Зависимостта към опиоиди се развива неусетно, а лечението изисква силна подкрепа от семейството

Кейн е на 52 години, когато претърпява тежка трудова злополука, падайки от двуетажна сграда. Получава множество фрактури, сред които две счупени ребра, китка и таз.
След операцията и дългия болничен престой той се прибира у дома, където рехабилитацията му продължава. Възстановяването на мъжа отнема близо 6 месеца, от които всеки ден е борба – борба да се изправи сутрин и да живее въпреки болката. Невъзможността да се върне на работа и силно ограничената му мобилност го потискат, докато не изпада в депресия.
Ортопедът му предписва опиоиди (пластири фентанил) за облекчаване на болката, които обаче Кейн използва във висока концентрация, защото в противен случай болката е непоносима.
Действие на опиоидите
Като много други хора, мъжът няма представа как всъщност действат на организма му опиоидите. Те се свързват с центъра за награждаване в мозъка и предизвикват отделянето на хормона на щастието ендорфин, който от своя страна блокира сигналите за болка, изпращани от тялото към мозъка, и намалява стреса. Когато ефектът от медикамента отслабне, пациентът е склонен да продължи да го приема, за да се чувства добре.
Кейн споделя: „Не след дълго започнах да се запасявам с лекарството, защото исках да имам резерв в случай, че ми потрябва.“
Така всъщност той поставя началото на спиралата, от която трудно излиза. Признава си, че тогава е отблъсквал всяка мисъл за зависимост, защото е бил твърдо убеден, че наистина се нуждае от опиоидите. Мъжът посещава различни лекари, за да получава нови рецепти и дори опитва да си набави медикамента нелегално онлайн. Започва да приема други опиоиди и да смесва лекарства, което води до развитие на резистентност. Колкото повече ги използва, толкова по-силна нужда има от тях.
Историята на Кейн не е единствената по рода си. Не е първият, нито последният, който е попаднал в капана на пристрастеността към предписани лекарства. Проблемът се задълбочава с всеки изминал ден. В Австралия например на всеки четири часа един човек умира от предозиране, сочат данни от доклада на Penington Institute за 2022 г.
Кога приемът на медикаменти води до пристрастяване
Опиоидите, закупени онлайн, могат да бъдат фалшиви или да съдържат опасни примеси, което крие сериозен риск и се оказва една от най-честата причина за непреднамерено предозиране и фатален край.
Предупредителни знаци
Най-важно е да се установи моментът, в който приемът на лекарствата вече е опасен за здравето на пациента.
Фикс идея
Първият предупредителен знак е обсесивното мислене, или фиксирането върху мисълта за медикамента, кога трябва да вземе следващата доза и усилията, които полага, за да си осигури лекарството или поредната рецепта.
Неспособност за потискане на желанието за опиоид
Вторият е натрапчивият импулс, който кара индивида да очаква следващата доза опиоид дори когато вече няма нужда от нея. Често пристрастените хора не осъзнават, че тяхната зависимост има негативни последици и отричат проблема. С неговото задълбочаване идват параноята, агресивното поведение, нарушената способност за преценка, импулсивността, загубата на самоконтрол, финансовите затруднения, проблемите в личния и професионалния живот.
Зависимостта може да отключи рисково поведение и да доведе до чести промени в настроението и нарушен сън.
Кейн е пристрастен към опиоидите в продължение на 12 месеца, когато семейството му решава да потърси помощ. Според статистиката вероятността пациентът да се излекува е много по-голяма, ако получи подкрепа от близките си.
Малко след външната намеса мъжът е настанен в психиатрична болница. Там е подложен на детоксикация, последвана от триседмична рехабилитационна програма с участието на роднините, семейна и групова терапия с цел коригиране на поведението и двуседмични медицински грижи, вече извън болницата, за по-лесна адаптация към нормалния начин на живот.
>>> Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на опиоиди
Винаги има спасение
Комбинацията от детоксикация в болнична среда и интензивна терапевтична програма, насочена към лечение на зависимостта и преодоляване на тригерите, които подтикват пациента към опиоидите, често е достатъчна за справянето с проблема.
Хора като Кейн се повлияват особено добре от поведенческа и когнитивна терапии, които им помагат да избягват нездравословните механизми за справяне и негативните мисловни модели.
Има различни стратегии за потискане на силното желание и за заобикаляне на ситуации, които крият риск от рецидив. При Кейн например добри резултати дават техниките за позитивно разсейване, повишаване на информираността и поощренията при успешно въздържание.
Индивидуалната, груповата и семейната терапии дават възможност на мъжа да идентифицира дълбоко скритата травма, да подобри междуличностните отношения и да се справи сам с променливото си настроение, депресията и тревожността.
People with an opioid addiction are often in denial about their problem. Recovery requires a team effort: https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/mar/06/people-with-an-opioid-addiction-are-often-in-denial-about-their-problem-recovery-requires-a-team-effort
-
9 неща, които се случват с тялото ни, когато стоим пред телефона по цял ден - част 1
-
6 начина да помогнете на децата да преодолеят своята техническа зависимост
-
10 звезди, които успешно се пребориха със зависимостта си към алкохола и наркотиците
-
9 неща,които се случват с тялото ни, когато стоим пред телефона по цял ден - част 2
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Алкохолизъм
- Лечение с циталопрам
- Наркотични вещества
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- Зависимост – видове, причини и лечение
- Клонидин
- Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция
- Намаляване на приема на алкохол
- Какво е съзависимост и как да се справим
- Грандомания и рисковете, които крие тя
Коментари към Зависимостта към опиоиди се развива неусетно, а лечението изисква силна подкрепа от семейството