Какви са ползите от кърменето за бебето и майката
Всяка майка има правото сама да реши дали иска да кърми своето бебе. Въпреки че е лично решение обаче, кърменето има някои безспорни ползи, с които ще ви запознаем по-долу.
Майчиното мляко съдържа всички необходими за правилното развитие на детето хранителни вещества. При това те са в нужното съотношение и се разграждат много лесно.
Ползи от кърменето за бебето
Американската академия по педиатрия (ААП) препоръчва изключително кърмене до 6-месечна възраст и паралелно кърмене и захранване с твърди храни поне до навършване на една година. От СЗО препоръчват кърменето да продължи две или повече години, като подчертават, че първото засукване е добре да се случи до час след раждането.
Препоръките се базират на дълги проучвания и солидни факти. Нека видим какви са те.
>>> 10 трика за кърмене, които всяка млада майка може да използва
Богат хранителен състав
Голяма част от лекарите подкрепят здравните организации и съветват майките да кърмят децата си поне 6 месеца. В кърмата се съдържат всички нужни на новороденото хранителни вещества в точните пропорции. Интересен факт е, че съставът й се променя според нуждите на кърмачето, особено през първия месец.
Непосредствено след раждането млечните жлези на жената започват да произвежда гъста, жълтеникава течност, наречена коластра. Тя е много богата на протеини и с ниско съдържание на захар, което я прави незаменима. Коластрата е най-подходящата храна за новороденото и подсилва незрялата му храносмилателна система. С дните нейното количество се увеличава, тъй като бебешкото стомахче непрекъснато расте.
Експерти уточняват, че единственият витамин, който може да е в твърде малки количества в кърмата, е вит. D. Повечето жени не приемат достатъчно храни с високо съдържание на „слънчевия“ витамин, което налага приема на хранителни добавки.
Важни антитела
Повечето от вас може би знаят, че кърмата съдържа много антитела, които помагат на бебето да пребори вируси и бактерии, като най-голямо количество има в коластрата.
Антителата се образуват при среща с патоген, който човешкият организъм трябва да пребори. Така всеки човек всъщност изгражда имунитет. Новороденото обаче не може да се справи само, защото никога не се е сблъсквало с вируси. Затова майчиното мляко е толкова полезно за него.
Имуноглобулин А (IgA) предпазва кърмачето от болести, изграждайки защитен слой в носа, гърлото и храносмилателната му система.
Адаптираното мляко не осигурява защита с антитела. Множество изследвания доказват, че бебетата, които не са кърмени, са по-застрашени от пневмония, диария и друг вид инфекции.
>>> Хилари Дъф, Жизел Бюндхен, Криси Тийгън и Кейт Хъдсън споделят своя опит с кърменето
Подсилване на имунитета и защита срещу различни болести
Изключителното кърмене означава, че бебето се храни единствено с кърма. Тя намалява значително риска от:
- инфекции на средното ухо, гърлото и синусите;
- респираторни и стомашно-чревни заболявания;
- настинки;
- чревни инфекции;
- увреждане на тъканите на червата (некротизиращ ентероколит);
- синдром на внезапната детска смърт;
- алергии (астма, атопичен дерматит, екзема);
- чревни болести (болест на Крон и улцерозен колит);
- диабет;
- кариес;
- левкемия.
Регулиране на теглото на кърмачето
Кърменето предпазва новороденото от затлъстяване. Ако продължи повече от 4 месеца, вероятността то да страда от наднормено тегло, пада значително, твърдят учени. Причината се крие в наличието на повече полезни чревни бактерии, които вероятно не позволяват натрупването на мазнини.
Освен това в организма на кърмените бебета има по-висока концентрация на лептин – ключов хормон, който регулира апетита и натрупването на запаси от мазнини.
Кърмачетата сучат, докато изпитат ситост и рядко изпиват по-големи количества мляко, което също допринася за поддържане на здравословно тегло.
