Еволюционното предимство на веждите при хората
Освен че предпазват очите от потта и водата, веждите имат още една много важна функция – движението им спомага за човешката комуникация.
Ново изследване, публикувано в Nature Ecology and Evolution, представя тезата, че умението на хората да изглеждат заплашителни или дружелюбни за останалите може да се види в костната структура - или поне във формата на черепа.
Всички знаем, че древните, вече изчезнали, представители на семейство Човекоподобни като Неандерталците са изглеждали различно от нас. Най-очевидното несъответствие са силно изразените и характерни костни дъги над очите, които контрастират с нашите плоски и вертикални чела.
Последното проучване на археолозите Годино, Спайкинс и О’Хагинс се опитва да обясни защо тази трансформация на костната структура на лицето на хората се е получила. Според учените причината е, че нашите изключително подвижни вежди могат да бъдат използвани за изразяването на редица емоции - което вероятно е изиграло важна роля в борбата за оцеляване.
Белег за доминантност
Предишни научноизследователски анализи и доклади представят доказателства за това, че днешните представители на Хомо Сапиенс несъзнателно повдигат веждите си за кратък период от време, когато видят някого в далечината, за да покажат, че не представляват заплаха. Същото поведение може да се наблюдава и когато искаме да изразим емпатия или съчувствие към друг човек.
Годино, Спайкинс и О’Хагинс смятат, че силно изразените костни дъги над очите са имали социална функция - най-вероятно са служели, за да изразят социално превъзходство, което се наблюдава в други примати.
Загубата на тази характерна черта за Хомо Сапиенс означава, че са изглеждали не толкова заплашително, но плоските чела всъщност предоставят и нещо изключително необичайно - възможността да движат веждите си по най-различен начин.
Въпреки че промяната на костната структура на лицето вероятно е предизвикана първоначално от изменения в мозъка или смаляване на черепа, загубата на силно изразените костни дъги над очите позволява на хората да движат веждите си много по-ефикасно, за да сигнализират емоционалното си състояние на останалите.
Изразяване на емоциите
Значителните промени в черепната структура се случват, когато Хомо Сапиенс тепърва започва да разчита на сътрудничеството с големи групи от хора.
Тези изменения не се наблюдават само при човешките популации - опитомяването на вълка показва сходни изменения в подвижността на лицевите мускули и промяна в черепната структура. Домашните кучета движат опашките си повече и имат по-плоски лица от неопитомените им родственици. Четириногите, които могат да повдигат веждите си, като по този начин изглеждат сладки за потенциалните си собственици, са осиновявани по-често от приюти.
Изглежда, че сътрудничеството при хората (и кучетата) е ключово за оцеляването. За нашите предци еволюцията на веждите играе важна роля в изразяването на дружелюбие и приветливост.
По статията работи: Нора Маркова
Източник: theconversation.com
Снимки: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АВЕН КУВРАНС КОРИГИРАЩ МОЛИВ ЗА КАФЯВИ ВЕЖДИ
СТАНДЕЛИ ЧЕТКА ЗА ВЕЖДИ ДАЙМАНД 0780296
РИВАНА РИЦИНОВО МАСЛО 30 мл
ОРФИКА BROW СЕРУМ ЗА ВЕЖДИ 4 мл.
Безплатна доставка за България!СТАНДЕЛИ ДВОЙНА ЧЕТКА ЗА ВЕЖДИ И МИГЛИ 0780444
ТИТАНИЯ ПРАВА ПОДСИЛЕНА ПИНСЕТА 1070 / А
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
- История на човешките раси
- Използвайте трик с пинсета за оформяне на веждите
- Луси - най-известният австралопитек на света
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Особености на австралоидната раса
Коментари към Еволюционното предимство на веждите при хората