Газирани напитки и детска агресия: Съществува ли връзка и как да се справите с проблема
Безалкохолните напитки са неизменна част от ежедневието на децата. Свързани ли са обаче с нарастващата агресия сред подрастващите? Доказано е, че консумацията на газирани напитки сред децата и тийнейджърите е проблем, свързан със здравето, поради редица причини – нездравословно тегло, кариес и дори проблеми със съня. Някои проучвания също предполагат, че децата, които консумират газирани напитки, са изложени на повишен риск от проблеми с поведението и психичното здраве.
Газираните напитки са свързани със здравословни проблеми
Съединените щати са сред държавите с най-високите нива на потребление на газирани напитки на глава от население в световен мащаб, като голям процент от потребителите са малки деца. Поради този факт, през последните години се оказва голям натиск за премахване на безалкохолните напитки от училищните автомати и за обучение на родителите относно рисковете, свързани с подсладените сокове.
В подкрепа на тезата, че газираните напитки са вредни за здравето на децата, лекари и диетолози изясняват, че те осигуряват празни калории и допринасят значително за детското затлъстяване. Стоматолозите също съветват родителите да не дават на децата да консумират газирани напитки, тъй като са вредни за зъбите и могат да причинят кариес.
Повечето безалкохолни напитки съдържат кофеин, който може да причини главоболие, стомашно разстройство, нервност и проблеми със съня. Също така се свързва с някои поведенчески проблеми и разстройства на нервната система при децата.
Връзка между поведенческите проблеми и безалкохолните напитки
Ако рисковете за здравето не са достатъчни, за да разубедят родителите да дават газирани напитки на децата си, потенциалните опасения за психичното здраве може да са възпиращи.
Изследванията показват, че децата, които пият газирани напитки, са склонни да имат малко по-високи резултати по отношение на показателите за агресия, отколкото тези, които избягват консумацията им. Важно е обаче да се отбележи, че изследването само предполага съществуването на връзка между консумацията на газираните напитки и агресивното поведение. Към момента не са налични доказателства за причинно-следствена връзка, което означава, че са необходими повече проучвания.
>>> Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
Проучване, публикувано в The Journal of Pediatrics, установява, че агресията и проблемите с вниманието са свързани с консумацията на безалкохолни напитки в ранна детска възраст. Резултатите са базирани на данни от 2929 деца на 5-годишна възраст от 20 различни града в САЩ. Дори след коригиране на фактори като депресия на майката, лишаване от свобода на бащата и домашно насилие, консумацията на безалкохолни напитки все още е свързана с агресивно поведение.
Констатациите от изследването показват, че децата, които пият четири или повече напитки на ден, са два пъти по-склонни да проявяват агресия – унищожаване на вещи, сбиване. Тревожната тенденция, която това проучване показва, е, че сред малките деца е обичайно да се консумират газирани напитки. Съобщава се, че 43% от петгодишните пият една напитка на ден, а 4% - четири напитки на ден.
Защо газираните напитки влияят на психичното здраве на децата?
Не е ясна причината за връзката между газираните напитки и агресивното поведение и проблемите с психичното здраве при децата. Безалкохолните напитки са силно преработени и няма много изследвания за това как определени съставки влияят на психичното здраве. Някои проучвания свързват аспартама с раздразнителност, а натриевия бензоат със симптоми на синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност.
Кофеинът също е свързан с някои поведенчески проблеми при децата, поради което редица изследователите подозират, че съставката може да играе основна роля в агресивното поведение.
Ниските нива на кръвната захар също могат да обяснят връзката, тъй като подтикват децата да жадуват за газирани напитки, което на моменти ги прави агресивни. Необходими са обаче допълнителни изследвания, за да се разбере как подсладените напитки и проблемите с психичното здраве могат да бъдат свързани.
Консумацията на газирани напитки и тийнейджърите
Проучванията също свързват поведенческите и емоционалните проблеми при тийнейджърите с консумацията на безалкохолни напитки. Проучване от 2013 г., публикувано в International Journal of Injury Control and Safety Promotion, предполага, че консумацията на газирани напитки може да има връзка с агресията, депресията и суицидното поведение при подрастващите.
Изследване от 2021 г., публикувано в Journal of Adolescent Health, разкрива, че пиенето на безалкохолни напитки може да предскаже агресивно поведение при тийнейджърите на по-късен етап. Констатациите посочват възможността за реципрочна връзка – децата, които са агресивни на 13-годишна възраст, пият по-често газирани напитки на 16 години.
С други думи, децата и тийнейджърите, които проявяват повече агресия, са по-склонни да консумират по-голямо количество газирани напитки. И в двата случая са необходими повече изследвания, за да се разбере връзката между двете променливи.
Причини за ограничаване на безалкохолните напитки
Въпреки че изследванията показват, че безалкохолните напитки е възможно да са свързани с поведенчески проблеми, не е ясно дали консумацията действително причинява агресия при децата. Независимо от естеството на връзката, експертите предполагат, че е добра идея да се ограничи консумацията на газирани напитки от децата.
Други причини, поради които децата трябва да избягват да пият безалкохолни напитки:
- Газираните напитки са с високо съдържание на празни калории и захар, което може да допринесе за затлъстяването при децата и да увеличи риска от диабет тип 2.
- Безалкохолните напитки могат да повлияят на апетита.
- Подсладените напитки увеличават риска от кариес.
- Прекомерната консумация на кофеин може да причини проблеми със съня и нервност.
Справяне с детската агресия
>>> Причините за агресията при малките деца и как да реагираме
Ако детето е агресивно, родителите трябва да помислят за цялостен план за управление на поведението. Ето няколко стратегии, които могат да помогнат за справяне с агресията и други поведенчески проблеми:
- Умения: Може да се наложи децата да научат нови умения, като например контрол на импулсите и разрешаване на конфликти.
- Последици: Отрицателните последици могат да намалят агресивното поведение. Но последствията и дисциплината трябва да бъдат последователни.
- Подкрепа: Подкрепата, която използва системи за възнаграждение и похвала, също може да бъде здравословен начин за насърчаване на просоциално поведение.
Is There a Link Between Soft Drinks and Aggression in Children?: https://www.verywellmind.com/link-between-soft-drinks-and-aggression-4119793
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Агресивен ли сте?
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
- Какви фактори водят до агресия
- Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
- 5 стъпки, които ще ви помогнат да се справите с агресивните хора
- Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
- Пиенето на газирани напитки увеличава риска от диабет
- Съществува връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение
Коментари към Газирани напитки и детска агресия: Съществува ли връзка и как да се справите с проблема