Подобряване на умствените способности
Според някои проучвания развитието на мозъка при кърмени деца и деца на адаптирано мляко е различно, което може би се дължи както на богатия състав на млякото, така и на физическата близост, докосванията и очния контакт по време на кърмене.
Има научни доказателства, че бебетата на кърма са с по-добре развити умствени способности и по-рядко страдат от поведенчески нарушения в зряла възраст.
Учените подчертават, че майчиното мляко е особено важно за недоносените деца, при които рисковете от нарушения в развитието са най-големи.
Ползи от кърменето за майката
Кърменето е полезно не само за новороденото, но и за майката. Освен че я предпазва от някои здравословни проблеми, то й спестява време и енергия, които би могла да вложи в грижа за себе си или за своето дете.
Редуцира теглото
Някои жени може би напълняват в кърмаческия период, но при други се наблюдава точно обратният процес. Кърменето ускорява процеса по изгаряне на калории и мазнини.
Ускорява свиването на матката след раждане
През бременността матката се уголемява многократно и през деветия месец вече запълва почти цялата коремна кухина. За нейното свиване след раждането допринася и хормонът окситоцин. Тялото произвежда големи количества от него, за да улесни самия родилен процес и да намали кървенето. Концентрацията на окситоцин се увеличава и по време на кърмене, което предизвиква контракции на матката и й помага да възстанови предишния си размер.
Според някои учени при жените, които кърмят, кървенето след раждане е по-слабо, а времето за свиване на матката – по-кратко.
Предпазва от депресия
Младите майки, които кърмят, страдат по-рядко от депресия, сочи изследване от 2012 г. В същото време следродилната депресия, непосредствено след раждането, може да попречи на жената да кърми.
Осигурява защита срещу болести
Рискът от развитие на рак и някои други заболявания е много по-нисък при младите майки, които кърмят. Колкото по-дълго продължи кърменето, толкова по-малка е вероятността да се разболеят от рак на гърдата или яйчниците.
Освен това кърмачките са по-слабо застрашени от:
- високо кръвно налягане;
- артрит;
- повишени липиди в кръвта (хиперлипидемия);
- сърдечни нарушения;
- диабет тип 2.
Спира менструацията и овулацията
Продължителното кърмене спира менструалния цикъл и овулацията. Всъщност тук природата се намесва може би по най-добрия и ефективен начин, за да осигури на жената интервал от време преди евентуална втора бременност.
За някои майки липсата на менструация може да е особено важна. Със сигурност ежедневието е малко по-леко, ако, освен с новороденото, не се налага да се съобразяват и с месечното си неразположение.
Спестява време и пари
Не е за подценяване фактът, че кърменето е свързано с минимални разходи (за консултация със специалист по кърмене, закупуване на помпа за кърма и т.н.). Ако решите да храните бебето си с майчино мляко, вие:
- пестите средства от закупуване на адаптирано мляко;
- не губите време и енергия в изчисляване колко мляко трябва или е изпило детето ви за денонощието;
- не миете и стерилизирате бутилки и аксесоари;
- се спасявате от среднощното приготвяне на млякото;
- не се тревожите как да затоплите млякото, ако сте на път, защото кърмата винаги е с подходяща за детето ви температура.
11 Benefits of Breastfeeding for Both Mom and Baby: https://www.healthline.com/health/breastfeeding/11-benefits-of-breastfeeding
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106
МЕДЕЛА ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА ЗЪРНА * 2 008.0230
УИ БЕЙБИ КЛАСИЧЕСКИ БЕЛИ ПОДЛОЖКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ СЛОЙ * 40
НУК МЕХАНИЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА JOLIE 10.749.078
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168
Безплатна доставка за България!ЧИКО АБСОРБИРАЩИ АНТИБАКТЕРИАЛНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60 бр.
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
Коментари към Какви са ползите от кърменето за бебето и майката