Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи

Акценти
|
През 2024 г. учители от градчето Сейнт Олбанс, Англия, подеха инициатива за ограничаване използването на смартфони от деца под 14-годишна възраст. Доколко успешна е тя година по-късно? Как реагира обществото? Осъзнаха ли и родителите, че също са станали зависими от телефоните си?
> Начало на инициативата за забраняване на смартфони на деца под 14 години
› 50% ръст на случаите на депресия и тревожност сред юношите в САЩ
› Рискове, свързани с масовото използване на смартфони
› Поведенчески проблеми при малките ученици
> Добрият пример на родителите
> Строг контрол за достъп до социалните платформи
> Практики за ограничаване използването на смартфони
> Какво се случи след началото на инициативата
Началото на инициативата за забраняване на смартфоните за лица под 14 години
Преди година основно училище Cunningham Hill предприема действия, които могат да се нарекат революционни. Учителят Матю Тавендър и директорът Джъстин Елбърн-Клоуд организират срещи с други училища в града с молба да се включат в инициативата за забраняване на смартфоните на деца под 14 години. Родителите получават писма, в които се разяснява идеята и се търси тяхното съдействие за реализирането й. В тях пише колко опасни са смартфоните за развиващия се детски мозък и как отнемат детството на малчуганите. Молбата към родителите е да положат усилия и да не им купуват смартфони до навършване на 14 години.
» Датското правителство забранява мобилните телефони в училище
Разрастването на кампанията
Кампанията бързо се превръща от местна в национална. Вестници като Times излизат със заглавия като „Сейнт Олбанс иска да бъде първият град без смартфони за деца под 14 години“. Новината достига до далечни точки на света – Сингапур, Австралия, Южна Африка. Хората там чуват за първи път името на града, разположен на 23 километра от Централен Лондон, и опитите му да предпази децата си от зависимостта към телефона.
През 2025 г. целта на учителите от Сейнт Олбанс още не е постигната, но, макар и слабо, промяната се усеща. Нещо се случва.
Как се ражда идеята „Без смартфони до 14-годишна възраст“
През декември 2023 г. Тавендър прави анкета сред шестокласниците на възраст 10-11 години. Оказва се, че 45 от 60, или 75%, вече имат смартфони. След началото на кампанията делът им спада до 12%. Подобна тенденция се наблюдава и в другите местни училища. Целта на учителя е тя да се задържи и броят на малчуганите със смартфони да продължи да намалява. Той тайничко се надява, че ефектът от движението няма да се ограничи единствено до основните училища, но ще се усети и в гимназиите, където са по-големите ученици.
50% ръст на случаите на депресия и тревожност сред юношите в САЩ за 10 години
Още по-голям стимул му дава изследване на социалния психолог Джонатан Хейт, в което се посочва, че случаите на депресия и тревожност сред юношите в САЩ са нараснали с повече от 50% от 2010 г. до 2019 г., а опитите за самоубийство при момичетата между 10 и 14 години с цели 131%. Според специалиста причината за тази черна статистика се крие в масовото навлизане на телефоните в живота на децата. Хейт смята, че мобилните устройства ги разболяват и блокират потенциала им.
» Телевизия и чат по телефона едновременно нанасят по-големи вреди върху психичното здраве на децата
Рискове, свързани с масовото използване на смартфони
Тавендър от години е разтревожен от бързо променящото се естество на проблемите, с които той и колегите му се сблъскват в работата си. Най-трудно е когато се налага намесата на полицията. Преди 15 години е било почти немислимо учител да разговаря с полицаи и родители за разпространение на снимка на голо дете. Мъжът си спомня с тъга за случая, когато снимка, направена на шега, се е превърнала в наистина сериозен проблем за всички в училището.
След многобройни срещи с учители от другите училища в града, Тавендър се убеждава, че проблемите са еднакви навсякъде. „Всеки колега се бе сблъсквал поне веднъж с нещо, което изисква намеса на полиция или друга институция. Разбрах, че дори 5-6-годишните деца гледат неподходящо за възрастта им съдържание“, споделя той.
Поведенчески проблеми при малките ученици
Преподавателят забелязва промяна и в поведението на по-малките ученици. Признава, че среща все повече деца, които не харесват телата си, които броят калории или вярват, че някой ги следи. Усеща се и по-силно нежелание за ходене на училище.
Влошена концентрация в резултат на прекомерната употреба на мобилни устройства
Друг негативен ефект от използването на мобилни устройства според Тавендър е влошената концентрация. „Наричам това явление TikTok мозък. Заради него се наложи да разпределим подготовката за изпита SAT в няколко, по-къси сесии, защото в противен случай учениците просто не смогват и не се справят с учебния материал.“
В своето проучване за вредата от телефоните върху подрастващите психологът Хейт казва, че вниманието на малчуганите е разпокъсано и че те не могат да се съсредоточат върху една задача за дълго време. Той пояснява, че те губят твърде много време в отговаряне на приятели онлайн и публикуване на снимки или видеа, за да трупат лайкове, което неминуемо води до затруднено разчитане на лицевите изражения при общуване на живо. Според психолога децата разчитат основно на опростения начин на комуникация чрез емотиконки, за да разберат как се чувства другият.
Отрицание и липса на устойчивост
Учители споделят, че децата бързо се отказват. Повлияни от безкрайните възможности да заменят с лека ръка едно съдържание с друго или една игра с друга, те губят желание и способност да правят неща, които просто не са по силите им или не са им интересни. Учениците свикват да получават светкавична обратна връзка, най-вече положителна, и, ако това не се случи, просто продължават нататък. Не полагат усилия, не се изправят срещу трудностите.
Преподавател от основно училище в Дорсет стартира собствена кампания, чиято цел е да убеди родителите да дават на децата си обикновени телефони, без възможност за достъп до Интернет. Чрез него Тавендър се запознава с Движението за детство без смартфони.
Малко по-късно в училище Cunningham Hill се провежда родителска среща, на която присъстват неочаквано много родители. Може би защото за първи път усещат, че не всичко е загубено. В този момент учебните заведения в Сейнт Олбанс вече са с въведена забрана за смартфони, като под смартфон се има предвид всеки телефон с интернет. Децата имат право да носят обикновени телефони, за да поддържат връзка със семействата си.
» Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
Приложението WhatsApp
Месец по-късно е проведена втора родителска среща, по време на която Тавендър казва на родителите: „Когато прецените, че детето ви вече не е дете, му дайте смартфон“. Той им признава, че е особено разтревожен от приложението WhatsApp, което определя като „най-голямото зло“, особено след последните промени. Потребителите могат да създават групи, в които да участват дори и непознати за тях хора. Лесно се споделят снимки, които вижда кой ли не.
Учителят споделя, че вече се е сблъсквал със ситуации, когато 10-годишни деца са били притискани да позират и да изпращат разголени снимки. Във въпросните групи често се добавя по-възрастен роднина, например братовчед, който после решава да добави свой приятел и така нататък, докато в един момент се включи и човек, който публикува порнографско съдържание. Според Тавендър момичетата са много по-застрашени от негативното влияние на телефоните.
„Родителите трябва да дават добър пример на децата си“
Самият той признава, че е пристрастен към телефона си. Съпругата му също. Затова не съди родителите, а иска да им помогне. Спомня си една вечер у дома, когато той е гледал телевизия, докато е ровел в телефона си, съпругата му е гледала филм на своя iPad, а дъщеря им е рисувала на Chromebook. Не са си говорели цели два часа. Мъжът е категоричен: „Ние, възрастните, не сме добър пример за децата си, а трябва да бъдем.“
До края на родителската среща повечето родители са убедени, че инициативата е важна и са готови да разговарят с други семейства, за да ги накарат да подпишат петицията за детство без смартфони. С подписа си всеки заявява, че ще направи всичко възможно да отложи закупуването на смартфон за детето си, докато не навърши 14 години.
Нужен е по-строг контрол на достъпа до социалните платформи
Членовете на движението се надяват Snapchat, Instagram и TikTok да забранят достъпа до платформите си за лица под 16 години. Въпреки че вече има изискване за минимална възраст, механизмът, по който това се проверява, не работи ефективно. Скорошен доклад на Children’s Commissioner разкрива, че 69% от децата на възраст 8-15 години прекарват поне два часа дневно на устройство, свързано с Интернет, а 23% прекарват над четири часа.
Няколко седмици след като основните училища в град Сейнт Олбанс обявиха своята инициатива, главни учители от почти всички гимназии в Саутуорк също заявиха, че предстоят разговори с родителите с цел да ги разубедят да не дават на децата си смартфони преди навършване на 14-15 години.
През февруари 2025 г. 103 основни училища в Барнет, Северен Лондон, забраниха смартфоните на своята територия. Каузата на Движението „Детство без смартфони“ бързо набира популярност отвъд Сейнт Олбанс.
Практики за ограничаване използването на смартфони от учениците
Директорът на средно училище City of London academy издава заповед всички ученици да носят телефоните си в чантички. В случай че някой реши да извади телефона си или да го включи, той ще му бъде иззет за период от една седмица. Екипът на учебното заведение конфискува средно 15 телефона седмично, като проверките са на случаен принцип.
Разбира се, някои от гимназистите протестират срещу строгата мярка, но ръководството е непреклонно. „Ако детето откаже да си предаде телефона, го изпращаме при педагогическия съветник. Ако на следващия ден дойде с друг телефон, отново отива при педагогическия съветник“, пояснява още директорът.
Какво се случи след стартирането на кампанията
Година след началото на кампанията на основно училище Cunningham Hill, посланието вече е достигнало до много повече хора и е довело до някои промени.
Почти 100% от основните училища със забрана за смартфони в училище
Телевизионната поредица Adolescence привлече вниманието на политиците към кибер тормоза и насилието онлайн. 99,8% от основните и 90% от средните училища наложиха забрана за използване на смартфони в учебно време. Правителството работи върху Закона за онлайн безопасност, към който ще бъдат добавени серия от правила, свързани със социалните медии, търсачките, приложенията за игри и уебсайтовете. Те ще влязат в сила на 25.07.2025 г. Представители на английския регулатор Ofcom се надяват, че по този начин младите хора ще бъдат по-добре защитени от опасно съдържание, което може да ги подтикне към самоубийство или самонараняване, да причини хранително разстройство или да ги въвлече в трафик с порнографски материали.
И все пак, въпреки широкия отзвук, в Сейнт Олбанс има още какво да се желае. Тийнейджърите не се откъсват от своите телефони, докато са навън, а служителите в магазините за мобилни устройства не са и чували за кампанията.
Шестокласниците със смартфони са намалели от 75% на 12%
Тавендър е горд, че шестокласниците със смартфони са намалели от 75% до 12%. Той споделя, че са по-малко и родителите, които купуват мобилни устройства на децата си още в началната степен на образование. Учителят вярва, че движението ще се разраства по органичен начин. Ще бъдат необходими няколко години, докато се усети промяната.
От друга страна е разочарован, че гимназиите в Сейнт Олбанс не са заявили желанието си да се включат в инициативата, макар че повечето от тях са наложили ограничения за използването на смартфони. Съжалява и за това, че технологичните компании не полагат усилия, за да защитят децата, а опитите на правителството да го направи са се оказали безуспешни.
Преподавателят обаче е щастлив, че е допринесъл за промяната в начина на мислене. „Отчитам случващото се като успех, но зная, че ни чака дълъг и нелек път“, завършва той.
‘The crux of all evil’: what happened to the first city that tried to ban smartphones for under-14s?: https://www.theguardian.com/technology/2025/may/07/the-crux-of-all-evil-what-happened-to-the-first-city-that-tried-to-ban-smartphones-for-under-14s
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УЕЙВ ГАРД СТИКЕР ЗА ЗАЩИТА ОТ ЕЛЕКТРОМАГНИТНИ ВЪЛНИ
КУТИЯ PURIZE SANIBOX
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Виртуален аутизъм – дефиниция и симптоми
- Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
- Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим
- Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
- Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
- Разберете дали телефонът ви е хакнат чрез тези 6 знака
- Екранното време забавя развитието на фините моторни умения при децата
- Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години
- Телевизия и чат по телефона едновременно нанасят по-големи вреди върху психичното здраве на децата
- Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект
Коментари към Английски град опита да забрани смартфоните за деца под 14 години – какво се случи