Езикът на тялото: Жестове на ръцете
Всеки от нас притежава вродени механизми за защита и помни как се е крил зад масата или родителите си при появата на страшно куче, или когато сме попадали в ситуации, в които сме се чувствали безсилни.
И така, с течение на времето, сме променяли своите защитни реакции – с внезапен изблик на гняв сме кръстосвали здраво ръцете пред себе си, а като юноши сме използвали този отбранителен жест едва доловимо, но сме го комбинирали и с кръстосване на краката например. Вече като възрастни, използваме много по-недоловими жестове, които ни дават сигурността и защитата, от които така неистово се нуждаем, попадайки в определени ситуации. Ето как жестовете на ръцете участват активно в езика на тялото.
Кръстосани ръце
Това е най-разпространеният жест с ръцете, който използват повечето хора, дали неусетно, дали нарочно. Когато ръцете са кръстосани пред гърдите, защитават сърцето, белите дробове и други жизненоважни органи, както и гърдите в повечето случаи при жените. Обикновено кръстосваме ръцете си, когато се чувстваме нервни или отрицателно настроени към някой или нещо. Когато някой ни се подиграва, например, ние кръстосваме ръцете си в отговор. Маймуните реагират по същия начин, когато се чувстват застрашени. Често ще ставате свидетел на този жест по време на срещи с непознати, в асансьора, на касата в магазина и на всяко място, на което хората се чувстват несигурни и неуверени в средата, която ги заобикаля.
Кръстосани ръце и длани, свити в юмруци
Ако сте кръстосали ръцете си, но едновременно с това сте свили дланите си в юмруци, това е силен знак за враждебност, както и отбранителност. Този комбиниран жест е агресивен и алармира човекът срещу вас, че трябва да внимава, тъй като сте с нагласа за атака. Често ще забележите този жест в професии, които изискват враждебност или отбранителност.
Успокояващо кръстосване на ръцете
Този жест се изразява в кръстосване на ръцете и обхващане на бицепсите или лактите с длани. Той успокоява хората, които са уплашени, отрицателно настроени, сдържани или несигурни. А запитвали ли сте се откъде произхожда? Това е акт на самостоятелно физическо успокоение, при който искаме да защитим нашите жизненоважни органи, заключвайки тялото си с ръце. Ще видите този жест в болниците, на летището (от туристи, които пътуват за първи път със самолет), в съдебната зала и на други подобни места.
Кръстосани ръце и длани с вдигнат палец
Повдигането на палеца е знак за по-добра или уверена нагласа. Той жест често може да бъде забелязан в ситуации, когато някой се чувства добре и има контрол над нещата, но продължава да поддържа ниво на защита, кръстосвайки за всеки случай ръцете си. Например, когато студент е на изпит и се чувства уверен в способностите си да отговори правилно на въпросите, но все още се чувства малко застрашен да не обърка нещо.
Една кръстосана ръка
Отново защитен жест, при който едната ръка пресича тялото и обхваща бицепса или лакътя на срещуположната ръка. Като малки, родителите са ни прегръщали, за да ни успокоят в трудните моменти, а като възрастни, ние сами се опитваме да пресъздадем същото успокояващо усещане. Този жест прилича на самопрегръдка и е по-характерен за жените, отколкото за мъжете. Възможно е да го забележите в социална група, в която един от индивидите е непознат и чувства липса на самочувствие.
Самостоятелно държащи се ръце
Този тип жест е мъжката версия на преобладаващо женския жест с една кръстосана ръка. Той се използва от мъжете, които се чувстват несигурни или в дадена ситуация проявяват ниско самочувствие. Ще го забележите при някои мъже, на които им предстои да говорят пред много хора, в социалните служби или на други подобни места. Този жест на ръцете е популярен и сред мъжете, които чувстват необходимостта да защитят своето мъжко достойнство, като избегнат несъзнателен удар. Той често е използван от футболистите при изпълнение на свободен удар от противниковия отбор. Друг подходящ пример за това е Адолф Хитлер, който е бил само с един тестис и често е заемал тази позиция на обществени места, за да прикрие сексуалната неадекватност, която е усещал.
Леко кръстосване на дланите
Хора, заемащи високи длъжности в обществото, като политици, известни личности и ръководители, които не могат да си позволят да изглежда нервни или несигурни в себе си, тъй като постоянно са център на внимание, избират по-финия начин и едва доловимо кръстосват дланите си, за да си осигурят необходимото им чувство за сигурност. Те ще наместват часовника или копчетата за ръкавели, ще поглеждат телефона или ще търсят нещо в портфейла си, само и само да поставят ръце пред тялото, когато се чувстват нервни, а в тях са втренчени десетки чифтове очи.
В този случай, жените имат по-голямо предимство, тъй като имат цял набор от аксесоари, които могат да използват, когато се чувстват несигурни. Много от тях използват чантите си за бариера, например. Те имат бижута, с които да си "играят". Някои от тях държат напитките си с две ръце, което отново е израз на отбранителен жест, тъй като ръцете са пред тялото им. Други поставят чашата си на срещуположната страна на ръката, с която посягат към нея, за да я поставят пред тялото си всеки път, когато отпиват от питието.
Примерите са толкова много, колкото е обширен и езикът на тялото. Затова е необходимо да го познаваме, тъй като по-голямата част от общуването принадлежи на невербалната комуникация. Тоест, казваме много малко с думите, които изричаме, и много повече с жестовете, които ги съпровождат.
снимка: pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимно
- Езикът на тялото
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Видове невербална комуникация
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Как да разчетете езика на женското тяло по време на флирт
- Какво разкриват очите като част от езика на тялото?
- Какво издават формата, размерът и разположението на очите за характера на човека
- Знаци, които показват, че той се интересува от вас
- Начинът, по който кръстосвате пръстите си, показва какъв тип човек сте
- Най-важното, което трябва да знаем за добрата комуникация
- Как очите ни разкриват какво мислим и чувстваме
Коментари към Езикът на тялото: Жестове на ръцете