Бащите на свободна практика в САЩ нямат право на платен отпуск по бащинство
Да работиш на свободна практика звучи примамливо за всички останали, които имат нормирано работно време и им липсва гъвкавост. За родителите на постоянен трудов договор ежедневието е структурирано и възможност за импровизации няма.
Майките и бащите на свободна практика в САЩ обаче също са изправени пред немалко трудности. Една от тях е, че нямат право на платен отпуск след раждане на дете. Сред ощетените е Андрю Лорънс, писател и баща на две малки момчета. Ще ви запознаем с неговата история и проблемите, които трябва да решава не само той, но и хиляди други американски бащи.
Преди 9 месеца животът ми беше различен. Не бях оплакващият се баща, в който съм се превърнал днес. Но сега ми се налага ежедневно да балансирам между работата и двамата си сина. Да стана баща за втори път трябваше да бъде най-голямото щастие в живота ми,… докато не разбрах, че не ми се полага нито един ден платен отпуск по бащинство.
Когато се роди първият ни син, малко преди избухването на пандемията, бях фрийланс писател (на свободна практика), който учи изящни изкуства и предстои да се дипломира като магистър. Съпругата ми прецени, че е по-разумно да не се връща на работа, а да гледа детето, тъй като малко по-късно затвориха всички детски ясли и градини в района ни.
„Напрежението ме превърна в друг човек“
Макар че баткото се справяше добре в предучилищната група и аз някак съумявах да си върша качествено работата от вкъщи, все пак появата на второто дете внесе смут и разклати крехкото равновесие, което бяхме постигнали. От мен се очакваше все повече и повече. Намирах сили и работех от къде ли не – от детската стая, от колата. Работех допълнителни часове. Едновременно с това сменях памперси, водех другото дете на училище и разказвах приказки за лека нощ. Да, справям се и се радвам, че мога да бъда полезен на семейството си. Щастлив съм и все пак смятам, че това напрежение и препускане ми се отразява зле. Вече не съм същият човек.
Скача броят на работещите млади майки в САЩ
Работещите американски родители са разпънати от непрестанни задължения у дома и на работното място. Те са по-натоварени от когато и да било. През последните 50 години делът на работещите млади майки се е увеличил от 51% на 72%, сочат данни на центъра за изследвания „Pew Research“. В почти половината от семействата с двама родители и майката, и бащата работят на пълен работен ден. САЩ се опитват да въведат реформа, с която да се осигурят добри условия за отглеждане на деца, но засега не особено успешно. В 41 страни по света родителите имат законно право на платен отпуск по майчинство/ бащинство. Според изследване от 2019 г. приблизително 16% от работещите в частния сектор отговарят на критериите за право на семеен отпуск, но по последни данни на държавния университет „Ball State“ едва 5% от младите бащи успяват да се възползват от 2 или повече седмици отпуск, за да помогнат в грижите за новороденото.
Още по-отчайващо е, когато самият ти се сблъскаш с тази несправедливост. Все пак, не мога да отрека, че работещите на половин работен ден, 11% от които според Министерството на труда имат право на семеен отпуск, са най-ощетени. За страна като САЩ, чиято политика е насочена към поощряване и развитие именно на свободните професии, осигуряването на известна социална и финансова стабилност би трябвало да е сред основните приоритети.
Едва 9 щата дават право на отпуск по бащинство, при това неплатен
Само девет щата и Вашингтон дават възможност на младите бащи да се възползват от няколко седмици отпуск по бащинство. Той обаче не е платен. Законът за платения отпуск по семейни и здравословни причини позволява на родителите да излязат в неплатен, но само, ако работят в правителствени организации или са работили поне година в частна компания с минимум 50 служители.
Платеният отпуск е полезен инструмент и за поддържане стабилността на икономиката, тъй като работниците и служителите, които могат да се възползват от него, е много по-вероятно след края му да се върнат на работа и да допринасят отново за покачването на БВП на страната.
Темата за платения отпуск по бащинство все още предизвиква горещи дискусии в САЩ
Вероятно много хора са очаквали, че, когато Джо Байдън оглави президентския пост, бързо ще въведе реформа, с която да позволи на младите родители да ползват платен отпуск за отглеждане на дете, след като самият той е загубил първата си съпруга и детето си при катастрофа.
Оказа се, че темата е като горещ картоф, който се прехвърля от едни ръце в други. Чуваха се предложения за 12 седмици, други предлагаха 4, а за някои този платен отпуск беше ненужен. Споровете продължиха, въпреки изнесените от университета „Ball State“ данни, че 86% от американците подкрепят идеята за платен отпуск по семейни причини, като повечето от тях настояват той да е с продължителност 13 месеца.
Редно ли е мъжът да ползва платен отпуск по бащинство?
Вероятно много хора биха се изсмели на подобно искане от страна на мъж, при положение, че не е преживял болката на майката родилка. Един от тях е Джо Лонсдейл, предприемач, инвеститор и баща на три деца, взриви Туитър, заявявайки, че мъж, който иска 6 месеца платен отпуск, за да гледа бебето си, е „загубеняк“.
Пийт Бутиджидж, секретар към транспортното министерство на САЩ, продължава да е обект на остри критики, затова, че се е възползвал от правото си на 12-седмичен платен отпуск по бащинство, за да помага на съпругата си в отглеждането на близнаците им.
Американският комик и коментатор Джо Роугън сподели, че според него идеята платен отпуск да се полага и на майката, и на бащата е нелепа. Противно на твърденията си обаче, след успешна сделка със „Spotify“, той реши да възнагради своите служители с 6-месечен платен отпуск за гледане на дете, без значение дали са мъже или жени.
Нуждите на майката остават на заден план
Съдейки по техните изказвания, то майките не само са длъжни да поемат почти цялата тежест по отглеждането на едно бебе, но и нямат право на физическа и емоционална почивка, от които така силно се нуждаят след раждане.
През последните десетилетия жените раждат първото си дете във все по-напреднала възраст – след 35-тата си година, след която бременността вече се счита за късна. Друг фактор, който се пренебрегва от политиците и социалните експерти, е, че афроамериканките са 4 пъти по-застрашени от смърт по време на бременност или при раждане, отколкото жените от европеидната раса.
Бийонсе, Серена Уилямс и Алисън Феликс не скриха от обществото проблемите, с които са се сблъсквали при опитите си да забременеят и по време на своите бременности. Мегън Маркъл също не остана безучастна и се обърна към законодателите с призив за промени, които да облекчат младите семейства. Изненадващ е силният отпор от страна на прогресивните демократи и консерваторите, в чиито принципи семейните ценности и бракът заемат основно място. За хора като мен дори 4 седмици платен отпуск по бащинство биха били голямо облекчение.
Кога реших, че трябва да натисна „Пауза“?
Преди да се роди вторият ни син, със съпругата ми се разбрахме да забавя поне малко темпото, за да мога да помагам и у дома. Е, по-лесно е на думи, отколкото на практика. Особено, когато човек има собствен малък бизнес и всяко забавяне може да означава фалит. С дните нарастваше и напрежението. Разбрах, че трябва да сложа край на препускането и да се отдам на семейството изцяло, когато се наложи бебето да постъпи в болница. Съпругата ми го придружи, а аз останах у дома с по-големия си син, който също имаше нужда от помощ – за преобличане, за хранене и какво ли още не. В тези трудни дни осъзнах, че без помощта на роднини и приятели, нямаше да се справим.
Хората на свободна практика, които управляват малък бизнес, за да изхранват семействата си, продължават да нямат друг избор, освен да търсят начини да вместят в 24-те часа на денонощието домакински задължения, грижи за децата и спазване на срокове в работата.
I’m a gig worker with zero parental leave. Even four weeks off would make a huge difference: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/nov/08/dad-gig-worker-paid-family-leave-us-economy
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 2)
- Червените тухли могат да се използват като батерии, твърдят учени от университета в Сейнт Луис
- Най-опасните храни, които Америка внася от Китай на пазара си
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Парични обезщетения и отпуск по бащинство
- Жълтата гостенка – инфекциозното заболяване, благодарение на което Колорадо става част от САЩ в началото на 19 век
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- Учени откриха защо чревният микробиом на кърмените бебета е различен от хранените с адаптирано мляко
- САЩ в първото десетилетие на 21 век, или защо здравните застрахователи избират фармацевтичната индустрия пред пациентите, част 1
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 2)
Коментари към Бащите на свободна практика в САЩ нямат право на платен отпуск по бащинство