Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Газирани напитки и детска агресия: Съществува ли връзка и как да се справите с проблема

Газирани напитки и детска агресия: Съществува ли връзка и как да се справите с проблема

от 02 ное 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Газирани напитки и детска агресия: Съществува ли връзка и как да се справите с проблема - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Безалкохолните напитки са неизменна част от ежедневието на децата. Свързани ли са обаче с нарастващата агресия сред подрастващите? Доказано е, че консумацията на газирани напитки сред децата и тийнейджърите е проблем, свързан със здравето, поради редица причини – нездравословно тегло, кариес и дори проблеми със съня. Някои проучвания също предполагат, че децата, които консумират газирани напитки, са изложени на повишен риск от проблеми с поведението и психичното здраве.

Газираните напитки са свързани със здравословни проблеми

Съединените щати са сред държавите с най-високите нива на потребление на газирани напитки на глава от население в световен мащаб, като голям процент от потребителите са малки деца. Поради този факт, през последните години се оказва голям натиск за премахване на безалкохолните напитки от училищните автомати и за обучение на родителите относно рисковете, свързани с подсладените сокове.

В подкрепа на тезата, че газираните напитки са вредни за здравето на децата, лекари и диетолози изясняват, че те осигуряват празни калории и допринасят значително за детското затлъстяване. Стоматолозите също съветват родителите да не дават на децата да консумират газирани напитки, тъй като са вредни за зъбите и могат да причинят кариес.

Повечето безалкохолни напитки съдържат кофеин, който може да причини главоболие, стомашно разстройство, нервност и проблеми със съня. Също така се свързва с някои поведенчески проблеми и разстройства на нервната система при децата.

Връзка между поведенческите проблеми и безалкохолните напитки

Ако рисковете за здравето не са достатъчни, за да разубедят родителите да дават газирани напитки на децата си, потенциалните опасения за психичното здраве може да са възпиращи.

Изследванията показват, че децата, които пият газирани напитки, са склонни да имат малко по-високи резултати по отношение на показателите за агресия, отколкото тези, които избягват консумацията им. Важно е обаче да се отбележи, че изследването само предполага съществуването на връзка между консумацията на газираните напитки и агресивното поведение. Към момента не са налични доказателства за причинно-следствена връзка, което означава, че са необходими повече проучвания.

>>> Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми

Проучване, публикувано в The Journal of Pediatrics, установява, че агресията и проблемите с вниманието са свързани с консумацията на безалкохолни напитки в ранна детска възраст. Резултатите са базирани на данни от 2929 деца на 5-годишна възраст от 20 различни града в САЩ. Дори след коригиране на фактори като депресия на майката, лишаване от свобода на бащата и домашно насилие, консумацията на безалкохолни напитки все още е свързана с агресивно поведение.

газирани напитки

Констатациите от изследването показват, че децата, които пият четири или повече напитки на ден, са два пъти по-склонни да проявяват агресия – унищожаване на вещи, сбиване. Тревожната тенденция, която това проучване показва, е, че сред малките деца е обичайно да се консумират газирани напитки. Съобщава се, че 43% от петгодишните пият една напитка на ден, а 4% - четири напитки на ден.

Защо газираните напитки влияят на психичното здраве на децата?

Не е ясна причината за връзката между газираните напитки и агресивното поведение и проблемите с психичното здраве при децата. Безалкохолните напитки са силно преработени и няма много изследвания за това как определени съставки влияят на психичното здраве. Някои проучвания свързват аспартама с раздразнителност, а натриевия бензоат със симптоми на синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност.

Кофеинът също е свързан с някои поведенчески проблеми при децата, поради което редица изследователите подозират, че съставката може да играе основна роля в агресивното поведение.

Ниските нива на кръвната захар също могат да обяснят връзката, тъй като подтикват децата да жадуват за газирани напитки, което на моменти ги прави агресивни. Необходими са обаче допълнителни изследвания, за да се разбере как подсладените напитки и проблемите с психичното здраве могат да бъдат свързани.

Консумацията на газирани напитки и тийнейджърите

Тийнейджъри

Проучванията също свързват поведенческите и емоционалните проблеми при тийнейджърите с консумацията на безалкохолни напитки. Проучване от 2013 г., публикувано в International Journal of Injury Control and Safety Promotion, предполага, че консумацията на газирани напитки може да има връзка с агресията, депресията и суицидното поведение при подрастващите.

Изследване от 2021 г., публикувано в Journal of Adolescent Health, разкрива, че пиенето на безалкохолни напитки може да предскаже агресивно поведение при тийнейджърите на по-късен етап. Констатациите посочват възможността за реципрочна връзка – децата, които са агресивни на 13-годишна възраст, пият по-често газирани напитки на 16 години.

С други думи, децата и тийнейджърите, които проявяват повече агресия, са по-склонни да консумират по-голямо количество газирани напитки. И в двата случая са необходими повече изследвания, за да се разбере връзката между двете променливи.

Причини за ограничаване на безалкохолните напитки

Въпреки че изследванията показват, че безалкохолните напитки е възможно да са свързани с поведенчески проблеми, не е ясно дали консумацията действително причинява агресия при децата. Независимо от естеството на връзката, експертите предполагат, че е добра идея да се ограничи консумацията на газирани напитки от децата.

Други причини, поради които децата трябва да избягват да пият безалкохолни напитки:

  • Газираните напитки са с високо съдържание на празни калории и захар, което може да допринесе за затлъстяването при децата и да увеличи риска от диабет тип 2.
  • Безалкохолните напитки могат да повлияят на апетита.
  • Подсладените напитки увеличават риска от кариес.
  • Прекомерната консумация на кофеин може да причини проблеми със съня и нервност.

Справяне с детската агресия

>>> Причините за агресията при малките деца и как да реагираме

Ако детето е агресивно, родителите трябва да помислят за цялостен план за управление на поведението. Ето няколко стратегии, които могат да помогнат за справяне с агресията и други поведенчески проблеми:

  • Умения: Може да се наложи децата да научат нови умения, като например контрол на импулсите и разрешаване на конфликти.
  • Последици: Отрицателните последици могат да намалят агресивното поведение. Но последствията и дисциплината трябва да бъдат последователни.
  • Подкрепа: Подкрепата, която използва системи за възнаграждение и похвала, също може да бъде здравословен начин за насърчаване на просоциално поведение.
Източник:

Is There a Link Between Soft Drinks and Aggression in Children?: https://www.verywellmind.com/link-between-soft-drinks-and-aggression-4119793

Още по темата:
  • Изследователи потвърдиха - ниските хора са по-агресивни Изследователи потвърдиха - ниските хора са по-агресивни
  • Лиса, жертва на домашно насилие: Спасете ме от сина ми Лиса, жертва на домашно насилие: Спасете ме от сина ми
  • Психологически тест за агресия Психологически тест за агресия
  • Насилие над жени ще има, докато има мъже, които да ги мразят Насилие над жени ще има, докато има мъже, които да ги мразят
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
15.90лв.

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА

Коментари към Газирани напитки и детска агресия: Съществува ли връзка и как да се справите с проблема

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Газирани напитки и детска агресия: Съществува ли връзка и как да се справите с проблема
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:27
    Коментирайте "Газирани напитки и детска агресия: Съществува ли връзка и как да се справите с проблема"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Улиците вече не са наши, а ние продължаваме да мълчим
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Агресивен ли сте?
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Светослава Павлова: Имам проблем с "кварталния луд", но никой не иска да се занимава
  • Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
  • Каква е връзката между протеина интерлевкин IL-1 и агресивното поведение
  • Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми
  • Изследователи откриха "корените на злото" в човешкия мозък
  • Какви фактори водят до агресия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нестероидни противовъзпалителни лекарства: Важни взаимодействия с храни и напитки

преди 194 дни, 3 часа и 3 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 842 дни, 1 час и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival