Какво е важно да знаете, ако обмисляте развод с хронично болен партньор
Всяко решение за развод е болезнено. Още по-трудно е, когато човек реши да се раздели със своя хронично болен партньор. Все пак специалистите съветват първо да се разгледат възможните алтернативи с цел да се избегне чувство на вина или съжаление на по-късен етап.
Ан Гоулд Бушо е клиничен психолог, чиято работа е фокусирана основно върху въпроси, свързани с развода. Една от нейните клиентки е Еда, която наскоро се е развела с втория си съпруг, след като е разбрала, че е болен от множествена склероза. По нейни думи той е изпаднал в депресия и е спрял да работи, въпреки че болестта е била в ранна фаза и единственото му оплакване е било леко накуцване. В лицето на Еда терапевтът не открива човек, който би се грижил за мъжа, когато множествената склероза е в напреднал стадий и затова смята, че може би решението й да се раздели с него е по-скоро разумно. Той би имал достатъчно време да се запознае с друга жена, която да го обича, но и да е готова да се грижи за него. Бушо се оказва права. Мъжът се влюбва в медицинска сестра, с която заживява и която е неотлъчно до него през следващите 35 години.
Разводът с човек с хронично или нелечимо заболяване е съпроводен от много предизвикателства и трудности. Подобно решение се взема трудно. Всеки брак е толкова различен, че няма универсално решение. Ако обмисляте дали да не се разведете с хронично болния си партньор, помнете, че е важно да проявите състрадание както към него, така и към себе си. Ето на какво е добре да обърнете внимание, преди да изберете как да продължите живота си.
Емоционални и психологически последици
По своята същност разводът представлява житейска криза. Когато обаче човекът до вас страда от хронична болест, е много вероятно да не може да се справи със ситуацията. Не е изключено да е гневен заради вашето решение или да изпитва паника и безумен страх, защото не знае кой ще се грижи за него занапред.
От другата страна сте вие, желанието ви за раздяла, но и силното чувство за вина, че изоставяте съпруга/та си в труден момент.
Комуникация и подкрепа
Откритата комуникация между двамата е от ключово значение, защото може да ви помогне да разберете от какво се нуждае другият. Не забравяйте, че имате шанс да изгладите отношенията си с помощта на терапевт или социален работник.
Индивидуални потребности и щастие
Отделете време, за да размишлявате върху собствените си нужди и цели. Помислете какво би ви направило щастливи. Хроничното заболяване на брачния партньор може да разруши всяка здравословна връзка и да я превърне в токсична. Грижата за себе си е важна, не я пренебрегвайте. Разводът е разумно решение, ако сте поставили на преден план личностното си израстване, щастие и реализация.
Умора и бърнаут
Напълно нормално е да сте изтощени заради грижите, които ви се налага да полагате за болния си партньор. Дисбалансът и напрежението в отношенията ви могат да навредят сериозно на психичното ви здраве. Без значение дали се развеждате или не, би било добре да потърсите болногледач, който да поеме част от тежестта на вашите задължения.
Алтернативи на развода
Преди да вземете категорично решение, помислете дали няма и други възможности, които биха ви спасили от неизменното чувство на съжаление или вина. Някои от опциите са допълнително лечение, съдействие от социални служби или дори използването на технически помощни средства.
Би ли се съгласил вашият съпруг/а да бъде настанен в специализирано лечебно заведение, където да полагат медицински грижи за него, да му осигуряват храна и т.н., ако така ще избегнете развода?
Друг вариант е консултацията с терапевт, който да ви помогне да заздравите връзката си.
Дългосрочна прогноза
Помолете лекуващият лекар на партньора ви да ви запознае с възможния ход на болестта и прогнозите. Има хронични заболявания, които могат да бъдат контролирани, и такива, които се влошават непрекъснато. Въз основа на информацията бихте могли да прецените дали искате да посрещнете предизвикателствата или да продължите напред сами.
Финансови затруднения след развода и промени в качеството на живот
Добре е да преразгледате бюджета си, тъй като разходите, свързани с лечение на хронично заболяване, са значителни и ще продължат да нарастват. Помислете как ще се отрази разводът на вашето материално състояние. Може би ще е разумно заедно с партньора си да подпишете споразумение, което да ви дава минимална финансова сигурност. Накратко, помислете дали можете да постигнете баланс между стремежа да бъдете щастливи и отдадеността към вашия хронично болен съпруг/ а.
Грижи за децата
Ако имате деца, разводът би бил по-сложен, тъй като се намесва и въпросът за попечителството. Съдът трябва да прецени дали болният родител може да се грижи за тях. Раздялата винаги се отразява негативно на психичното им здраве, затова е добре да помислите за консултация с терапевт. С негова помощ те ще могат да идентифицират и обработят по-лесно неприятните емоции.
Осигуряване на медицински и друг вид грижи за болния
Ако досега вие сте се грижели за партньора си, е време да помислите за алтернатива. Често докато двойката преминава през развод, общите им приятели се отдръпват и двамата остават без тяхната подкрепа. Затова е важно да положите усилия да запазите връзките си с вашите близки и познати, особено по време на и минимум година след радялата. Помощта за хронично болния ви брачен партньор може да се изразява в планирани посещения в дома му, пазаруване, готвене и т.н.
>>> Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
Юридически въпроси
В зависимост от държавата, в която човек живее, последиците от развода с хронично болен индивид могат да бъдат различни. Възможно е съдът да повдигне въпроса за упълномощеното лице в случай, че се наложи вземане на бързо решение относно здравето на болния. В повечето случаи се обсъжда и размер на издръжката. Ето защо е важно да се консултирате с опитни здравни специалисти, терапевти, финансови експерти и адвокати. Всеки от тях би ви дал най-добрия съвет за конкретната ситуация, в която се намирате.
Deciding to Divorce a Spouse With a Chronic Illness: https://www.psychologytoday.com/us/blog/a-better-divorce/202307/deciding-to-divorce-a-spouse-with-a-chronic-illness
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
САМО ЗА ВАКАНЦИЯТА - СЮ МУРКРОФТ - ХЕРМЕС
РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
ОБИЧАЙ СЕБЕ СИ, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ С КОГО СИ - ЕВА-МАРИЯ ЦУРХОРСТ - ЖАНУА 98
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Как да помогнем на децата да преживеят по-лесно раздялата на родителите си
- Амбивалентността на чувствата е предупредителен знак за възможен развод
- Хоспис "Зора", гр. София
- Развод - как да съобщим на децата
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Категоризация на разведените мъже според отношението им към бившата и жените изобщо
- „Всичко е в главата ви“: Болезненият пъзел от болестите, които нямат име
- Използването на устройства, отчитащи дневните крачки, понижава риска от хронични заболявания
- Спазвайте тези 10 правила, ако искате да избегнете развод
Коментари към Какво е важно да знаете, ако обмисляте развод с хронично болен партньор