Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година

Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година

от 05 авг 2020г., обновено на 10 авг 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ново американско проучване разкрива, че бейби бумърите (хората, родени в периода 1946-1964, когато раждаемостта е била изключително висока, времето на бума на бебетата) са се представили много по-слабо на тестове за определяне на когнитивните им функции.

Според статистиките когнитивните умения (уменията за учене, запомняне и мислене) при възрастните около и над 50 години се усъвършенстват с всяко следващо поколение. Тази тенденция поставя началото си с най-доброто поколение, тоест родените между 1890 и 1923, и достига своя пик при родените по време на войната (1942-1947). В един момент, с ранните бейби бумъри (родени между 1948 и 1953) се забелязва спад, който се задълбочава още повече при така наречените междинни бейби бумъри, родени в периода 1954-1959.

Когнитивните умения при бейби бумърите се влошават без значение на пол, раса и образование

Макар през последните години случаите на деменция в САЩ да не се увеличават вече така драматично, резултатите навеждат на мисълта, че заболяването отново може да се завърне с пълна сила през идните десетилетия, смята Хуи Зенг, професор по социология към университета в Охайо.

Зенг е изненадан от влошаването на когнитивните умения на поколението, след като десетилетия наред преди това те са били много добре развити. Още по-изненадан е от факта, че то засяга всички групи, без значение от пол, раса, етническа принадлежност, образование, доходи или благосъстояние.

Все пак заключението от проучването е, че поради някаква причина намалените когнитивни способности на бейби бумърите са обвързани с по-лошото благосъстояние, по-силното чувство за самота и депресия, липсата на активност, затлъстяването и по-малката вероятност да създадат семейство. Изследването е публикувано наскоро онлайн в „Journals of Gerontology: Social Sciences.“

Проучването на професор Зенг

Зенг анализира данните от 30 191 американци, участвали между 1996 и 2014 в проучване на Мичиганския университет, касаещо здравните грижи, които получават, семейния статус, както и дали са в трудоспособна възраст, или са пенсионирани. Хората над 51 години са обект на проучването на всеки 2 години. Част от него представлява попълване на когнитивен тест, по време на който участниците трябва да си спомнят думи, чути по-рано, да броят от 100 на обратно в продължение на 7 секунди, да назоват определени предмети и да изпълнят други поставени им задачи.

Според друго изследване ръстът на смъртност и заболеваемост е скочил при поколението на бейби бумърите, но отново представителите с по-добро благосъстояние и образование са по-слабо засегнати. 

Зенг пояснява, че става въпрос за наистина доста слаба разлика в когнитивните умения между високообразованите и тези с ниско образование. Разлика, която е толкова малка, че може да бъде пренебрегната.

Социологът прави още един сравнителен анализ – между когнитивните функции на хора на една и съща възраст, но от различни поколения, за да се избегнат спекулациите, че при възрастните почти винаги се наблюдава когнитивен упадък. Дори тук бейби бумърите са на дъното на класацията.

Зенг споделя: „Бейби бумърите вече показват намалени когнитивни способности, сравнени с представители на други поколения на възраст 50-54 години.“

На какво се дължи когнитивният упадък при бейби бумърите?

По-добре развитите когнитивни умения в предишните поколения може да се дължат на благоприятна семейна среда през детството. Но средата, в която са израснали бейби бумърите не е била много по-различна. Те също са били в относително добро здраве, а семействата им – с по-висок социално-икономически статус. Родителите им са били образовани и в повечето случаи с хубави професии. Социологът стига до заключението, че когнитивният упадък не произтича от фактора бедно детство.

Самота, депресия, липса на активност и затлъстяване и влияние върху когнитивните възможности

В изследването най-силно се акцентира върху няколко други фактора, влияещи върху познавателните способности на бейби бумърите – по-лошо благосъстояние, по-силно усещане за самота, депресия, липса на активност и затлъстяване.

Живот без брачен партньор или повече от един брак, психични проблеми и сърдечносъдови заболявания като удар, високо кръвно налягане и диабет също се свързват с намалените когнитивни умения при хората от това поколение.

Зенг продължава: „Ако не бяха в толкова добро здраве през детските си години, ако не бяха живели в добра семейна среда или пък не бяха получили образованието, което им е дало възможност да работят на високи позиции, със сигурност когнитивният упадък щеше да е много по-силно изразен.“

Според Зенг броят на участниците, родени около и след 1960 не е достатъчен, защото има много починали, но той е на мнение, че тези, които са включени в изследването няма да покажат различни резултати на когнитивните тестове. За съжаление той е скептичен и смята, че тенденцията ще се запази и при следващите поколения, докато не се намери решение за проблема, който учените забелязват сред бейби бумърите.

Според него повечето фактори, водещи до влошени когнитивни умения засягат модерното общество – липса на реално общуване с приятелите и семейството и нарастващо икономическо неравенство. Но той вярва, че има и причини, които могат да бъдат открити само в САЩ – липсата на равен достъп до здравни услуги и техните високи цени.

Тревогата за бъдеща деменция при голяма част от бейби бумърите

„Част от проблема е на глобално ниво, другата обаче е свързана с начина на живот конкретно в Америка“, признава Зенг. Една от най-големите тревоги по отношение когнитивните функции на хората на възраст 50-60 години е, че е много вероятно те да развият деменция на по-късен етап. Социологът пояснява, че поколението в Америка към момента се счита за застаряващо, което още повече увеличава вероятността от скок в броя на пациентите с деменция. Според изследването, което той провежда, тенденциите не са никак обнадеждаващи за следващите няколко десетилетия.

Източник:

Университет Охайо, САЩ; newswise.com
Снимка: pixabay.com/rudyanderson

Още по темата:
  • 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1) 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
  • 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 2) 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 2)
  • 6 места, на които е изключително лесно да се проникне /а не трябва/ (2 част) 6 места, на които е изключително лесно да се проникне /а не трябва/ (2 част)
  • 6 места, на които е изключително лесно да се проникне /а не трябва/  (1 част) 6 места, на които е изключително лесно да се проникне /а не трябва/ (1 част)
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
15.90лв.

НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА

РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
15.90лв.

РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА

КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ -  СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА
19.00лв.

КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ - СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА

СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
19.90лв.

СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА

БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
19.90лв.

БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА

Коментари към Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 00:14
    Коментирайте "Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година "

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Метаболитният синдром е свързан с повишен риск от ранна деменция
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
  • Какво представлява делириумът и доколко е опасен
  • Операция на тазобедрената става може да повиши риска от когнитивен спад при възрастните хора
  • Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
  • 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Когнитивно-поведенческа терапия
  • Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможно ли е да провеждам арт терапия у дома или къде да намеря специалист?

преди 3679 дни, 11 часа и 33 мин.

Kонсултация за бели дробове и предписана терапия с Аугментин, Солволан, Пробиен и Парацетамол

преди 3783 дни, 6 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 12 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 3 часа и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 3 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 3 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Алтернативно лечение на деменция Алтернативно лечение на деменция

Алтернативно лечение на деменция

от 21 март 2024г. Прочети повече
Евън Аслър - Живот със заекване – от детството до късна възраст Евън Аслър - Живот със заекване – от детството до късна възраст

Евън Аслър - Живот със заекване – от детството до късна възраст

от 14 фев 2023г. Прочети повече
Когнитивно-поведенческа терапия Когнитивно-поведенческа терапия

Когнитивно-поведенческа терапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Тест за общ белтък в ликвор Тест за общ белтък в ликвор

Тест за общ белтък в ликвор

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival