Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Непозната земя Живот след смъртта: Будистките практики за самомумифициране

Живот след смъртта: Будистките практики за самомумифициране

от 14 май 2018г., обновено на 23 май 2018г.
Живот след смъртта: Будистките практики за самомумифициране - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

След като будизмът се разпространява из целия азиатски континент, през последните няколко века, различни школи на религиозното учение се появяват вследствие на сблъсъка между местните традиции и новата духовна система. Някои будистки монаси изповядват вярата, че всеки живот е свещен, което кара техните възпитаници да се движат изключително внимателно из храма, за да не настъпят дори една мравка или друго дребно насекомо. Други школи обаче са приели сравнително странни вярвания и практики, като например самомумифицирането, за да достигнат просветление и духовна извисеност.

 Луанг Фор Даенг Раясило - мумифициран монах от Южен Тайланд Сокушинбуцо мумия от Гуандун, Китай.
Луанг Фор Даенг Раясило - мумифициран монах от Южен Тайланд. Сокушинбуцо мумия от Гуандун, Китай.

Будистката практика за мумифициране, прилагана докато монасите са още живи, се появява за първи път в японската префектура Ямагата в северната част на страната през 11-ти век и продължава да се практикува до 19-ти век, когато правителството го определя като вид тласкане към самоубийство. Въпреки това някои поклонници продължават да се опитват да постигнат прозрение по този начин.

Озадачаващата практика е създадена от монаха Кукай, основателят на будистката езотерична школа "Шингон" през 9-ти век. Двеста години след смъртта на Кукай, неговата агиография се появява на бял свят, като в нея се твърди, че духовният учител не е умрял, а продължава да съществува в специално медитативно състояние в гробница, в която сам е влязъл. В новооткритите текстове се споменава, че монахът основоположник ще се появи отново след няколко милиона години и ще помогне на останалите да достигнат състояние на нирвана.

Монасите от школата "Шингон" са едни от будистите, които най-често се опитват да се превърнат в "живи" Буди в собствената си плът. За да постигнат това, те се подлагат на изключително строг режим, преди да навлязат в медитативно състояние в своите гробници, където бавно умират и някои от тях се превръщат в мумии – Сокушинбуцо (Sokushinbutsu).

Будистките монаси не приемат този процес за самоубийство, а по-скоро като начин за постигане на абсолютно просветление.

Преди да започне процесът по самомумифициране, монасите първо трябва да изпълнят няколко стъпки. В началото всеки поклонник следва строга диета, по време на която се приема само сурова храна, за да подготви тялото си. Първият ритуал за хранене продължава хиляда дни, като вторият е със същата продължителност. Основната идея е да дехидрират организма си, както и да унищожат всички онези бактерии, които се хранят с трупа след настъпване на смъртта.

Будистките монаси не приемат този процес за самоубийство, а по-скоро като начин за постигане на абсолютно просветление. Ако те успеят да достигнат духовната извисеност Сокушинбуцо след извършване на всички приготовления, техните трупове ще бъдат намерени непроменени хиляда дни след смъртта им – това означава, че е достигната нирвана.

Диетата на монасите, които практикуват самомумифицирането, е съставена от вода, плодове, ядки и семена. Този хранителен режим спомага за намаляване на телесната маса. В следващата фаза те консумират кроените и кората на боровите дървета. Чай, направен от отровния сок на японското лаково дърво, също се приема от поклонниците.

Чаят помага за прочистване на вътрешните органи от паразити, за да се предотврати разлагането на трупа. Когато подготвителният процес е завършен, монасите влизат живи в своите гробници, в които има само толкова място, колкото да се поберат, седящи в позата лотос.

За да дишат в тясното пространство, монасите използват тръбичка за въздух, както и звънец, който използват всеки ден, за да уведомят служителите на храма, че са все още живи. Когато поклонникът спира да звъни, се приема, че е умрял. Тогава останалите будисти отварят гробницата, премахват тръбичката за дишане и запечатват мястото за още хиляда дни.

След като изтече този период, служителите в храма проверяват дали трупът е започнал да се разлага. Някои източници твърдят, че съществуват около 24 "живи" Буди, чийто процес на мумификация е обявен за успешен. Други твърдят, че има много други, но местонахождението им е забравено.

Ако будисти намерят мумия в някоя от гробниците, то тогава тя се изважда, облича се в пищни роби и се поставя в храм, за да може да й се отдаде почит. Останалите монаси, чиито останки не са успели да се запазят, се оставят погребани, но пак са хвалени за показаната издръжливост, търпение и усилие.

