Бременността променя мозъка на жената за поне 2 години, сочи изследване

Първо по рода си проучване показва, че бременността причинява някои дълготрайни ефекти върху мозъка на майката и скенерите показват промени в обема на сивото вещество, което вероятно помага на майките да се грижат за новородените си.
Учените откриват, че при жените, които стават майки за първи път, се забелязва значително намаляване на обема на сивото вещество, което може да означава, че техните мозъци се оптимизират и "преинсталират", за да отговорят на нуждите на техните деца – като този ефект се наблюдава за период от около две години.
"Тези промени може би отразяват, поне до известна степен, механизма на синаптичната резитба," казва психологът Елселина Хекзема, който е работил по изследването в Автономния университет в Барселона, Испания, "при който слабите синапси се елиминират, давайки път на по-ефективните и специализирани невронни мрежи."
По време на проучването, извършено за период от повече от 5 години, учените изследвали мозъчните функции на 25 жени, които ставали майки за първи път, преди и след бременността, както и мозъците на 19 от техните съпрузи.
В контролирана група учените също така сканирали мозъците на 20 жени, които не са и никога не са били бременни, както и на 17 от партньорите им.
Резултатите показали ясни различия между майките, които ще раждат за първи път, и всички останали участници в изследването – включително и бъдещите бащи – в намаляване на обема на сивото вещество в средния фронтален и заден кортекс /мозъчна кора/ в допълнение към префронталния и темпорален кортекс.
Както обясняват учените, тези участъци на мозъка участват в социални процеси като чувстването и съпреживяването и способността да разбираме другите – което понякога се определя като "теория на ума".
Въпреки че загубата на сиво вещество може да звучи нездравословно, учените смятат, че редукцията може би е вследствие на фина самонастройка, а не нещо лошо. В подкрепа на това, нито една от майките в проучването не показала проблеми със запомнянето, паметта или каквато и да е друга мисловна функция.
Що се отнася до майките, които раждали за първи път, учените предполагат, че промяната може да представлява еволюционен механизъм в отговор на адаптирането към емоционалните нужди на новороденото дете.
Разбира се, мъжете, които стават бащи за първи път, също се нуждаят от подобна адаптация към новите условия на средата. Но тъй като скенерът не показал никаква подобна загуба на сиво вещество, учените смятат, че промяната при жените е предизвикана от биологичните процеси по време на бременността, като колебанията в нивата на хормоните – въпреки че фактори, свързани с околната, среда също не са изключени.
"Тези промени са забележително последователни," казва Хекзема. "Толкова последователни, че компютърен алгоритъм може автоматично да познае коя от жените в нашето проучване е била бременна преди сесиите и коя не."
Въпреки че учените не разбират напълно процеса на намаляване на обема на сивото вещество, когато на майките в проучването били показани снимки на техните бебета при сканирането след раждането, засегнатите региони показали повишена нервна активност – което предполага, че "преинсталирането" е свързано със съпричастността и емпатията.
Майките, при които се наблюдава по-голяма редукция на сиво вещество, показали по-голяма връзка със своите бебета.
За да бъдат потвърдени резултатите, е необходимо да бъдат извършени по-мащабни проучвания.
Би било интересно да разберем и дали тези промени продължават по-дълго от 2 години – и дали подобни реакции на мозъка се наблюдават и при втори или трети бременности.
Но тези открития са първите, които обясняват неврологичния преход у жените, когато те стават майки и може да ни помогне да разберем тази епична промяна в начина на мислене и реакция в малко по-големи подробности.
източник: businessinsider.com
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АБОФАРМА ИМУНОХЕЛТ ФЕМИН капсули * 30
ТЕСТ ЗА РАННО ОТКРИВАНЕ НА БРЕМЕННОСТ * 2 ADVENT LIFE
НовФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100 GNC
СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120
ВАРИТЕКС КОРЕМЕН КОРСЕТ 104
ЛОВИ БЕЛИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ ДИСКРИЙТ ЕЛЕГАНС * 40
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Антибиотици по време на бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение на хемороиди при бременност
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
Коментари към Бременността променя мозъка на жената за поне 2 години, сочи изследване