6 начина да помогнете на децата да преодолеят своята техническа зависимост
Изследователски център провежда проучване през 2015 г., фокусирайки върху това как много тийнейджъри използват технологиите, социалните медии и интернет като цяло. То показва, че 56% от тийнейджърите на възраст от 13 до 17 са онлайн няколко пъти на ден, докато единствено 6 % са онлайн веднъж в седмицата и само 2% са онлайн по-рядко. Децата са пристрастени към чата, текстовите съобщения, както и това да бъдат на линия през цялото време.
1. Имайте час без техника през деня
Да забраните технологиите е нелепо. Хубавото е, че да ограничите времето пред екрана, вече не звучи толкова крайно. Фокусирайте се върху този час, в който интернетът просто няма да е включен.
Можете да постигнете споразумение за един час всеки ден, в който никой от семейството ви да не използва технология, което включва и гледане на телевизия. Т.е. не на телевизията, никакви компютри, не на смартфоните и никакви таблети. Използвайте този час, за да се сближите със семейството си, да разкажете за деня си или нещо, което притеснява член на вашето семейство.
2. Позволете изпращането на текстови съобщения и скролването из социални медии единствено на компютъра, докато сте у дома
Тъй като не трябва просто да забранявате кардинално използването на компютри или смартфони, можете да позволите използването само на един лаптоп, когато детето ви е у дома - за да чати, проверява социалните си мрежи и така нататък. Направете си експеримент и направете 4 дни от една седмица без смартфон и таблет, когато сте у дома.
Твърде тежко е да отнемете социалния живот на децата си, като забраните чата, тъй като така работи днес света. Най-често срещаните приложения могат да бъдат инсталирани на вашия домашен компютър. Можете да изтеглите WhatsApp за вашия компютър или други приложения като Viber и Snapchat.
Вашите деца няма да го намират за логично в началото, тъй като те могат да носят своите лаптопи с тях около къщата. Въпреки това, когато обядвате и вечеряте, децата ви няма да държат своите смартфони, а това е малка победа.
3. Запишете ги на занимание, на което да се наслаждават
Ако децата ви са тийнейджъри, те вероятно ще намразят всяка дейност, която не включва излизане с приятелите им. Така че, трябва да измислите нещо, което те действително ще харесват и ще продължат да практикуват. Ако децата ви обичат живопис, актьорско майсторство, пеене или танци, можете да ги запишете за някои творчески класове. Те ще имат много полза, ако работят върху развитието на творческата си страна.
От друга страна, ако те са спортни натури, обсъдете с тях кой е спортът, който биха искали да практикуват.
Не очаквайте от тях да бъдат професионални баскетболисти или да са актьори, достойни за Оскар. Просто ги насърчавайте да правят това, което обичат и да следват мечтите си. По този начин, вие със сигурност ще им помогнете да забравят за телефона и лаптопа си най-малко за час или два.
4. Давайте им малки награди за всяка книга, която прочитат
Много деца не обичат четенето, но на определена възраст всички ние попадаме на книга, в която се влюбваме и започваме наистина да се ценим времето за четене. Ако децата ви не обичат четенето, не мислете, че те никога няма да се докоснат до магията на света на книгите.
Помислете над това какви филми обичат и им препоръчайте книга от същия жанр. Можете дори да потърсите книгата, на която техен любим филм е базиран. Прочитайки първата си книга (за удоволствие, а не защото трябва да го прочете за училище), детето ви ще се пристрасти към четенето.
С цел да продължите увлечението към четенето, можете да предложите малки награди за всяка книга, която прочитат. Например, след като завърши една книга получава допълнителни джобни пари. Системата за награда винаги е била успешна, тъй като тя е голям източник на мотивация.
5. Организирайте 30-минутни семейни тренировки
Много деца прекарват часове, седейки пред компютъра на игри или безсмислено сърфиране онлайн. За да бъдат здрави и способни, можете да организирате 30-минутни семейни тренировки, които ще ги насърчават да се упражняват. След известно време, правенето на тези упражнения ще стане техен навик и ще осъзнаят колко добре се чувстват. Ако са отегчени да се упражняват, тогава можете да отидете на басейн или да играете тенис или баскетбол.
6. Планувайте туристически пътувания през уикендите
В днешно време единствената природа, която много деца виждат, е на тапета на техния екран. Това трябва да се промени. Планирайте някои туристически пътувания, но посещавайте места с историческа стойност, водопади, пещери, или такива с невероятни изгледи и маршрути. Най-вероятно ще се оплакват, докато пътувате, но когато стигнете до главната атракция, те ще осъзнаят, че всичко това си струва.
Това са 6 от най-ефективните начини да накарате децата ви да оставят телефоните си и да се ангажират в някаква друга дейност. Не е нужно да им отнемате технологията, но трябва да ги запознаете с нови дейности, които да им помогнат да развият някои нови умения, да срещат нови хора и да останат здрави.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИСТЕМНО ПРОГРАМИРАНЕ UNIX - ЛИЛЯН НИКОЛОВ - СИЕЛА
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ СПОРТ
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ ЛЕЙДИ
ЗАВИСИМОСТ КЪМ ИНТЕРНЕТ И КОМПЮТЪРНИ ИГРИ - СВИЛЕН ЕНЕВ
ДЖОН АТАНАСОВ - ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ИЗОБРЕТИ КОМПЮТЪРА - ДЖЕЙН СМАЙЛИ - СИЕЛА
НовЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Алкохолизъм
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Компютърна томография (КТ)
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- Лечение с циталопрам
- д-р Петя Василева Петришка
Коментари към 6 начина да помогнете на децата да преодолеят своята техническа зависимост