Много малка част от оцелелите мумии могат да се видят в храмовете в Япония. Една от най-високо почитаните е тази на Шиньокай-Шонин, който е живял от 1687 г. до 1783 г. Той се подлага на странната практика, когато е на 96 години. Шиньокай-Шонин е заел позицията лотос и се намира в храма Дайничи-Бу. Мумията на монаха е облечена в изящни дрехи, които се сменят често по време на специални ритуали. Старите му роби се използват за направата на амулети, които се продават на посетителите на духовната обител.

Последният човек, който постига Сокушинбуцо или състоянието на "жив" Буда", го прави, след като японското правителство забранява тази жестока практика в края на 19-ти век. Името на този будистки монах е Букай, който умира през 1903 г., а стремежът му да достигне просветление се смята за лудост от съвременниците му. Неговите останки остават недокоснати до 60-те години на 20 век, когато университетски изследователи започват да го изучават и откриват, че тялото му е изключително добре запазено.

Практиката Сокушинбуцо е част от миналото, но интересът към живите мумии никога не изчезва, а посетителите не пропускат да посетят храмовете, съдържащи подобни експонати. Освен в Япония будистките монаси от Китай и Индия са се подлагали на самомумификация.

По статията работи: Нора Маркова
Източник: thevintagenews.com
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Будизмът: религия или философия Будизмът: религия или философия
  • 10 важни житейски урока от Буда 10 важни житейски урока от Буда
  • В сибирските ледове са открити мумии, принадлежащи към мистериозна арктическа цивилизация В сибирските ледове са открити мумии, принадлежащи към мистериозна арктическа цивилизация
  • Ледената девица Хуанита  – една от най-добре запазените мумии в света Ледената девица Хуанита – една от най-добре запазените мумии в света
5.0/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БУДА ЖИВОТ, УЧЕНИЕ И ОРДЕН - ХЕРМАН ОЛДЕНБЕРГ
30.00лв.

БУДА ЖИВОТ, УЧЕНИЕ И ОРДЕН - ХЕРМАН ОЛДЕНБЕРГ

ОСНОВИ НА МЕДИТАЦИЯТА - БУДА ГАУТАМА - ШАМБАЛА
18.00лв.

ОСНОВИ НА МЕДИТАЦИЯТА - БУДА ГАУТАМА - ШАМБАЛА

НЬОНДРО ПРЕДВАРИТЕЛНИ ПРАКТИКИ - ДЖАМГОН КОНГТРУЛ РИМПОЧЕ - ШАМБАЛА
14.00лв.

НЬОНДРО ПРЕДВАРИТЕЛНИ ПРАКТИКИ - ДЖАМГОН КОНГТРУЛ РИМПОЧЕ - ШАМБАЛА

КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
12.00лв.

КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА

КОНЦЕНТРАЦИЯ И МЕДИТАЦИЯ - КРИСМЪС ХЪМФРИС - ШАМБАЛА
15.00лв.

КОНЦЕНТРАЦИЯ И МЕДИТАЦИЯ - КРИСМЪС ХЪМФРИС - ШАМБАЛА

СИЛАТА НА МИТА - ДЖОУЗЕФ КАМБЪЛ - СИЕЛА
25.00лв.

СИЛАТА НА МИТА - ДЖОУЗЕФ КАМБЪЛ - СИЕЛА

Коментари към Живот след смъртта: Будистките практики за самомумифициране

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Живот след смъртта: Будистките практики за самомумифициране
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 02:50
    Коментирайте "Живот след смъртта: Будистките практики за самомумифициране"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Непозната земя
  • Ледената девица Хуанита – една от най-добре запазените мумии в света
  • Дзен притча за егоизма: статуетката на Буда с черния нос
  • Будизмът: религия или философия
  • 10 важни житейски урока от Буда
  • Консумацията на трупове като лекарство през Ренесанса
  • Нюйоркска мумия, закована в железен ковчег, се оказва болна от едра шарка
  • Мистериозната смърт на Ледения човек Йоци и лечебните му татуировки
  • В сибирските ледове са открити мумии, принадлежащи към мистериозна арктическа цивилизация
  • Готфрид Кнох: докторът, мумифицирал стотици тела чрез своята уникална технология
  • Дзен притча: един мил жест може да промени света на човек
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожен проблем по време на бременност - след посещение на козметик

преди 31 дни, 7 часа и 24 мин.

Живот с генитален херпес

преди 142 дни, 7 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 11 часа и 1 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 3 часа и 42 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 10 часа и 33 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 17 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival