Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Непозната земя Възможно ли е биологичната еволюция да е започнала още преди появата на самия живот

Възможно ли е биологичната еволюция да е започнала още преди появата на самия живот

от 23 фев 2021г., обновено на 24 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Възможно ли е биологичната еволюция да е започнала още преди появата на самия живот  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Преди да възникне животът на нашата планета, много от физикохимичните процеси са били до голяма степен хаотични. Безброй малки съединения и полимери с различна дължина, изградени от още по-малки подединици, като базите в ДНК и РНК, се свързват по всевъзможни начини. За да настъпят химичните процеси, въз основа на които се изгражда животът, е трябвало да намалее хаосът в системите. Ново проучване на физици от университета „Ludwig-Maximilians“ в Мюнхен, под ръководството на Дитер Браун, посочва, че основните свойства на простите полимери и някои определени аспекти на пребиотичната среда могат да поставят началото на селективни процеси с цел намаляване на този хаос.

В свои по-стари изследвания екипът на Браун разглежда въпроса как пространството е придобило друг вид и в порестите вулканични скали на морското дъно са се оформили тесни камери, запълнени с вода. Техните наблюдения разкриват, че температурните разлики и конвективният феномен термодифузия, познат също като ефект на Соре, водят до локалното струпване на РНК вериги, в зависимост от своята дължина. Според Браун проблемът е, че последователността на базите в по-дългите молекули е напълно хаотична и безразборна.

Еволюиралите рибозими (РНК-базирани ензими) имат изключително специфична последователност от бази, която позволява на молекулите да се нагънат в определена форма, докато повечето олигомери, образувани на планетата през първия един милиард години от нейното съществуване, най-вероятно са се подреждали на случаен принцип.

Механизъм за предварителна селекция

Патрик Кудела, автор на новия доклад за изследването, споделя: „Общият брой на всички възможни последователности от бази е наистина огромен, което означава, че практически е невъзможно всички характеристики на сложните структури на функционалните рибозими или сравнимите с тях молекули да се обединят и групират на изцяло случаен принцип.“ Екипът от университета „Ludwig-Maximilians“ предполага, че удължаването на молекулите така, че да образуват по-големи „олигомери“ е постигнато с помощта на някакъв механизъм за предварителна селекция.

Около времето на възникване на живота познатите физични и химични процеси са били малко на брой и съвсем прости по своя характер, в сравнение със сложните механизми на репликация и делене на клетките. Ето защо учените смятат, че селекцията на секвенции вероятно се дължи на заобикалящата среда и свойствата на олигомерите.

Полимеризация и лигиране

Тук те поставят началото на своя задълбочен научен труд. За да се гарантира каталитичната функция и стабилността на олигомерите, последните трябва да образуват двойни вериги като добре познатите спираловидни ДНК структури. Всъщност това свойство е присъщо за много от полимерите, като то им позволява да създават комплекси от едноверижни и двуверижни сегменти. Едноверижните части могат да променят своята структура чрез два процеса.

Единият е полимеризация, по време на която веригите биват завършени с единични бази, така че да се получат двойни вериги.

Вторият е лигиране (свързване), при което по-дългите олигомери се свързват помежду си. В конкретния случай двуверижните и едноверижните части са вече формирани, което дава възможност на олигомера да продължи да расте.

Комплементарни бази аденин и тимин

Научният експеримент стартира с голям брой къси ДНК вериги, като в своя ранен модел на олигомерите учените използват само две комплементарни (допълващи се) бази – аденин и тимин. Браун допълва: „Предполагаме, че свързването на вериги със случайно образувани секвенции води до създаване на по-дълги вериги, чиито секвенции от бази вече не са така хаотични.“

Колегите на Браун анализират смесиците от секвенции по метода, използван за изследване на човешкия геном. Крайният резултат потвърждава, че ентропията на секвенциите, тоест степента на безпорядък или хаотичност в тях, наистина намалява по време на опитите им.

Изследователите успяват също така да установят причините за „самовъзникналия ред“. Голяма част от получените секвенции попадат в две категории: 70% аденин и 30% тимин или обратно. Браун пояснява: „Когато една от двете бази е в значително по-голямо количество, веригата не може да се нагъне сама. По този начин съвсем малко на брой вериги с по половината от всяка от двете бази успяват да се нагънат. Станахме свидетели как малки изкривявания в състава на късите ДНК вериги оставят своя ясен отпечатък, особено върху дългите вериги.“ Учените са изненадани от своите открития, защото се оказва, че една верига от само две различни бази със специфично съотношение се отличава по строго определени признаци от всички останали. Аналена Салдит, съавтор на проучването, подчертава, че само специално създадени алгоритми могат да разкриват толкова дребни, но важни детайли.

В обобщение, най-простите и същевременно основополагащи свойства на олигомерите и тяхната среда могат да послужат като основа за протичане на селективни процеси. Дори при съвсем опростените модели се вижда, че механизмите за селекция, които играят важна роля за растежа на веригите, могат да бъдат най-различни и да са резултат от комбинацията на множество фактори. Според Браун въпросните механизми за селекция са предпоставка за създаването на каталитично активни комплекси, каквито са рибозимите, което означава, че те са играели много важна роля при възникването на живота от хаоса. 

Източник:

newswise.com/articles/origin-of-life-did-darwinian-evolution-begin-before-life-itself
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Любопитни теории за произхода на живота Любопитни теории за произхода на живота
  • 6 рудиментарни органа, от които човешкото тяло вече няма нужда 6 рудиментарни органа, от които човешкото тяло вече няма нужда
  • Човешкото лице може би е еволюирало така, че да напомня на маймунско дупе Човешкото лице може би е еволюирало така, че да напомня на маймунско дупе
  • Странни теории как хората ще еволюират - част 1 Странни теории как хората ще еволюират - част 1
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИЗ УЧЕНИЯТА НА ШРИ ЮКТЕШВАР И ПАРАМАХАНСА ЙОГАНАНДА - ДЖОУЗЕФ СЕЛБИ И ДЕЙВИД ЩАЙНМЕЦ - ХЕРМЕС
17.95лв.

ИЗ УЧЕНИЯТА НА ШРИ ЮКТЕШВАР И ПАРАМАХАНСА ЙОГАНАНДА - ДЖОУЗЕФ СЕЛБИ И ДЕЙВИД ЩАЙНМЕЦ - ХЕРМЕС

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
23.00лв.

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА

МОЯТ ДНЕВНИК: В ЗООПАРКА - ХЕРМЕС
9.95лв.

МОЯТ ДНЕВНИК: В ЗООПАРКА - ХЕРМЕС

КЕСТЕНИ ОТ ПАРИЖ - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
9.95лв.

КЕСТЕНИ ОТ ПАРИЖ - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС

НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА - КАРЪН УАЙЪТ - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА - КАРЪН УАЙЪТ - ХЕРМЕС

ВЪРТЕЛЕЖКАТА - Й. Б. АЛИМПИЧ - ХЕРМЕС
17.95лв.

ВЪРТЕЛЕЖКАТА - Й. Б. АЛИМПИЧ - ХЕРМЕС

Коментари към Възможно ли е биологичната еволюция да е започнала още преди появата на самия живот

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Възможно ли е биологичната еволюция да е започнала още преди появата на самия живот
    www.framar.bg 
    на 09 March 2021 в 06:27
    Коментирайте "Възможно ли е биологичната еволюция да е започнала още преди появата на самия живот "

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Непозната земя
  • Етапи от историята на човешката еволюция
  • 10 интригуващи факта за инуитите
  • Витамин К
  • 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
  • Можем да бъдем сигурни само в едно: независимо от ситуацията, в която се намираме, тя ще се промени
  • Негроидната раса като част от историята на човешката еволюция
  • Особености на австралоидната раса
  • 30 особености на живота в Израел, които ви правят непригодни за живеене във всяка друга страна (1 част)
  • Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
  • Панспермия: теорията, според която животът на Земята е дошъл от космоса

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Комбинация от витамини преди зачеване ?

преди 61 дни, 17 часа и 16 мин.

Алергия от мартеници. Възможно ли е?

преди 371 дни, 19 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Запушен нос след прекарано вирусно заболяване

преди 2 дни, 18 часа и 56 мин.

Конкор след поставяне на байпас

преди 9 дни, 5 часа и 36 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 11 дни, 17 часа и 12 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 18 дни, 18 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Вярвате ли, че изборите могат да променят нещо в България

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах