В полза на планетата: Как да ограничим хранителните отпадъци
С нарастващата климатична криза през последните десетилетия вниманието на света е насочено към мерките за опазване на околната среда. Намаляване на парниковите газове, използване на възобновяеми източници на енергия, правилно управление на отпадъците са само част от действията, които могат да бъдат предприети в тази нелека борба. Ограничаването на хранителните отпадъци, в което всеки човек може да се включи, също е от полза за планетата.
Ситуацията в САЩ
Според статистиката всяка година населението на Съединените щати генерира приблизително 35 милиона тона хранителни отпадъци. Освен това отделните семейства изхвърлят около 30% от закупената храна, което за домакинство от четирима души с месечен бюджет за храна от 1000 долара, възлиза на 300 долара месечно.
Хранителните отпадъци не само засягат личните бюджети, но и допринасят за продължаващата климатична криза. Годишното количество вода и енергия, изразходвани от неизядената храна в Съединените щати, би било достатъчно за захранването на 50 милиона домове, а количеството парникови газове, произведени от хранителните отпадъци, е еквивалентно на емисиите на въглероден диоксид от 42 електроцентрали, работещи на въглища, според доклад от 2021 г. на Агенцията за опазване на околната среда.
Основният проблем е, че хората масово купуват големи количества храна, която в последствие се изхвърля поради изтекъл срок на годност или несъвпадане с хранителни предпочитания. Вярно е, че освен потребителското поведение, има много повече фактори, които допринасят за отпадъците в рамките на хранителната система, но това не означава, че личните усилия на населението все още не могат да окажат влияние.
„Има толкова много неща, които потребителите могат да направят.“, казва Рони Неф, доцент по опазване на околната среда и инженерство в Bloomberg School of Public Health към Университета „Джонс Хопкинс“. „Процесът започва с разпознаване на това, което е довело до голямо количество хранителни отпадъци. Ако разберем собствените си модели и какво се случва в домовете ни, ще ни остане само да изградим план за намаляване на хранителните отпадъци.“
>>> Полезните отпадъци от хранителните продукти и как да ги използваме
Стратегии за намаляване на хранителните отпадъци
Въпреки че всеки човек може да си изгради собствени стратегии за намаляване на хранителните отпадъци, с които да допринесе са опазването на околната среда, предлагаме няколко, които могат да бъдат много ефективни.
Ограничаване на импулсивните покупки на храна
Бруталната честност в хранителните магазини е първата стъпка. „Едно от предизвикателствата е, че искаме да сме по-здрави и сме най-далновидни, когато сме в хранителния магазин и виждаме богатия избор.“, казва Неф. „Въпреки това е важно да бъдем реалисти относно това, което всъщност ще консумираме и да признаем, че пропиляната храна не помага на ничие здраве.“
В допълнение, сделките две за едно за нетрайни продукти и други покупки на едро са добри за семейния бюджет само ако се консумира цялата закупена храна. „Убеждават ни да купуваме повече, отколкото имаме нужда.“, коментира Неф. „Това не е спестяване, ако ще го хвърляме.“
Планиране на храненията
Планирането на храненията може да бъде трудна задача за много семейства, но както при повечето навици, трябва да се започне отнякъде. „Планирането в крайна сметка спестява време и пари.“, коментира Памела Кох, доцент по хранене в Педагогическия колеж към Колумбийския университет. „Това е малка инвестиция с голяма възвръщаемост.“
Има няколко фактора, които могат да помогнат за по-лесното планиране на храненията. Кох съветва да се купуват хранителни продукти, които могат да се използват в множество ястия, вместо да се взимат такива, които са приложими само за една конкретна рецепта. Манталитетът „готви веднъж, яж два пъти“ също помага за облекчаване на тежестта на планирането на храненията. „Аз съм кралицата на остатъците, защото това помага директно да се намалят хранителните отпадъци и спестява много време.“, споделя Кох. „Понякога готвя два дни подред, знаейки, че ще имам храна за по-дълъг период.“
>>> В Германия препоръчват здравословно хранене, полезно и за околната среда
Инвентаризацията също помага за намаляване на хранителните отпадъци. Наличието на текущ списък на всички хранителни продукти в килера – консервиран боб, тестени изделия и зърнени храни – както и храната във фризера, напомня какво е налично и готово за употреба. Когато свършат идеите, е необходимо просто да се погледне списъка.
И накрая, ако семейството не обръща внимание на наличната храна и отпадъците, може да се опитат следните стратегии:
- Обозначаване на всички кутии за храна с датите, на които са били приготвени и поставени в хладилника.
- Изготвяне на списък с наличните хранителни продукти, които трябва да бъдат използвани до определена дата.
- Използване на мобилни приложения, които напомнят какво има в хладилника.
Разбиране на същността на срока на годност
„Най-добър до“ или „използвай преди“ не означават, че въпросната храна внезапно ще се развали или ще предизвика хранително отравяне, когато изтече срокът. С изключение на формулите за кърмачета, датирането на хранителните продукти не се изисква от федералния закон и е предназначен като критерий за качество на храните, а не за безопасност, според Министерството на земеделието на САЩ.
„Тъй като стандартът е доброволен, той не е последователен.“ коментира Неф. „Затова термини като „използвай преди“ и „най-добър до“ могат да бъдат объркващи за потребителя. Докато въпросната храна се съхранява правилно или е запечатана, няма нужда да се изхвърля, след като изтече датата върху етикета.“
Reducing food waste is good for the planet and your wallet. Here’s how to do it more effectively: https://edition.cnn.com/2022/09/14/health/reduce-food-waste-climate-lbg-wellness/index
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАН 1 H.A. 400 г НЕСТЛЕ
РЕСКЮ спрей 20 мл
БИОТОНА БИО СКИН ФУУД 150 г
ПРОМОКФД НУТРИШЪН ЕРИТРИТОЛ 1 кг
ЗОЯ БИО БРАШНО РОЖКОВ на прах 400 гр.
ФРИЗОЛАК LF БЕЗ ЛАКТОЗА 400 г
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Методи за лечение на анорексия
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Регулация на слюноотделянето
- Избягване на киселинни храни
- Разграждане и резорбция на белтъци, масти и въглехидрати
- Бял бор
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
- Хранене през тръба
- Секреция на стомашен сок
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
Коментари към В полза на планетата: Как да ограничим хранителните отпадъци