Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Как влияе наличието на окситоцин при различни видове животни

Как влияе наличието на окситоцин при различни видове животни

от 09 юни 2019г., обновено на 19 юни 2019г.
Как влияе наличието на окситоцин при различни видове животни - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Окситоцинът е хормон, отговорен за усещането за любов, за социалното разпознаване и емоционалното обвързване при хора и животни. Освен това се смята, че играе ключова роля при изграждането на доверие между хората.

В Университетската болница в Амстердам гинекологът Кейс Бур провежда изследване и установява, че за да протече нормално раждането трябва да има добра връзка между мозъка на майката и детето. Именно хормонът окситоцин спомага да се ускори хода на раждането (той попада в кръвоносната система и кара матката да се контрахира).

При някои животни се наблюдават интересни реакции, предизвикани от хормона окситоцин, някои от които са доста изненадващи.

Кучетата отделят огромни количества от „любовния хормон“

Тези животни отделят огромни количества окситоцин, когато са в присъствието на техните стопани. Те получават огромен прилив от хормона всеки път, когато осъществяват контакт с очите на най-близките. Благодарение на повишените нива на окситоцина, кучето следва социалните сигнали на собственика си. Хормонът изглежда оказва влияние върху възприятията на тези животни – върху онова, което виждат, и върху начина, по който преживяват видяното.

Колкото по-дълго едно куче задържи погледа на собствениците си, толкова по-високи са нивата на окситоцин. В действителност, нивата при кучетата са средно пет пъти по-високи от тези на котките.

Маймуните и социалните намеци

Мармозетките и тамарините от Централна и Южна Америка живеят в семейни социални групи. Когато женската забременее, бащата долавя нейните социални намеци. Освен това той започва да трупа килограми от момента, в който тя започне да наедрява по време на бременността.

По това време и при мъжките и женските се смесват различни хормони - окситоцин, естроген и пролактин. Последният е отговорен за кърменето и именно той способства за по-голямата загриженост, след като малкото се роди.

Мармозетките имат зърна точно под ръцете си, като при бащата се наблюдава увеличение именно на тези места, когато женската е бременна.

Изглежда, че само няколко промени в хормоните могат да окажат дълбоко въздействие върху това, което мислим за мъжките и женски видове.

Сурикатите стават още по-общителни и алтруистични

Сурикатите са учебни примери за съвместни социални създания. Те живеят в групи до 50 души, помагайки си взаимно да копаят и пазят дупки. Те се грижат за малките – хранят ги и ги обучават. Но те могат да бъдат още по-приобщаващи. Как?

Двама професори от Университета в Кеймбридж провеждат изследване със сурикати от четири различни групи в резервата на река Куруман в Южна Африка, за да видят ефекта, който нивата на окситоцина оказва върху мангустите.

Онези, които са отделили количества от любовния хормон, прекарват повече време в пазене и ровене на дупки, те са по-малко агресивни, прекарват повече време с малките и им дават повече храна. Но всичко това си има цена – сурикатите с повишени нива на окситоцин, ядат по-малко и некачествена храна.

Някои бръмбари гробари се грижат за новородените си

Бръмбарите гробари са рядък пример за насекоми, които демонстрират родителска грижа.
При този вид, който се среща в Обединеното кралство, както женските, така и мъжките индивиди остават и се грижат за малките. Когато женската е бременна, бръмбарите ще оставят място за ларвите в мъртва мишка, която предварително са заровили за храна и като място за снасяне на яйца. Те правят всичко това за техните ларви, за да пълзят, когато се излюпват.

Ларвите ще просят храна - също доста необичайно за насекоми. Когато са гладни, те използват малките си крака, за да "гъделичкат" родителите си. Двойката посвещава времето си на отглеждането им, като ги храни с с повърната храна от труповете на заровените от тях животни.

Полевките могат да бъдат безразборни

Прерийните полевки са моногамни, а мъжките често показват родителска грижа и защитават своите. От друга страна, ливадните полевки са полигамни - мъжките се чифтосват с много женски и те показват много малко, ако изобщо прояват, родителска грижа и рядко защитават децата си.

Сравнението на тези два вида хвърля светлина върху причините за това. При прерийните полевки (гризачи) индивидите имат много повече вазопресинови рецептори (невронни мрежи, които отговарят за социалното поведение).

За разлика от ливадните полевки (Microtus pennsylvanicus),  други представители - жълтокоремните полевки (Microtus ochrogaster) са моногамни. А причината за това е генът AVPR1A, който отговаря за изработването на хормона вазопресин, регулиращ емоционалното взаимодействие, особено при самците.

Плъховете имат по-ниско кръвно налягане

Проучвания показват, че когато плъховете получават топлина и допир при хранене имат по-ниски нива на кръвното налягане, отколкото младите индивиди, които не получават никаква форма на допир от родителите си. Установено е, че това е резултат от повишен тонус на вагусния нерв ( блуждаещият нерв), което означава, че те са имали по-висок парасимпатичен нервен отговор и по-нисък симпатиков нервен отговор на стимул, което води до по-ниска реакция на стреса.

Редактор: Илияна Кръстева

Източник: bbcearth.com  

Още по темата:
  • 10 причини окситоцинът да е една от най-невероятните молекули на планетата 10 причини окситоцинът да е една от най-невероятните молекули на планетата
  • Генотиповете и влияят ли те върху семейните ни отношения Генотиповете и влияят ли те върху семейните ни отношения
  • Невролозите ни подшушват 4 сигурни начина за увеличаване на щастието (дори, когато се чувстваме потиснати) Невролозите ни подшушват 4 сигурни начина за увеличаване на щастието (дори, когато се чувстваме потиснати)
  • Рядкото генетично състояние, което ви прави невероятно любящи, не е това, което звучи Рядкото генетично състояние, което ви прави невероятно любящи, не е това, което звучи
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как влияе наличието на окситоцин при различни видове животни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как влияе наличието на окситоцин при различни видове животни
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 12:44
    Коментирайте "Как влияе наличието на окситоцин при различни видове животни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Функция и хормони на хипофизата
  • 7 начина да увеличим нивата на окситоцина в тялото си
  • Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
  • Птиче просо, Врабчово семе, Полска белоочица
  • Изобретиха спрей за нос, предотвратяващ караниците между партньорите
  • Кои са здравословните страни на секса
  • Син Кохош
  • 10 причини окситоцинът да е една от най-невероятните молекули на планетата
  • Окситоцинът помага при звън в ушите
  • Според ново изследване на Института "Дюк" окситоцинът засилва духовността
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 273 дни, 14 часа и 18 мин.

*Ашваганда и хормоналният баланс при жените: Как билката влияе на менопаузата и ПМС

преди 286 дни, 21 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 45 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 20 часа и 55 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 13 часа и 36 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 20 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАМПЕРС ПРЕМИУМ КЕЪР №2 4 - 8 кг * 224

ЛАНЗОПРАЗОЛ стомашно-устойчиви капсули, твърди 30 мг * 28 ЕКОФАРМ

ЗОФЕН таблетки 30 мг * 28 BERLIN CHEMIE

РОМАЗИК таблетки 15 мг * 30

ЕСПИРО таблетки 25 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45

S92.5 Счупване на друг пръст на стъпалото

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:42:52
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival