Джулай Морнинг – уникалният български ритуал по посрещането на първото юлско утро
Ако попитате един западняк каква асоциация извиква у него July Morning, той може и да си спомни, че това е името на едно от най-емблематичните парчета на легендарната британска рок банда Uriah Heep. Това, което почти сигурно няма да знае обаче, е, че това е и името на ритуала по посрещането на първата юлска утрин край брега на морето, наложил се като традиция в България през последните четири десетилетия. Традиция, която, макар и повлияна от чужди култури и носеща английско наименование, е чисто българска и непозната за останалия свят.
Съществуват най-различни трактовки на посланието и смисъла на Джулай Морнинг, както и най-различни версии за това как и защо е възникнала тази традиция. Най-убедително звучи предположението, че тя е отзвук от хипи ерата от 60-те до 80-те години на миналия век и изразител на идеологията на нейните свободолюбиви, често анархистки настроени, влюбени в музиката и природата последователи. В България хипи културата достига до нашите земи (души и умове) с леко закъснение - 10-20 години.
Трудно може да се говори за някаква форма на протест срещу властта в контекста на предисторията и възникването на Джулай Морнинг. Просто компания от млади хора, които решават да се съберат на брега на морето с малко музика. Страхотна вечер, която станала легендарна, а на другата година всички искали да участват в купона. За формално начало на традицията се води средата на 80-те години на 20 век.
Днес за голям процент от хората повече от достатъчна и основателна причина да искат да посрещнат по по-специален начин първия юлски изгрев е афинитетът към среднощните партита и безсънните нощи, прекарани в добра компания, под звуците на любима музика. За учениците в гимназията (с изключение на абитуриентите) 30 юни е последният учебен ден, така че тяхната лятна ваканция започва броени часове преди първото утро на юли, което също е чудесен повод за празнуване, а за много от работещите хора юли е предпочитаният отпускарски месец. Или иначе казано краят на юни условно отбелязва краят на един период, след който хората имат нужда да се заредят с енергия (включително слънчева), за да започнат с нови сили следващия годишен цикъл. И тъй като повечето хора свързват ваканцията и отпуска си с почивка на морето, което, при това, се намира на изток, откъдето изгрява слънцето, ритуалът повелява Джулай Морнинг да бъде отбелязан на морския бряг.
Посрещането на изгрева на слънцето е една от духовните практики, проповядвани от българския философ и теолог Петър Дънов – Учителя, и следвани от учениците и последователите на основаното от него Всемирно Бяло Братство, наричани още дъновисти. Може би стимулът за Джулай Морнинг е именно този – съединяването с природата, култът към слънцето, извършването на спиритуален акт като част от едно микрообщество, обединено около устоите на вярата и усещането си за физическата и духовната същност на живота.
Самото отбелязване (посрещане) на 1 юли започва най-често ден по-рано със заминаването на изток, в посока към Черно море. През годините това често е ставало на стоп, а сега тази традиция е почти отпаднала.
Обикновено хората, честващи Джулай Морнинг, го правят в една и съща компания, която се събира на едно и също място и следва една и съща програма, включваща наклаждане на огън край брега, консумация на напитки, танци под звездите и бдение в очакване на първия огнен отблясък върху морските вълни. Най-често компанията опъва палатки или къмпингува под открито небе през цялата нощ и някой или някои от членовете й носят със себе си китари, перкусионни и други музикални инструменти, а друг път, особено през последните години, посещава някой от музикалните фестивали и концерти, които неслучайно се провеждат край морето на 30 юни.
Освен на Камен бряг, много хора отбелязват тази дата в Каварна, Шкорпиловци, Иракли, Варвара, Ахтопол, Черноморец, Созопол и Бургас, както и на други по-малко популярни (сред туристите) локации по българското Черноморие или вътре в страната, търсейки по-интимно преживяване.
Ключова за Джулая е песента "July Morning" на Uriah Heep. Оригиналният вариант излиза в албума "Take A Look At Yourself" (1971 г.) и е над 10 минути, като втората половина на песента е изцяло инструментална. Uriah Heep стават изключително популярни в България в началото на 80-те години на 20 век и дори са една от първите западни групи, които правят концертно турне у нас. Годината е 1988, а концертите са в над 25 града. Интересът е феноменален. Младите българи жадуват за свободата, такава, каквато си я представят докато мечтаят и слушат любимата полузабранена (тогава) музика.
Джулай Морнинг във Варна в зората на демокрацията през обектива и черно-белия филм на Симон Варсано
Черно-белите снимки на Симон Варсано разказват за събитието, както той и неговата камера са го видели през 1991 година.
Представете си едно лятно утро, с развиделяването и първите проблясъци на слънцето по морските вълни, с тътена на вълните, писъците на гларусите, мириса на сол и опияняващ след дългата безсънна нощ тютюнев дим. Това са само няколко кадъра от архивите на Симон Варсано, извадени от кутията с дата 1 юли 1991 година. Мястото е Морската градина във Варна. Събитието е Джулай Морнинг, а хората, които са го преживели от първа ръка – някои от които са запечатани на тези снимки, си спомнят, че тогава слънцето така и не е успяло да пробие през облаците.
Както ще разберете сами от коментарите към фотографиите на Симон Варсано, които можете да разгледате тук, някои от личностите, уловени от обектива му, вече не са между живите. Други са доста по-възрастни. Вероятно всеки, който е бил край морския бряг в първите мигове на първото юлско утро, ще потвърди, че времето тече с друга скорост за онези, които са способни да ги оценят и които продължават да се чувстват привлечени от морето заради свободата и възторга от живота, с които ги зарежда.
За онези, на които името Симон Вaрсано звучи познато, но не могат да направят конкретна асоциация, ще споменем само най-комерсиалните факти – роден в София, той поставя началото на кариерата си на фотограф преди 40 години и днес има изключително по обем портфолио, включващо хиляди кадри от американски кино продукции, заснети у нас. Освен тях, в секцията Портфолио в официалния му сайт можете да откриете и разгледате още десетки изключителни фотографии, включително селекция с черно-бели портрети на известни лица от българската филмова и театрална сцена.
Споменът за Джулай Морнинг може да бъде изключително цветен, дори и в черно-бялата стилистика на тези фотографии.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- 10 цитата от великия Джим Морисън (the Doors)
- Хипи културата на 70-те: Здравни ползи и вреди от този начин на живот
- Огнената стихия Мидалидаре: Рок в долината на виното
- DER HUNDS представят България на престижния европейски фестивал Eurosonic-Noorderslag в Грьонинген, Холандия
- 6 емблематични песни и шантавите истории, които стоят зад тях
- Хард рок групата Кикимора с концерт в Sofia Live Club
- Как влияе рок музиката на човешката психика
Коментари към Джулай Морнинг – уникалният български ритуал по посрещането на първото юлско утро