В епохата на "неженените паразити": Ръстът в броя на необвързаните в Япония променя взаимоотношенията
Япония е начело в списъка с държави с най-висок брой необвързани хора. Три отделни проучвания, проведени между 2010 и 2018 г. във Великобритания, САЩ и Япония, разкриват, че дялът на жените на възраст от 18 до 24 години, които нямат партньор, е 65,6% в Япония, 62,6% в Съединените щати и 41,5% в Обединеното кралство. И все пак процентът не е толкова висок, когато се разглеждат жените между 35 и 39 години, които в момента са необвързани – 24,4% в Япония, 16,6% в САЩ и 14% във Великобритания.
Намаляваща раждаемост в Япония
Скорошно преброяване на населението на Япония разкрива това, от което мнозина се страхуват от десетилетия – за първи път от 100-годишната история на преброяването раждаемостта в островната държава е официално под нивата на замяна на поколенията. По-конкретно, населението е намаляло с приблизително 947 000 души (0,74%) в периода от 2010 до 2015 г.
Докато някои западноевропейски страни отчитат нива на раждаемост, подобни на тези в Япония, липсата на значителна имиграция в страната означава, че Япония е по-непосредствено изложена на риск от последиците от намаляването на населението, отколкото други държави. Социалните, икономическите и политическите последствия са потенциално огромни, поради което политиците и демографите са фокусирани върху дешифрирането на социалните модели, които стоят зад промяната в страната.
Взаимоотношенията в Япония
Бързо проучване на статистиката за взаимоотношенията в страната разкрива, че японското общество бива характеризирано със самотност. Последното проучване на Националния институт за изследване на населението и социалното осигуряване сочи някои показателни статистически данни – 49% от неомъжените жени и 61% от неоженените мъже на възраст между 18 и 34 години не са имали какъвто и да е вид интимна връзка. В сравнение с проучването от преди пет години дялът на необвързаните се е увеличил с приблизително 10%. Данните сочат също, че една трета от хората под 30 години в Япония никога не са излизали на среща.
За тези, които се интересуват от запознанства и създаване на връзки, бъдещето дори на чисто физическите отношения не е непременно светло. Около 45% от жените и 25% от мъжете на възраст между 16 и 24 години съобщават, че не се интересуват или дори презират сексуалния контакт. Следователно не е изненадващо, че почти половината от всички респонденти в същото проучване не са имали сексуални партньори през месеца преди началото на изследването.
„Епохата на неженените паразити“
Тези статистически данни изобразяват романтичната и физическа апатия, която придобива все по-голямо значение в японското общество. След излизането на книгата на Масахиро Ямада „Епохата на неженените паразити“ общественото внимание беше насочено към нарастващата група на необвързаните в Япония.
Масахиро наруши табуто и започна да говори за нарастващия брой необвързани, които продължават да живеят с родителите си след края на двадесетте и тридесетте си години. Той въвежда „неженени паразити“ (parasaito shinguru), описвайки 60% от мъжете и 80% от жените в страната. Причината за този унизителен термин – необвързаните, които живеят с родителите си, могат да спестят пари от наем и често не носят отговорност за домакинските задължения. Това означава, че необвързаните разполагат с по-голямата част от доходите си. Преместването или сключването на брак би означавало да се откажат от този тип случайно богатство.
Този проблематичен термин не е единственият, доминиращ в обществения дискурс в Япония по отношения на необвързаните. През 2006 г. в известен вестник авторът Маки Фикасава нарича нарастващия брой мъже, които не се интересуват от интимни връзки, с термина sôshoku danshi или „тревопасни мъже“. Интимността и физическите отношения на японски се наричат „желание за плът“, като по този начин етикетирането на мъж, който не иска да преследва интимност, може да се разглежда като деконструкция на японската мъжественост.
Докато нарастващият брой на необвързаните поражда дебат в Япония относно бъдещето и оспорва много традиционни културни и семейни ценности, изглежда, че младото поколение днес вече е започнало да препозиционира мястото на самотните в японското общество. Например след първите медийни препратки за „тревопасни мъже“, терминът привлече внимание, придоби популярност и стана модерен. По-специално, sôshoku danshi е в списъка за 2009 г. на национален конкурс за модерна дума на годината и до 2010 г. беше приет като стандартно съществително.
Висок процент от необвързаните мъже се смятат за „тревопасни“
Докато модерните думи са склонни да имат кратък живот, съществува възможността нарастващата популярност на „тревопасните мъже“ да е показателна за епохална промяна на схващането за пол, мъжественост и взаимоотношения в Япония. Всъщност, скоро след като терминът придобива известност, проучванията разкриват, че между 61 и 75 процента от необвързаните мъже на възраст от 20 до 30 години се смятат за тревопасни.
Готовността и бързината, с която японските мъже и жени са готови да се идентифицират като предпочитащи самотата отначало може да изглежда донякъде парадоксално. Особено в сравнение със западните англоговорящи страни, Япония е относително колективистично общество и като такова всяко отклонение от семейните норми може да бъде неочаквано. И все пак тенденциите в отношенията показват, че все повече и повече японци избират да не влизат във взаимоотношения, понякога в резултат на нарастващата популярност на дигиталните технологии, онлайн запознанствата или предпочитането да създадат връзки с хуманоидни роботи или неодушевени предмети.
И все пак изборът да останат необвързани може също да изглежда все по-логичен за тези, които виждат семейния живот като пряко противоречащ на трудно изградената им кариера. Въпреки че спадът на населението може да е по-сериозен, отколкото, в която и да е друга развита страна, по-внимателният поглед върху други национални контексти ще разкрие, че островната държава далеч не е единственото общество, което се насочва към нови обществени парадигми по отношение на взаимоотношенията.
What Japan Can Teach Us About the Future of Relationships: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/happy-singlehood/202201/what-japan-can-teach-us-about-the-future-relationships
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ОБИЧАЙ СЕБЕ СИ, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ С КОГО СИ - ЕВА-МАРИЯ ЦУРХОРСТ - ЖАНУА 98
СИНЪТ НА МАЙСТОРА НА МАСКИ - АЛИСЪН РИЧМАН - ХЕРМЕС
БЛЯСЪКЪТ НА ЧЕРНАТА УСМИВКА - КАСАНДРА КОУ - СИЕЛА
АРИГАТО, ТОКИО - АТАНАС ВЛАДИКОВ - ХЕРМЕС
НовГРАДИНАТА С КАМЪНИТЕ - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
- Каква била диетата на древните бойци-нинджа
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
- Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
- Айну – коренното население на Япония, притежаващо европеидни черти
- Татуирането на името на възлюбения се смята за лоша идея от стотици години
- Любовта в 21 век: Как да изберете правилния за вас романтичен партньор
- 9 примера от японския етикет и протокол, които ще ви се сторят странни - част 2
Коментари към В епохата на "неженените паразити": Ръстът в броя на необвързаните в Япония променя взаимоотношенията