Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Защо човекът има най-добрата самоохлаждаща система

Защо човекът има най-добрата самоохлаждаща система

от 16 апр 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо човекът има най-добрата самоохлаждаща система - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Човешката кожа е покрита с множество потни жлези. Те са 10 пъти повече от тези на шимпанзето и макака. Изследователи от медицинския център „Penn Medicine“ успяват да разгадаят как еволюира през вековете суперохлаждащата способност на хората. Изследване, публикувано на 13.04.2021 г. в списание „The Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA“, сочи, че големият брой потни жлези до голяма степен се дължи на натрупваните във времето промени в определен участък от ДНК, наричан участък по подобренията, който предизвиква експресията на ген, свързан с образуването на все повече нови жлези. Така човекът се превръща в най-потящия се представител на семейство Човекоподобни.

Екринните потни жлези – резултат от древен еволюционен механизъм

Яна Камберов, асистент по генетика в „Penn Medicine“, пояснява: „Намерихме най-солидното доказателство за ключовата роля на генетиката при формирането на характерни само за човека отличителни белези. Проучването е важно не само, защото разкрива как благодарение на еволюцията се е постигнало разнообразието на видовете, но и защото ни дава възможност да научим повече за човешката биология.

Учените смятат, че многобройните потни екринни жлези са отражение на древен еволюционен механизъм за адаптация. Приспособяването, заедно със загубата на козина при ранните хоминини, води до появата на един изключително усъвършенстван метод за охлаждане чрез отделяне на пот. Комбинацията от опадала козина и добро регулиране на вътрешната температура от своя страна им е помогнала да бягат по-бързо, да ловуват и като цяло да оцеляват по-добре в горещите и почти пусти африкански савани, които се характеризират със съвсем различни условия за живот от тези, предлагани в джунглата.

Ролята на гена EN1 при образуването на потни жлези

По време на свое проучване през 2015 г. Камберов и нейни колеги откриват, че нивото на експресия на гена Engrailed 1 - EN1 в хората спомага за по-лесното определяне гъстотата на екринните жлези при лабораторни мишки. EN1 кодира протеин на фактор на транскрипция, който стимулира образуването на екринни жлези в иначе незрялата кожа по време на развитието на човешкото тяло. Оттам екипът стига до заключението, че най-вероятно изобилието на потни жлези в човешката кожа се дължи на генетични промени, които са ускорили производството на протеина EN1 в кожата.

Активността на гените често се повлиява от наблизо намиращите се региони на ДНК, известни като участъци за подобрение. В тях могат да се свържат факторите, които активират определени гени, като по този начин подпомагат генната експресия. В своето изследване Камберов и екипът се натъкват на участъка за подобрения hECE18, който стимулира производството на протеин EN1 в кожата и образуването на повече екринни жлези.

ДНК участък hECE18

Човешката версия на hECE18 е по-активна от тази при човекоподобните маймуни или макаците. По-високата активност от своя страна означава засилено производство на EN1 в кожата.

По-късно учените извършват анализ на индивидуалните мутации, които отличават човешкия ДНК участък hECE18 и показват защо някои от тях ускоряват експресията на гена EN1. Те извършват експеримент, като обръщат хода на мутациите до тяхната версия при шимпанзето и забелязват, че активността на hECE18 също спада до нивото на активност, присъща на животното.

По-стари проучвания върху еволюирали отличителни човешки особености като езика например ги асоциират със сложни генетични промени, настъпили в различни гени и ДНК региони, свързани с контрола над развитието и процесите. В конкретния случай Камберов и колегите й установяват, че поне донякъде обилното потене при хората е следствие от повтарящи се мутации в един-единствен участък, а именно hECE18. С други думи, този елемент е довел до формирането на все по-голям брой екринни жлези през дългите години на еволюция.

Камберов допълва: „Често тежките наранявания или изгаряния увреждат потните ни жлези, а ние все още не знаем как бихме могли да подпомогнем тяхното възстановяване. Надяваме се нашето проучване да ни приближи с една крачка към тази цел. Сега предстои да изследваме как точно взаимодействието между множеството мутации за повишаване на активността на hECE18 засилва експресията на гена EN1. Бихме могли да използваме тези основни биологични мутации, за да разберем какво точно свързват ДНК свързващите фактори в участъците за подобрение. Към момента успяхме да изясним кои са факторите, които чрез активиране на EN1 експресия, карат човешките клетки в кожата да образуват нови потни жлези.“

Изследването е подкрепено от Националната научна фондация, Националния институт по артритни, мускулно-скелетни и кожни заболявания, фонда „McCabe“ и други. 

Източник:

newswise.com/articles/the-chillest-ape-how-humans-evolved-a-super-high-cooling-capacity
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Любопитни теории за произхода на живота Любопитни теории за произхода на живота
  • 6 рудиментарни органа, от които човешкото тяло вече няма нужда 6 рудиментарни органа, от които човешкото тяло вече няма нужда
  • Възможно ли е биологичната еволюция да е започнала още преди появата на самия живот Възможно ли е биологичната еволюция да е започнала още преди появата на самия живот
  • Проучване при птиците показва как формата на тялото им определя функцията им в екосистемата Проучване при птиците показва как формата на тялото им определя функцията им в екосистемата
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВЕГАВЕРО БИО ГРАДИНСКИ ЧАЙ капсули * 120
67.60лв.

ВЕГАВЕРО БИО ГРАДИНСКИ ЧАЙ капсули * 120

Нов
ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
23.00лв.

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
22.90лв.

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Защо човекът има най-добрата самоохлаждаща система

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо човекът има най-добрата самоохлаждаща система
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 13:10
    Коментирайте "Защо човекът има най-добрата самоохлаждаща система"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Етапи от историята на човешката еволюция
  • Домашни средства за лечение на усилено изпотяване
  • Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
  • Потен тест
  • Миризмата на пот подсказва предстояща болест
  • Особености на австралоидната раса
  • На какво може да се дължи нощното изпотяване
  • Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
  • Австралийски аборигени и папуаси като част от човешката еволюция
  • Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 22 часа и 40 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 21 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 1 час и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 16 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 16 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 16 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МОКРИ КЪРПИ ПАПИЛИОН ЯГОДА * 64

ХУЛИГАН - ПЕНЕЛЪПИ ДЪГЛАС - СИЕЛА

МУЛТИКОЛАГЕН V капсули * 30 ВИТАГОЛД

СЕМЕЙНОПРАВНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ РОДИТЕЛИ - МАРИЯ П. ПЕТРОВА - СИЕЛА

ОСТРОВИТ ГЛУТАМИН прах 500 г ОВКУСЕН

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФЛУАНКСОЛ таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:05:27

ЛОТОСОНИК таблетки * 20 ДАНСОН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:30

РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:16

СЕРЕНАМЕНТЕ капки 40 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:00:41

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:59:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival