Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция
Животът на много хора е засегнат от деменцията, независимо дали директно чрез диагнозата на любим човек или косвено чрез опита на някой познат. Подобен е случаят и при д-р Шао Хуилин, която за първи път се сблъсква с неврогенеративното заболяване като дете.
„Баба ми имаше деменция и почина от болестта, когато бях на пет или шест години, въпреки че никога не е била диагностицирана със специфична форма на заболяването.“, спомня си тя. „Спомням си, че родителите ми я доведоха при нас, за да могат да се грижат за нея и да помагат с ежедневните й нужди като хранене и къпане.“
>>> Дъщеря оставя напомнящи бележки върху бяла дъска на болната си от деменция майка
Въпреки че Хуилин, която е на 30 години, признава, че е били твърде малка, за да си спомня конкретни подробности, малкото спомени за баба й остават запечатани в съзнанието й. Говорейки от личен опит, тя разсъждава: „Освен невъзможността за извършване на ежедневни дейности, загубата на памет е едно от най-болезнените неща при деменцията не само за пациентите, но и за близките, които полагат грижи. Това е така, защото ние се свързваме с любимите хора чрез връзките и спомените, които споделяме.“
Стремеж към прогрес
Този ранен опит подбужда у д-р Хуилин стремеж за откриване на възможности за по-ранна диагностика и по-добро лечение на болестта. През 2020 г. тя основава базираната в Сингапур компания Sunbird Bio. Оттогава биотехнологичната компания разработва кръвни тестове за по-ранно откриване на деменция чрез молекулярна диагностика – авангардна наука, която анализира биомаркери и генетичен материал за ранна диагностика, преди симптомите дори да са се появили.
„Има много хора с деменция в световен мащаб и голяма част от тях са диагностицирани в късен стадий.“, отбелязва д-р Шао. „Това е така, защото текущата диагностика обикновено се основава на функционални промени при хората. Въпреки това, докато семейството забележи, че симптомите се влошават, вече се наблюдава значителен спад на функциите, като например забравяне на скорошни събития, изгубване и объркване.“
Когато търсят лечение, хората със симптоми обикновено се оценяват от серия от неврокогнитивни тестове. Може да бъдат помолени да нарисуват циферблат на часовник или да си припомнят списък с елементи. Според д-р Хуилин подобни тестове могат да бъдат много субективни.
Други диагностични опции включват скъп и често невъзстановим тест за изобразяване на мозъка или инвазивен и болезнен тест на гръбначния стълб, при който в гръбначния мозък се вкарва игла за източване не течност за изследване.
„Ограниченията в настоящите диагностични подходи водят до откриване на заболяването на късен етап, когато вече са настъпили много мозъчни увреждания. На този етап е трудно за лекарите да забавят прогресията на заболяването.“, казва Хуилин.
Въз основа на своя опит в областта на биомедицинското инженерство, д-р Шао поема мисия да промени това. „Исках да разработя безопасни тестове, които не изискват скъпи и болезнени изследвания, но са способни да дадат много точни резултати за ранно откриване на болестта.“
We are happy to share the good news that Dr. Shao has been promoted to Associate Professor with Tenure! Congratulations to Associate Professor Shao!https://t.co/qwcJ6DvXmn
— Shao Lab (@Shao_Lab) September 22, 2022
При по-ранното откриване медикаментите могат да помогнат за облекчаване на симптомите и за поддържане на добро физическо състояние за по-дълъг период. Освен това нови и потенциално променящи ситуацията лекарства може да бъдат пуснати през следващата година, коментира д-р Хуилин.
„В момента се наблюдава развитие в областта на лекарствата. Последните клинични проучвания показват, че някои медикаменти могат действително да забавят прогресията на заболяването. Тези лекарства обаче действат само при определена подгрупа пациенти, като например тези с петна в мозъка.“, казва тя. „Кръвните тестове, които разработихме, помагат за идентифицирането на тези пациенти, така че да можем да свържем хората с правилните за тях лекарства.“
Двигател на еволюцията на персонализираната медицина
Отвъд деменцията, интересът на д-р Шао към молекулярната диагностика също е вдъхновен от личния й опит с пациенти в Съединените щати, докато учи в Медицинското училище на Харвард.
„Взех много уроци и по време на ротациите в болницата бях свидетел на безпокойството на пациентите и техните близки, докато чакаха резултатите. Понякога пациентите чакаха с дни или седмици за диагноза, която можеше да промени изцяло живота им.“, споделя тя.
„Спомням си как седях с една жена, на рамото на която растеше тумор с размерите на топка за пинг-понг. Това, което според мен беше наистина тъжно, е, че тя е чакала месеци, преди да потърси медицинско лечение, тъй като е била болногледач на брат си. Тя също така отлагаше диагнозата, защото се притесняваше, че трябва да направи биопсия.“
„Когато лекарите я диагностицираха с рак, болестта беше в доста напреднал стадий и вече беше метастазирала в други части на тялото. Това беше опустошителна новина за нея и семейството й.“
Тази среща провокира интереса на д-р Хуилин към молекулярната диагностика поради потенциала й за по-ранно откриване на заболявания, както и богатството от информация, която може да предостави за различните болести.
„Докато изучаваме болести, осъзнаваме, че един пациент е толкова различен от друг, въпреки факта, че всички те изглеждат еднакво при конвенционалния начин на откриване. Молекулярната диагностика е в състояние да даде молекулярна идентичност на заболявания, които иначе биха изглеждали много подобни. Това може да стане и чрез минимално инвазивни методи като кръвни изследвания.“
„Това ни позволява да съчетаем диагноза с ново лечение, което е по-целенасочено, действа по-ефективно и намалява броя на страничните ефекти за пациентите.“
Тъй като тези методи са минимално инвазивни, те могат да се прилагат непрекъснато, така че лекарите да могат да коригират лечението. Това означава, че въз основа на показанията на пациента вчера лекарите могат да решат как да продължат лечението днес.
„Вярвам, че персонализираната медицина ще бъде важна част от здравеопазването през следващото десетилетие.“, казва д-р Хуилин, добавяйки, че откриването и лечението трябва да вървят ръка за ръка.
Her grandma's struggle with dementia led to this Singaporean scientist developing a test to detect early stages: https://cnalifestyle.channelnewsasia.com/women/dementia-blood-test-early-diagnosis-dr-shao-huilin-sunbird-bio-339511
- Центърът Hogeweyk – уютното селище, осигуряващо спокоен живот на пациентите с деменция
- Какво е добре да знаете, преди да настаните близък човек с деменция в дом за възрастни
- Джеф Янг: История за един баща с деменция и… няколко лъжици
- Дъщеря оставя напомнящи бележки върху бяла дъска на болната си от деменция майка
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Диета с ниско съдържание на сол
Коментари към Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция