Алтруизмът може да бъде трениран
Независимо дали става въпрос за климатичните проблеми и последствията от тях, бежанската криза или несправедливото разпределение на богатството, когато търсим начини за разрешаването на тези глобални проблеми с еднаква сила важат както международните споразумения, така и индивидуалната потребност да си сътрудничим и да действаме алтруистично. Учените наричат това поведение с термина просоциално поведение.
Просоциалното поведение се определя като поведение, ценящо и подпомагащо другите както на личностно, така и на групово ниво. |
Психолози от Вюрцбургски университет, Дружеството за научни изследвания "Макс Планк" и учени от Лайпциг, изследващи мозъка, публикуваха резултатите от едно изключително обширно проучване. То разглежда подробно влиянието на различни ментални практики, насочени към просоциалното поведение, в продължение на няколко месеца.
Публикуваният научен доклад
Резултатите: "Успяхме да демонстрираме, че човешката просоциалност е гъвкава и различни аспекти от нея могат да бъдат подобрявани систематично чрез различни типове тренинги" – обяснява Ан Бьоклер-Раетиг, младши професор по Психология във Вюрцбургски университет. Според нея, напредък може да бъде постигнат, практикувайки всеки ден дадени упражнения, изключително лесни за изпълнение.
"Човешката просоциалност е в сърцето на миролюбивото общество и е ключът за разрешаване на глобалните проблеми"– казва Бьоклер-Раетиг.
Изследванията за алтруизма са с интердисциплинарен характер, включвайки философия, психология, математика, икономика, еволюционна биология, невронаука и др. И въпреки широкоаспектните проучвания, изненадващо малко се знае за това как точно да бъде стимулирана алтруистичната насоченост на човек. Според младшия професор, причината се крие в това, че икономическите модели често смятат просоциалността за стабилно обществено предпочитание, чиято гъвкавост учените разглеждат като несъстоятелна твърде дълго време.
Тренинги с различен фокус
Гореспоменатият екип обаче успя да докаже, че това твърдение е грешно. В продължение на месеци участниците в проучването са подлагани на различен тип психически упражнения, базирани върху медитация. В първия модул се набляга на настоящото поведение, вторият се фокусира върху социално-афективните умения, а третият се занимава с когнитивната гъвкавост и способността да разбираш хората.
"Бяхме изключително любопитни кой модул ще бъде най-ефективен в култивирането на алтруистично мотивирано поведение" споделя Бьоклер-Раетиг. Проучването ясно показа, че само вторият тип упражнения имат пряко влияние върху участниците. След приключването на тренинга те се проявяват видимо като по-щедри.
Стъпка напред към едно по-добро общество
Въпросният втори модул се състои от 3 встъпителни дни, седмични срещи, обучения, и 30-минутни ежедневни упражнения. А изводът на учените е ясен. Алтруистичното поведение може да бъде развито чрез прости, кратки и не скъпи психически практики.
"Култивирайки този капацитет в училищата и работните си места можем да направим голяма крачка напред към справянето с проблемите и на глобално ниво".
Редактор: Милена Минчева
Източник: eurekalert.org
Снимки: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Притча за доброто и злото
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
- Добротата и нейната роля в еволюцията и психологията
- 7 стъпки, които ще ви превърнат в по-добър човек
- 12 причини, поради които е важно да имаме герои в живота си
- Притча за добрия и лошия вълк в човешката душа – винаги печели този, който ние нахраним
- Притча за субективното разбиране на доброто и злото
- Ефектът на Мидас или защо доброто е заразно
- Да имаш голямо сърце не тежи, само помага…
Коментари към Алтруизмът може да бъде трениран