Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Бременност след 35: Време е да я приемем за нормална и далеч не толкова опасна

Бременност след 35: Време е да я приемем за нормална и далеч не толкова опасна

от 24 яну 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Бременност след 35: Време е да я приемем за нормална и далеч не толкова опасна - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

„Когато през есента на 2021 г. със съпруга ми решихме да започнем опити за бебе, всички ме убеждаваха, че може би ще ни трябва повече време и едва ли ще се случи в близките 6 месеца. Тъкмо бях навършила 36 и според лекарите вече попадах в категорията на бъдещите майки с гериатрична бременност (бременност в напреднала възраст, късна бременност). Е, забременях месец по-късно и сякаш изненадах всички, които не очакваха, че моето „застаряващо“ тяло ще ме възнагради със син толкова скоро“, разказва Натали Гончарова, журналист с интереси в областта на културните тенденции и семейните политики.

Нейната история е с щастлив завършек. Можеше обаче не само краят й да бъде щастлив, ако през годините не бе приемала сериозно всички съвети „да се престраши, преди да е станало твърде късно“. Самата тя признава, че тогава би била по-спокойна и със сигурност не толкова тревожна, колкото се оказва по време на бременността. „И без това се страхувах дали тези девет месеца ще минат гладко. Дори думите „първа бременност в напреднала възраст, или късна бременност“ (elderly primigravida) всяваха паника в мен“, признава Гончарова.

Бременността след 35-годишна възраст не бива да плаши жените

Термини като този не само обиждат жените над 35-годишна възраст, които предстои да раждат, но и невинаги означава, че те ще се сблъскат с усложнения или здравословни проблеми. Въпреки това много от лекарите продължават да ги разделят в зависимост от възрастта, в която са забременели.

Акушер-гинекологът Соми Джаваид смята, че подобно разделение внушава на бъдещите майки, че в точно определен момент, след 35-тата им година, нещо ще се промени изведнъж, което не е истина.

Нека разберем защо тогава този етикет все още се използва, по какъв начин вреди на жените и как можем да го заместим.

New doctor profile (Dr. Somi Javaid, MD) has been published on #BeFilter #Doctor #PlasticSurgeon #Surgeon #Beauty #Body #PlasticSurgery - https://t.co/lrOSbUr75f pic.twitter.com/s4yZglOidY

— BeFilter (@BeFilter) March 7, 2018

Как се появява терминът „гериатрична бременност“

Д-р Джаваид пояснява, че терминът „гериатрична бременност“ се използва за първи път през 70-те години на миналия век, когато все повече жени избират кариерата пред майчинството. Това води до увеличаване броя на родилките над 35-годишна възраст.

По същото време лекарите започват да препоръчват на своите пациенти извършването на амниоцентеза – процедура, при която с дълга игла се взема амниотична течност от околоплодния мехур, за да се установят или отхвърлят възможни хромозомни нарушения като например синдром на Даун. „Макар да има известен риск от спонтанен аборт вследствие на амниоцентезата, той е по-малък от риска бебето да се роди с генетично увреждане предвид възрастта на майката. Нито един колега не би застрашил живота на жената и нейното бебе, ако няма основателна причина да изиска провеждане на изследването“, уточнява д-р Джаваид.

За щастие, днес процедурата е много по-безопасна, което е в полза на майките над 35 години и означава, че те могат да износят здрави бебета и да родят безпроблемно след тази възраст.

Рискове по време на бременност, свързани с възрастта

Изследвания сочат, че все пак жените, забременели след 35-тата си година, са изложени на някои здравословни рискове. Затова обикновено те се подлагат на повече тестове. С напредването на възрастта вероятността от усложнения е по-голяма – извънматочна бременност, хромозомни аномалии при плода, плацента превия (предлежаща плацента), отлепване на плацентата, прееклампсия и спонтанен аборт.

Експертите обаче подчертават, че макар рискът да се увеличава с всяка следваща година, това се случва плавно. Д-р Джавиад казва: „Промените не настъпват с едно щракване на пръстите. Нужно е време.“

лекар държи уред за ехографско изследване и преглежда бременна жена

Шансът на жена между 35 и 40 години да забременее е 78%

Същото важи и за плодовитостта на жената. Когато навърши 35 години, тя не я губи изведнъж. Според проучване върху репродуктивните способности шансът тя да забременее в рамките на една година е 78% между 35- и 40-годишна възраст. За сравнение, шансът при по-младите жени между 20 и 34 години е 84%. Друго наскоро проведено изследване на Харвардския университет дори сочи, че бременните жени над 35-годишна възраст полагат повече грижи за собственото си здраве и за това на бебето си и по-рядко стигат до мъртво или преждевременно раждане.

Акушер-гинекологът отбелязва, че термини като „гериатрична бременност“ всъщност не вземат под внимание факторите, свързани със заобикалящата среда. Според Джаваид понякога жената решава да отложи бременността, защото така ще може да си осигури по-качествени здравни грижи или по-добри условия за живот, включително здравословно хранене. Лекарят не твърди, че 21-годишните момичета не могат да се радват на гладка бременност, а просто настоява да се отчитат различните фактори в живота на жената, не само написаното в здравния й картон.

Психологически ефект от термина „късна бременност“

Сарах Орек, психолог в областта на репродуктивната медицина, споделя, че първия път, когато е чула термините „гериатрична бременност“ и „бъдеща майка в напреднала възраст“ в медицинското училище, е изпитала отвращение. Тя признава, че една от причините да се чувства по този начин е, че вероятно тя самата ще стане майка на по-късен етап от живота си. За Орек термини като гореспоменатите обиждат и заклеймяват хората, решили да се отдадат на майчинството след 35-годишна възраст.

„За мен подобни квалификации са сексистки и дискриминират жените на база тяхната възраст. Те нанасят повече вреди, отколкото помагат. Голяма част от пациентките ми над 35 години вече са се поддали на внушението, че ги очаква труден път и вероятно ще отнеме много време преди да имат дете. Те сякаш са повярвали, че телата им наистина са крехки и може би няма да успеят да износят бебето. Нека информираме хората за всички възможности, с които разполагат, включително замразяване на яйцеклетка или ембрион, без да им всяваме страх, че не могат да забременеят или да износят плода“, казва още д-р Орек.

ехографска снимка на бебе в утробата

Какво можем да променим и как?

Д-р Джаваид е на мнение, че термините могат да бъдат извадени от употреба само след сериозни промени в съдържанието на учебниците и учебните програми на студентите по медицина.

През 2009 г. 33-годишната Джаваид се подлага на лечение за безплодие, в резултат на което вътрешната стена на матката й изтънява. Тогава нейният лекар подхвърля: „Е, може би просто матката ти е твърде стара“. Когато влиза в колата си, тя избухва в плач.

Вместо тези обидни думи, специалистът би могъл да й каже: „Предписвам ти това лекарство, за да увеличим шансовете ти за забременяване, но имай предвид, че може да доведе до изтъняване на маточната стена.“

Акушер-гинекологът живее с горчивия спомен и вероятно заради него днес е насочила усилията си най-вече към жени над 35-годишна възраст. Тя обаче не забравя, че някои групи от обществото са по-застрашени от дискриминация, без значение на каква възраст са – малцинствата и бедните хора.

Джаваид знае, че да изслуша пациентката си и да се запознае с нейните нужди е също толкова важно, колкото и изследванията, които тя ще си направи по време на бременността. „Последното, което искаме, е да изплашим жените и да ги откажем от идеята да станат майки само защото някой смята, че са твърде стари. Желанието ми е да им вдъхнем кураж, че всичко ще бъде наред, за да не избързват със забременяването, без да са готови“, обобщава лекарят.

Източник:

We Need To Retire The Term "Geriatric Pregnancy" Once and For All: https://www.verywellfamily.com/why-we-need-to-retire-the-term-geriatric-pregnancy
Снимка: twitter.com

Още по темата:
  • Забранените храни по време на бременност - част 1 Забранените храни по време на бременност - част 1
  • Забранените храни по време на бременност - част 2 Забранените храни по време на бременност - част 2
  • Жена фотографира красотата на раждането, за да предизвика разбиранията на хората Жена фотографира красотата на раждането, за да предизвика разбиранията на хората
  • Пиърсинг на тялото и бременност Пиърсинг на тялото и бременност
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ШУЪРЧЕК ПИСАЛКА
12.00лв.

ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ШУЪРЧЕК ПИСАЛКА

ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ЛЕЙДИ ЛЕНТА * 2
1.90лв.

ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ЛЕЙДИ ЛЕНТА * 2

ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
28.30лв.

ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60

СИНБИОТИК МАЙКА И БЕБЕ 30 г VIRIDIAN
61.40лв.

СИНБИОТИК МАЙКА И БЕБЕ 30 г VIRIDIAN

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
14.95лв.

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС

ТОП ФОЛАТ спрей 20 мл
40.00лв.

ТОП ФОЛАТ спрей 20 мл

Коментари към Бременност след 35: Време е да я приемем за нормална и далеч не толкова опасна

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бременност след 35: Време е да я приемем за нормална и далеч не толкова опасна
    www.framar.bg 
    на 29 January 2023 в 20:07
    Коментирайте "Бременност след 35: Време е да я приемем за нормална и далеч не толкова опасна"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Бременност
  • Промени в организма на майката по време на бременността
  • Полезна или вредна е бирата по време на бременност
  • Ето как да направите тест за бременност с обикновена захар
  • Брадавици по време на бременност – причини и лечение
  • Цистит и уроинфекции по време на бременност
  • Забранените храни по време на бременност - част 1
  • Упражнения за бременни с фитнес топка
  • КП № 5 РАЖДАНЕ
  • Билките, които трябва да се избягват по време на бременност и кърмене

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 454 дни, 11 часа и 53 мин.

В начална бременност и 7 сантиметра миомен възел- какво да правя

преди 652 дни, 7 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 37 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 2 дни, 6 часа и 41 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 3 дни, 1 час и 43 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 11 дни, 21 часа и 33 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
Още интересни публикации
Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност

Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност

от 12 дек 2022г. Прочети повече
O15 Еклампсия

O15 Еклампсия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Метилдопа

Метилдопа

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Промени в организма на майката по време на бременността

Промени в организма на майката по време на бременността

от 24 юни 2022г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах