Най-токсичните места на Земята (1 част)
През последните 100 години човечеството достига уникален технологичен напредък. Тези нови технологии може би правят живота ни по-лесен и по-вълнуващ, но онова, което оставяме зад себе си (и продължаваме да оставяме) е повече от ужасяващо. Замърсители от всякакъв вид - химикали, ядрени вещества, обикновен боклук, електрически материали - сериозно увреждат околната среда. На много места вече им е повлияно толкова драстично, че животът там е почти невъзможен.
Норилск, Русия
Най-северният град в Сибир се е превърнал в изключително токсично място заради миннодобивната си промишленост. Почти липсва природа, но затова пък районът не е лишен от смог и киселинни дъждове.
Река Нигер, Нигерия
Тя е дълга близо 4000 километра, но това не я спасява от лошата участ. Замърсяването с петрол и петролни продукти е толкова силно, че реката е давана за пример за изключително замърсяване и отравяне на околната среда.
Река Рио Матанса-Риачуело, Аржентина
Изследване, публикувано в латиноамериканския вестник "Sedimentology and Basin Analysis" през 2008 година показва, че почвата на брега на реката съдържа изумителни нива на цинк, олово, мед, никел, хром и други. Смята се, че 60% от приблизително 20 000 души, които живеят в близост до басейна на реката, всъщност живеят в зона, негодна за обитаване от хора.
Калимантан, остров Борнео
Калимантан е южната част на острова. Това е един от най-замърсените райони в света заради добивната промишленост. Повечето от практикуващите използват живак в процеса на извличане като по този начин допринасят за по-голяма част от световните емисии на опасни метали всяка година.
Кабуе, Замбия
Когато богатите находища на олово са открити в близост до Каубе през 1902 година, Замбия е британска колония, наречена Северна Родезия, но малко хора се обезпокояват от въздействието, което токсичния метал може да окаже върху местните. Макар мините да не са действащи, нивата на олово са астрономически. При децата концентрацията на олово е 10 пъти над допустимите нива.
Хазарибах, Бангладеш
Много голяма част от населението се занимава с преработка на кожи. Повечето от тях използват стари и неефективни методи. В цеховете работят около 8000 и 12 000 души. Всеки ден тези фабрики изхвърлят около 22 000 кубически литра токсични отпадъци. Освен това, заводите, изгарящи отпадъците също замърсяват въздуха изключително силно.
Дзержинск, Русия
Агенцията за опазване на околната среда в Дзержинск изчислява, че почти 300 000 тона химически отпадъци биват изхвърлени в града между 1930 и 1998. Комитетът по екология също счита, че Дзержинск е сред десетте града с катастрофални екологични условия.
Река Цитарум, Индонезия
Реката е изключително замърсена от човешката ръка - около 5 милиона души живеят в близост до басейна й. Повече от 2000 промишлени дейности замърсяват 5020 квадратни мили от реката с олово, живак, арсен и други токсини.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАКЕДА БОТАНИКС ОВЛАЖНИТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ HUMIDIFIER BALANCE 300 мл
АПАРАТ ОЗОНАТОР ЗА ВОДА И ВЪЗДУХ - ЗА БАЛАНСИРАНЕ НИВОТО НА БАКТЕРИИ
Безплатна доставка за България!МАКЕДА БОТАНИКС УЛТРАЗВУКОВ ОВЛАЖНИТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ USB PIG 130 мл
БИО - Д ПРЕПАРАТ ЗА ТЕКСТИЛНИ ПЕЛЕНИ 500 гр.
БИО - Д ТЕЧЕН САПУН ЗА РЪЦЕ С АЛОЕ И ЛАЙМ 500 мл
БИО - Д БИОРАЗГРАДИМА БЕЛИНА 400 гр.
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Да си направим "жива" вода сами вкъщи
- Използвайте лесен метод за дестилиране на вода
- Продължава изхвърлянето на опасни болнични отпадъци заедно с битовите
- Въздушна емболия
- 21 зелени DIY идеи за творческо рециклиране на празни пластмасови бутилки (Галерия)
- Овлажнители за въздух
- Как да направим дрешка за домашния си любимец от ръкава на стар пуловер (инфографика)
- Колко вода трябва да пием на ден според теглото си – формули за изчисляване и таблица
- Как да си направим легло за домашен любимец от стара блуза
- Лечение при махмурлук
Коментари към Най-токсичните места на Земята (1 част)