Какво е добре да знаете, преди да настаните близък човек с деменция в дом за възрастни
Решението да настаните любим човек в дом, различен от неговия, винаги е трудно. Понякога то трябва да се вземе бързо, в други случаи до него се стига бавно и дори мъчително, след години обмисляне.
Експерти по въпросите, свързани със стареенето и деменцията, дават някои важни съвети, ако се намирате в тази така сложна ситуация и сте изправени пред дилемата дали да потърсите услугите на дом за възрастни хора, или да се грижите сами за вашия близък.
1. Обсъдете с вашия близък какво мисли за настаняване в дом за възрастни хора
Не можете да принудите човек да направи нещо, което не желае, а и мисълта за живот извън дома не е никак лесна за приемане. Може би ще проведете много разговори и ще мине време, преди да осъзнае, че наистина се нуждае от повече грижи и внимание, които ще получи там.
>>> Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
2. Качеството на живот сега и след настаняване в дома
Ако смятате, че вашият роднина води относително пълноценен начин на живот в момента, но преместването би променило това в отрицателна посока, може би е добре да помислите как да го подкрепяте повече, за да остане с вас.
В случай обаче, че живее трудно, особено поради липса на ежедневна грижа и емоционална подкрепа, вероятно настаняването в специализиран център е разумно решение.
Специалистите съветват да отделите време, за да наблюдавате как вашият близък се справя в ежедневието и тогава да решите от какво има нужда.
Бихте могли да изготвите списък с всичко, което му е необходимо, за да се чувства добре – общуване, три основни и разнообразни хранения, помощ при приема на медикаменти, разходки и т.н. Задайте си въпроса дали можете да му ги осигурите и въз основа на отговора ще вземете правилното решение.
3. В безопасност ли е болният у дома?
Често се случва роднините да избират да настанят своя близък с деменция в дом за хора с когнитивни увреждания, защото смятат, че у дома той не е в безопасност.
Може би ще успеете да ограничите някои от рисковете, като пренаредите дома, използвате GPS тракери, персонално устройство, което изпраща аларма, и таймери на електроуредите. Бихте могли също така да осигурите храната чрез кетъринг фирма и да плащате за провеждането на физиотерапия в домашни условия.
>>> Дъщеря оставя напомнящи бележки върху бяла дъска на болната си от деменция майка
4. Могат ли близките хора да оказват нужната подкрепа?
Един от основните проблеми, с които се сблъскват роднините на човек с деменция, е липсата на време и физическа възможност да се грижат за него у дома. Повечето от тях имат свой живот, семейство, деца и служебни задължения, което прави почти невъзможно постигането на баланс.
Грижите за човек с когнитивни нарушения изискват физическа енергия и вътрешна сила. Годините на отдаденост винаги нанасят щети на болногледача. Добре би било да се научи да търси помощ всеки път, когато се чувства крайно изтощен или отчаян.
Близките на болния се разкъсват между своите собствени нужди и нежеланието да го настанят в дом за възрастни хора. Ако полагат максимални усилия и въпреки това не успяват да отговорят на нуждите му, това е знак, че нещо трябва да се промени. Промяната може да означава преместване в специализиран център за хора с деменция.
5. Алтернативи на дома за възрастни хора
Освен държавни домове, съществуват и частни центрове, което обаче е свързано с много по-големи разходи.
В някои държави този тип заведения предлага възможност за настаняване на цялото семейство, заедно с човека, който страда от деменция.
6. Качество на обслужване в домовете за възрастни хора
Малко по-лесно би било за семейството да вземе решение, ако се увери, че условията в дома за възрастни хора са добри, а грижите, които се полагат – качествени. Обикновено близките избират дом, който е наблизо, за да могат да ходят често на посещения. Някои от основните критерии, на които държат са: подходяща стая (единична например), добре обучени и грижовни служители, приятна обстановка, питателна и разнообразна храна и качествена клинична грижа.
Имайте предвид, че огледът на различни центрове за хора с деменция ще отнеме време. Важно е също така да проверите кои от тях са акредитирани и да проучите таксите. Възможно е капацитетът да е запълнен и да се наложи да чакате.
Някои семейства избират да настанят своя близък за пробен период от няколко седмици, преди да вземат окончателно решение.
Сътрудничеството със служителите на дома е от голямо значение, защото така ще получавате обратна връзка за състоянието на болния.
Помнете, че няма правилно и грешно решение. Вие може да сте на едно мнение, а друг член на семейството – на противоположното. В случай, че не виждате изход от ситуацията, потърсете съвет от експерт в областта.
Should we move our loved one with dementia into a nursing home? 6 things to consider when making this tough decision: https://theconversation.com/should-we-move-our-loved-one-with-dementia-into-a-nursing-home-6-things-to-consider-when-making-this-tough-decision
- Центърът Hogeweyk – уютното селище, осигуряващо спокоен живот на пациентите с деменция
- Джеф Янг: История за един баща с деменция и… няколко лъжици
- Д-р Шао Хуилин: Опитът с баба ми ме окуражи да търся методи за ранно диагностициране на деменция
- Дъщеря оставя напомнящи бележки върху бяла дъска на болната си от деменция майка
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Диета с ниско съдържание на сол
Коментари към Какво е добре да знаете, преди да настаните близък човек с деменция в дом за възрастни