Защо датските ученици са най-щастливите в света?
През 2016 г. Дания за пореден път бе обявена за най-щастливата страна в света. В книгата "Щастлив като датчанин" авторката Малене Ръдал обсъжда принципите, на които се дължи благоденствието на страната.
Вижте по какво се различава датската образователна система и се уверете, че има причина датчаните да са най-щастливите хора в света.
Да си най-добрия не е главната цел в живота
Голяма част от датската образователна система е посветена не върху обучаването на децата да полагат успешно изпити, а да развива тяхната любознателност и способност за развитие.
Училищата се опитват да насърчават формирането на разбирането, че всеки ученик е ценен заради индивидуалните му качества и способности. Това означава, че всеки човек, независимо от неговите оценки, може да разчита на това, че ще намери мястото си в обществото и ще получава облаги, независимо от професията си.
Учебният план е основан върху идеята, че по-голямата част от учениците трябва да могат да се справят с него. В резултат на това в Дания почти няма деца, които изостават или отпадат от образователната система. Системата е ориентирана не само към учениците, които постигат високи резултати, но и към всички останали.
Как да бъдеш себе си е също толкова важно колкото да можеш да четеш и пишеш
Учебната програма в Дания има за цел на първо място да насърчава развитието на всеки човек като личност. Това не е просто куха фраза: датските образователни закони казват, че началните училища трябва не само да предоставят на учениците основните знания и умения, но също така да развият всеки един от тях като отделна и значима личност. Дори преди влизането в първите учебни заведения /като детски градини и предучилищни курсове/ децата трябва да изпълнят няколко задачи. От тях се очаква да разширят речниковия си запас, да се запознаят с училищните правила, да се научат да бъдат толерантни и да се подготвят да бъдат пълноправни участници в обществото.
Зубренето не се насърчава
В датските училища учениците се насърчават да търсят сами информация, да провеждат сами експерименти и да анализират самостоятелно различните източници.
Смята се, че за да учат, учениците трябва да вземат участие в учебния процес, не просто да слушат учителя.
Учениците се учат да се отнасят скептично към твърденията на другите и да формулират мнение по всеки въпрос. По този начин системата се опитва да внуши на учениците самоуважение, както и по-задълбочено разбиране на това кои са те като личности.
Креативността, критичното мислене и способността да се поема инициативата са качества, които се възприемат като особено полезни и нужни на учениците, за да станат пълноправни членове на обществото; способността да запаметиш абзац от учебника не се възприема като толкова важна за развитието на децата като личности.
Важни са не резултатите, а благоденствието на учениците
В сравнение с други образователни системи, които се основават напълно върху резултатите от тестове, контролни и изпитвания, датската е много по-отворена. Въпреки това Дания е в топ 10 на класацията за най-добро образование в света: тя е поставена на трето място по успеваемост.
В Дания хората смятат, че е много важно ученето да доставя удоволствие на учениците и студентите и не го възприемат като тежък безкраен процес, от който да си починеш през уикенда.
За онези млади граждани на Дания, които не са сигурни какво искат да правят с живота си или срещат затруднения със социализирането, образователната система предоставя шанс да ходят на Ефтерсколе /Efterskole/. Тийнейджърите на възраст между 14 и 18 години могат да прекарат една година в тези специални училища, преди да решат какво искат да правят след това. Вниманието е фокусирано върху онези области, които обикновените училища не засягат, което дава повече шансове на учениците да се развият и да открият своите таланти и креативност, независимо дали в спорта, изкуството или занаятите. Учениците се насърчават да си помагат един на друг, особено онези, които изпитват затруднение да се адаптират към живота в обществото.
Всеки трябва да получи равен старт в живота
Само 11 % от датчаните възприемат голямата заплата като важен фактор, когато решават с какво искат да се занимават в бъдеще и да си изкарват прехраната. В страната, в която хората плащат едни от най-високите данъци в света, стремежът за забогатяване е неприемлив. Всяка професия, избрана въз основа на прагматични съображения може да не отговори на истинските интереси на човека и да се окаже неподходяща за него като личност. Това е нещо, което датчаните научават още в училище.
Избирането на професия, която ще те направи щастлив е улеснено от ръководството за кариерно развитие на страната. В Дания съществува социална услуга, чиято цел е да помага на гимназистите да изберат сферата, в която искат да продължат образованието си и университета, който отговаря на техните амбиции за бъдещето. В по-горните класове се организират срещи, на които учениците могат да обсъждат своите планове с учителите си.
Според проучванията 50 % от младите граждани на Дания са убедени, че имат пълната свобода да изберат бъдещето си и дори нещо повече – че държат контрола над него.
Малене Ридал определя Дания като държава, която се радва на "истинска социална мобилност". Това означава, че всеки може да постигне успех, независимо от социалната си среда. До голяма степен това е възможно, защото образованието в Дания е безплатно и се поема напълно от държавата. Всички ученици, независимо от финансовите им възможности, получават стипендия, която напълно покрива разходите им за образование и живот.
източник: brightside.me
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЛЪК НАРЪЧНИК ПО ХЮГА - МАЙК ВИКИНГ - ХЕРМЕС
ХЮГА ВАКАНЦИЯ - РОУЗИ БЛЕЙК - ХЕРМЕС
ВАШЕТО ЗРЕНИЕ - ХРИСТИНА ГРУПЧЕВА
МОЯТ ДНЕВНИК: В ЗООПАРКА - ХЕРМЕС
ЗАДНА ДЕКОМПРЕСИВНА И СТАБИЛИЗИРАЩА ХИРУРГИЯ ПРИ ТОРАКАЛНА И ЛУМБАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ - С. КАЛЕВСКИ
МОЯТА ЗАБАВНА КНИЖКА ЗА БУКВИТЕ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- 15 от най-необичайните училища в света – I част
- 10 причини, поради които образователната система във Финландия е най-добрата в света
- Как децата да научат таблицата за умножение бързо и лесно
- 11 отличителни черти на японската образователна система
- Читалище "Пробуда - 1930", с. Страшимирово
- Копенхаген – градът, който обича децата и се грижи за тяхното развитие
- Читалище "Петко Рачов Славейков", с. Добри дял
- Детска градина "Слънце", с. Михайлово
- Читалище "Напредък", с. Зидарово
- Читалище "Владимир Маяковски", с. Крупник
Коментари към Защо датските ученици са най-щастливите в света?