9 нелепи инцидента, които променят хода на историята
Ако се замислите, вероятно и вие ще стигнете до заключението, че целият ни живот е низ от "случайности". Това се отнася и за света като цяло. Вижте как едно съвсем малко и незначително събитие може да промени хода на цялата история.
Изгубени в превода и атомната бомба
През 1945 г. САЩ поискала капитулацията на Япония. В своя отговор японският министър-председател Сузуки използвал думата "мокусацу", която грубо преведена звучи "ще го обмислим".
По време на превода значението на думата била представена на Труман като "игнорираме", а по-късно като "ние третираме вашето предложение с презрение."
Отговорът обидил тогавашния президент на САЩ Хари Труман, който в последствие наредил пускането на атомните бомби над Япония.
Титаник и вторият офицер
Дейвид Блеър, вторият офицер на кораба Титаник, който бил прехвърлен на друг кораб малко преди първото му отплаване, случайно взел със себе си ключа от шкафа, в който се държал бинокъла. Ако това не се беше случило, айсбергът щеше да бъде забелязан по-рано от наблюдателницата и екипажът може би щеше да избегне корабокрушението.
Немарливостта на един учен и пеницилина
Александър Флеминг не се славел със своята подреденост и веднъж забравил едни стафилококови бактерии върху петриево стъкло в продължение на 2 седмици, докато бил на почивка. Когато се върнал, той с изненада открил плесента, която покривала стъклото с мъртвите бактерии.
Ето как е открит пеницилинът, който е в основата на повечето съвременни антибиотици.
Метеоритът и Християнството
Събитието, случили се на пътя към Дамаск, и довели до приемането на христовата вяра от апостол Павел а, изиграли важна роля за цялата християнска религия. Най-любопитната част от историята е, че то най-вероятно е свързано с падането на метеорит.
Докато вървял към Дамаск, апостол Павел видял ярка светлина в небесата и ослепял. Зрението му се възвърнало след три дни, когато срещнал християнина Ананий.
Павел възприел събитието като знак от Господ и самият той приел Христовата вяра.
Падането на Берлинската стена и разсеяността на един политик
През 1989 г. източногерманският политик Гюнтер Шабовски загатнал в речта си, че всички ограничения за пресичане на Берлинската стена ще бъдат премахнати. Един журналист го попитал кога точно.
Политикът отвърнал "Веднага" – и пресата веднага се хванала за думата. Хиляди хора се струпали пред Берлинската стена и поискали да бъдат пуснати от другата страна. За да бъдат избегнати размириците, правителството съборило стената. Така Шабовски без да иска се превръща в човека, унищожил една от най-нелепите граници в историята на човечеството.
Още една непочистена стъкленица и стъклото, което не може да се чупи
През 1903 г. ученият Едуард Бенедиктус изтървал една стъкленица на пода. За негова изненада, тя не се счупила. Той си спомнил, че по стените й имало тънък слой целулозен нитрат, останал от предишни експерименти.
Бенедиктус използвал това случайно откритие и по-късно създал триплекса – стъкло, което днес се използва в автомобилостроенето и предпазва шофьорът и пътниците от наранявания при инциденти.
Наполеон и Франция
Съдбата на Наполеон можеше да е много по-различна, ако не се беше случило едно случайно събитие: година преди неговото раждане остров Корсика, където той е роден, бил даден на Франция. Това го направило французин по рождениеи му дало шанс да се превърне в мъжа, когото познава историята.
Рентгеновите лъчи
През 1895 г. немският физик Вилхелм Рьонтген експериментирал с новооткритата радиация и случайно поставил ръката си на пътя на радиолъчението. Образът на прозрачната плът и видимите кости го шокирал. Неговото откритие внася истинска революция в медицината.
Константинопол и отворените порти
Константинопол удържа на много обсади, но през 1453 г. пада под напора на турците. Това се случва тъй като една от скритите порти, се оказала отключена. Никой не знае каква е причината за това – предателство или случайност, но турците проникват в града и го превземат.
Според някои философи и теоретици нищо случайно не се случва случайно и всяко събитие в нашия живот ни води към определена цел или място в бъдещето. Тогава може да приемем, че дори Наполеон да не се беше родил френски гражданин, той щеше по други пътища да стане велик пълководец и да завладее Европа.
Ако приемем, че всичко в живота ни е предопределено, би трябвало да не се притесняваме за бъдещето, нали?
източник: brightside.me
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГЛАДНИ СЪРЦА - РАЗКАЗИ - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА
СЛЕД ПЕТ ГОДИНИ - РЕБЕКА СЪРЛ - ХЕРМЕС
ЗАКЪСНЕЛИТЕ ЗА РАЯ - СПАС ПОПОВ - ЖАНУА 98
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
МАГИЯТА НА РЕАЛНОСТТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- История на наркотичните средства в медицината
- От къде произлизат най-странните имена на химичните елементи
- История на презервативите
- Лечителска дейност на отец Матей Преображенски
- История на упойките в медицинската наука
Коментари към 9 нелепи инцидента, които променят хода на историята