Защо някои хора не знаят какво е махмурлук, въпреки че пият алкохол
След щуро прекарване навън е напълно нормално сутринта да се чувствате зле. Питали ли сте се обаче защо не всички ваши приятели, с които снощи сте се забавлявали, страдат като вас? Някои от тях дори нямат оплаквания. Защо?
Махмурлукът се изразява по различен начин при различните хора. Има 11-точкова скала, по която се оценява неговата сила, като 0 означава, че човек не страда от него, а 11 – че е в много тежко състояние. Участниците в проучване, проведено от Крейг Гън, специалист по психологически науки в Университета на Бристол, имат за задача да оценят махмурлука си, използвайки въпросната скала. Въз основа на резултатите от него, експертът изтъква някои от основните биологични и психологически фактори, които смята, че оказват влияние върху състоянието им.
Любопитен факт: Изследвания сочат, че близо 5% от хората, включени в тях, не се оплакват от физическо неразположение след злоупотреба с алкохол. |
Биологични механизми
Според някои учени хората с вариант на гена ALDH2 страдат от по-тежък махмурлук. Когато човек консумира алкохол, той се разгражда от ензима алкохол дехидрогеназа до ацеталдехид – химично съединение, което предизвиква неприятните физически симптоми след препиване. Вариантът на гена ALDH2 пречи на разграждането на ацеталдехида, което води до натрупването му, а оттам и до по-тежък махмурлук.
Полът и възрастта също могат да изиграят важна роля. Резултатите от анкета със 761 нидерландци сочат, че с напредването на годините тежестта на махмурлука намалява дори когато количеството приет алкохол е коригирано спрямо възрастта.
Организаторите на анкетата споделят също така, че жените и мъжете се чувстват различно след тежка вечер с много алкохол. Колкото по-млади са участниците в анкетата, толкова по-големи са половите различия. Младите мъже между 18 и 25 години например страдат от по-тежък махмурлук от жените на същата възраст.
Психологически фактори
Възможно е начинът, по който се чувствате след злоупотреба с повече алкохол, да зависи и от някои психологически фактори – тревожност, депресия, ниво на стрес, характер.
Стари изследвания твърдяха, че между невротизма (личностна черта, която кара човека да гледа негативно на света) и степента на махмурлука има връзка, но по-късно екип от учени обори тази теория. Според тях между физическото неразположение след консумация на голямо количество алкохол и личностните черти няма нищо общо, което обаче е изненадващо предвид факта, че екстровертността се свързва със склонност към злоупотреба с алкохол при студентите.
Тревожността, депресията и стресът също могат да влошат признаците на махмурлук, тъй като всяко от тези състояния формира в човека негативна нагласа към света.
Изследването на Крейг Гън открива доказателства, че махмурлукът засилва песимизма, което означава, че хората с тревожност или депресия може да се чувстват много по-отчаяни от останалите след бурна вечер с приятели.
Механизми за справяне
Някои експерти смятат, че степента на махмурлука зависи от механизмите за справяне, които човек прилага в трудни ситуации.
Хората, които са склонни да хиперболизират болката си, изпитват по-силно физическо неразположение след злоупотреба с алкохол. Това вероятно се дължи на подсъзнателното им фокусиране върху негативното, което го прави да изглежда още по-значимо (дори когато не е).
Някои учени твърдят, че махмурлукът е по-силно изразен при хора, които обикновено игнорират или отричат наличието на проблем.
Как можете да облекчите симптомите на махмурлук?
Известни са някои природни средства, които биха могли да ви помогнат да се почувствате по-добре след злоупотреба с алкохол, но те не са одобрени и изследванията върху тях продължават.
Стратегията, която се оказва работеща при студенти, но би могла да помогне и на вас, е „споделеното страдание“. Когато човек сподели със себеподобни как се чувства, изпитва облекчение.
Друг вариант е да се погрижите за общото си благосъстояние и да избягвате силните източници на стрес.
А най-сигурният начин, разбира се, е просто да заложите на безалкохолните питиета.
Как да се справим с махмурлука?
Bad hangovers? Why genetics, personality and coping mechanisms can make a difference: https://theconversation.com/bad-hangovers-why-genetics-personality-and-coping-mechanisms-can-make-a-difference
Коментари към Защо някои хора не знаят какво е махмурлук, въпреки че пият алкохол