6 рудиментарни органа, от които човешкото тяло вече няма нужда
Терминът „рудиментарни органи“ се използва за онези части от нашето тяло, които все още съществуват, но вече не ги използваме. Дълго време учените ги възприемат като класическо доказателство за еволюцията и като основни разлики между съвременния човек и нашите древни предци.
Вижте някои от тях.
Дългият палмарен мускул
Поставете ръката си с дланта нагоре върху масата или някаква друга плоска повърхност. Съберете палеца и малкото си пръстче и ги задръжте в тази позиция. Виждате ли едно сухожилие, което се показва под кожата на китката ви? Този мускул е наследство от нашите предци. Той е отговарял за подвижността на ръката и е помагал на нашите прародители да се хващат например за клони, докато скачат от дърво на дърво. Не се притеснявайте, ако при вас не е видим – мускулът е напълно неизползваем днес.
Настръхването
Хората настръхват, когато им е студено, когато са уплашени или впечатлени от нещо. Настръхването се получава, когато сигналът от гръбначния ни стълб причинява контракции на малки мускули, прикрепени за всеки косъм по тялото ни, които го изтласкват нагоре. Когато е студено, настръхването намалява загубата на топлина, което спомага за запазването на тялото ни топло. То също така може да е резултат от страх или гняв: изправените косъмчета карат животните да изглеждат по-големи. Настръхването може да се появи и при силни емоции като възхищение, гордост или удоволствие.
Епикантусът
Епикантусът е официалният термин, с който се обозначава кожната гънка на горния клепач, която много хора в различни части на Азия притежават. Повечето от учените смятат, че епикантусът е служил на хората, които живеели при екстремни условия, като силния студ и високите температури в пустинните райони.
Карункула
Това малко възелче във вътрешния ъгъл на окото ви всъщност е част от мигателната мембрана. Открива се при много видове, включително рибите, птиците и влечугите и се служи за защита и овлажняване на окото. С времето мигателната мембрана е станала неизползваема при хората, но ние все още притежаваме тази малка част от нея, прикрепена към мускулите на очите ни.
Мускулите на ушите
Тези мускули са класически пример за рудиментарен орган. Те са помагали на нашите предци да движат ушите си, за да могат по-лесно да засекат наближаващия хищник, враг, роднина или плячка. Днес много малко хора могат да движат ушите си.
Мъдреците
Мъдреците някога имали много важна функция – те помагали на хората да сдъвчат твърди и жилави парченца храна. Днес, ние консумираме предимно обработени и рафинирани храни, което означава, че осмият зъб от всяка страна на устната кухина няма вече никаква реална функция за нашето тяло. Ето защо при половината от населението на земята тези зъби отсъстват.
снимки: brightside.com; wondergressive.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- История на човешките раси
- Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
- Луси - най-известният австралопитек на света
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Особености на австралоидната раса
- Какво е "Луси"? Бързи факти за нашия прародител - австралопитека
Коментари към 6 рудиментарни органа, от които човешкото тяло вече няма нужда