Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция

Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция

от 04 яну 2023г., обновено на 05 яну 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Животът на много хора е засегнат от деменцията, независимо дали директно чрез диагнозата на любим човек или косвено чрез опита на някой познат. Подобен е случаят и при д-р Шао Хуилин, която за първи път се сблъсква с неврогенеративното заболяване като дете.

„Баба ми имаше деменция и почина от болестта, когато бях на пет или шест години, въпреки че никога не е била диагностицирана със специфична форма на заболяването.“, спомня си тя. „Спомням си, че родителите ми я доведоха при нас, за да могат да се грижат за нея и да помагат с ежедневните й нужди като хранене и къпане.“

>>> Дъщеря оставя напомнящи бележки върху бяла дъска на болната си от деменция майка

Въпреки че Хуилин, която е на 30 години, признава, че е били твърде малка, за да си спомня конкретни подробности, малкото спомени за баба й остават запечатани в съзнанието й. Говорейки от личен опит, тя разсъждава: „Освен невъзможността за извършване на ежедневни дейности, загубата на памет е едно от най-болезнените неща при деменцията не само за пациентите, но и за близките, които полагат грижи. Това е така, защото ние се свързваме с любимите хора чрез връзките и спомените, които споделяме.“

Стремеж към прогрес

Деменция

Този ранен опит подбужда у д-р Хуилин стремеж за откриване на възможности за по-ранна диагностика и по-добро лечение на болестта. През 2020 г. тя основава базираната в Сингапур компания Sunbird Bio. Оттогава биотехнологичната компания разработва кръвни тестове за по-ранно откриване на деменция чрез молекулярна диагностика – авангардна наука, която анализира биомаркери и генетичен материал за ранна диагностика, преди симптомите дори да са се появили.

„Има много хора с деменция в световен мащаб и голяма част от тях са диагностицирани в късен стадий.“, отбелязва д-р Шао. „Това е така, защото текущата диагностика обикновено се основава на функционални промени при хората. Въпреки това, докато семейството забележи, че симптомите се влошават, вече се наблюдава значителен спад на функциите, като например забравяне на скорошни събития, изгубване и объркване.“

>>> Как да познаем деменцията

Когато търсят лечение, хората със симптоми обикновено се оценяват от серия от неврокогнитивни тестове. Може да бъдат помолени да нарисуват циферблат на часовник или да си припомнят списък с елементи. Според д-р Хуилин подобни тестове могат да бъдат много субективни.

Други диагностични опции включват скъп и често невъзстановим тест за изобразяване на мозъка или инвазивен и болезнен тест на гръбначния стълб, при който в гръбначния мозък се вкарва игла за източване не течност за изследване.

„Ограниченията в настоящите диагностични подходи водят до откриване на заболяването на късен етап, когато вече са настъпили много мозъчни увреждания. На този етап е трудно за лекарите да забавят прогресията на заболяването.“, казва Хуилин.

Въз основа на своя опит в областта на биомедицинското инженерство, д-р Шао поема мисия да промени това. „Исках да разработя безопасни тестове, които не изискват скъпи и болезнени изследвания, но са способни да дадат много точни резултати за ранно откриване на болестта.“

We are happy to share the good news that Dr. Shao has been promoted to Associate Professor with Tenure! Congratulations to Associate Professor Shao!https://t.co/qwcJ6DvXmn

— Shao Lab (@Shao_Lab) September 22, 2022

 

При по-ранното откриване медикаментите могат да помогнат за облекчаване на симптомите и за поддържане на добро физическо състояние за по-дълъг период. Освен това нови и потенциално променящи ситуацията лекарства може да бъдат пуснати през следващата година, коментира д-р Хуилин.

„В момента се наблюдава развитие в областта на лекарствата. Последните клинични проучвания показват, че някои медикаменти могат действително да забавят прогресията на заболяването. Тези лекарства обаче действат само при определена подгрупа пациенти, като например тези с петна в мозъка.“, казва тя. „Кръвните тестове, които разработихме, помагат за идентифицирането на тези пациенти, така че да можем да свържем хората с правилните за тях лекарства.“

Двигател на еволюцията на персонализираната медицина

Медицина

Отвъд деменцията, интересът на д-р Шао към молекулярната диагностика също е вдъхновен от личния й опит с пациенти в Съединените щати, докато учи в Медицинското училище на Харвард.

„Взех много уроци и по време на ротациите в болницата бях свидетел на безпокойството на пациентите и техните близки, докато чакаха резултатите. Понякога пациентите чакаха с дни или седмици за диагноза, която можеше да промени изцяло живота им.“, споделя тя.

„Спомням си как седях с една жена, на рамото на която растеше тумор с размерите на топка за пинг-понг. Това, което според мен беше наистина тъжно, е, че тя е чакала месеци, преди да потърси медицинско лечение, тъй като е била болногледач на брат си. Тя също така отлагаше диагнозата, защото се притесняваше, че трябва да направи биопсия.“

„Когато лекарите я диагностицираха с рак, болестта беше в доста напреднал стадий и вече беше метастазирала в други части на тялото. Това беше опустошителна новина за нея и семейството й.“

Тази среща провокира интереса на д-р Хуилин към молекулярната диагностика поради потенциала й за по-ранно откриване на заболявания, както и богатството от информация, която може да предостави за различните болести.

„Докато изучаваме болести, осъзнаваме, че един пациент е толкова различен от друг, въпреки факта, че всички те изглеждат еднакво при конвенционалния начин на откриване. Молекулярната диагностика е в състояние да даде молекулярна идентичност на заболявания, които иначе биха изглеждали много подобни. Това може да стане и чрез минимално инвазивни методи като кръвни изследвания.“

„Това ни позволява да съчетаем диагноза с ново лечение, което е по-целенасочено, действа по-ефективно и намалява броя на страничните ефекти за пациентите.“

Тъй като тези методи са минимално инвазивни, те могат да се прилагат непрекъснато, така че лекарите да могат да коригират лечението. Това означава, че въз основа на показанията на пациента вчера лекарите могат да решат как да продължат лечението днес.

„Вярвам, че персонализираната медицина ще бъде важна част от здравеопазването през следващото десетилетие.“, казва д-р Хуилин, добавяйки, че откриването и лечението трябва да вървят ръка за ръка.

Източник:

Her grandma's struggle with dementia led to this Singaporean scientist developing a test to detect early stages: https://cnalifestyle.channelnewsasia.com/women/dementia-blood-test-early-diagnosis-dr-shao-huilin-sunbird-bio-339511

Още по темата:
  • Центърът Hogeweyk – уютното селище, осигуряващо спокоен живот на пациентите с деменция Центърът Hogeweyk – уютното селище, осигуряващо спокоен живот на пациентите с деменция
  • Дъщеря оставя напомнящи бележки върху бяла дъска на болната си от деменция майка Дъщеря оставя напомнящи бележки върху бяла дъска на болната си от деменция майка
  • Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година
  • Музикална терапия помогна на певицата Джони Мичъл да се възстанови от инсулт Музикална терапия помогна на певицата Джони Мичъл да се възстанови от инсулт
5.0/5 1 оценка

Коментари към Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 22:31
    Коментирайте "Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Анозогнозия – не разбирам, че съм болен
  • Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
  • F03 Деменция, неуточнена
  • Връзка между шизофренията и деменцията
  • Какво представлява делириумът и доколко е опасен
  • F01 Съдова деменция
  • Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Тест за общ белтък в ликвор
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 55 дни, 2 часа и 1 мин.

Търся помощ при разчитане на рецепта

преди 304 дни, 12 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 10 часа и 32 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 6 часа и 42 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 23 часа и 23 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 6 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival