3 неща, които ви правят умствено зрели
Когато Джефри Дженсен Арнет е започвал работата си като психолог с изследователска насоченост, той започнал проект, в който питал стотици хора на възраст между 18 и 29 години един привидно прост въпрос – "Чувстваш ли, че си достигнал умствена зрялост?"
Като човек приблизително на около 30 години, Арнет е очакват отговорите за умственото съзряване на хората да съдържат онова, което психолозите наричат "ролеви преход" – кариера, сключване на брак, закупуване на къща и пр.
Вместо това, младежите посочили различни начини на възприятие на индивида и света, които ги карат да се чувстват зрели, както и такива, които ги насочват в обратна посока. Това подтиква психологът да изведе още един термин – "нововъзникваща зрялост". В него ученият позиционира онзи буен период през 20-те години, когато човек не е напълно независим, но отчасти пътят към това е изминат, а целеустремеността – силно устойчива.
В това проучване на Арнет вземат участие хора от различни етноси. Макар участниците в проучването да са от различни култури, представите им за умственото съзряване донякъде се застъпват. Статистиката от отговорите разкриват онова, което специалистът по психология нарича "голямата тройка" – това са трите опорни точни, които младите хора смятат за ключови в етапа на съзряване.
1. Да поемаш отговорност за себе си
"Изричайки този постулат, хората често влагат своя собствена интерпретация." – обяснява Арнет. – "Но най-общо това означава да приемате последиците от действията си, без да очаквате от някой друг, особено от родителите ви, да ви предпазят от последствията."
Например, ако купите стара и некачествена кола за твърде голяма сума, но съвсем скоро осъзнаете, че покупката ви е абсолютно несполучлива. Последствията от това решение трябва да поемете изцяло сами. Дали ще се опитате да я ремонтирате, да я продадете и пр., то не трябва да вините никой друг за нещата, които се случват.
2. Вземане на самостоятелни решения
Вторият стълб на умственото съзряване се отнася изцяло към личностното ви израстване. Отново засяга изборите, които правите, но в обратен ред. Има нещо дори по-важно от последиците от решенията ви и това са мотивите да направите най-добрия избор. По-конкретно казано, вземането на отговорни и самостоятелни решения за настоящето и бъдещето ви ще засяга въпроси като:
- Какво образование искам?
- Коя оферта за работа да приема?
- Къде да живея?
- С кого да живея?
- Готов ли съм за сериозна връзка?
- Искам ли да споделя жилището си с нея/него?
- Да опитам ли друга кариера?
Това са само малка извадка от въпросите, които терзаят младите хора. Но това е моментът, в който човек открива себе си и нещата, които иска да прави в живота си.
Ако не вземете тези решения самостоятелно, то вероятността да съжалявате за тях след време и да обвинявате човека, който ви е посъветвал, е изключително висока.
Психологът Джефри Дженсен Арнет казва, че ключът към правилното решение (ако въобще може да се каже, че има такъв) е търпението. Младите хора често изпитват тревожност и се стресират, когато стигнат до момента на израстване. В подобни ситуации най-лесно е да разчитате на родителите си за помощ. Но дори да ви посъветват, животът си е изцяло ваш и само от вас зависи дали ще направите нужното, за да го живеете щастливо.
3. Финансова независимост
Третият ключ към умствената зрялост звучи като най-лесен, но понякога е най-труден за осъществяване. Арнет споделя в своето проучване, че младите хора усилено се стремят към финансова независимост. Повечето участници в изследването му споделят, че предпочитат да живеят скромно, отколкото в лукса на родителите си. Макар и понякога да е трудно за едно 20-годишно момче или момиче да покрива изцяло разходите си, това трябва да е целта му в най-скоро време.
Редактор: Милена Минчева
Източник: businessinsider.com
Снимки: freepik.com
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Дефицит на вниманието в зряла възраст
- Истински истории: Да се влюбиш на средна възраст
- Глобализация – ера на психологическа неотения
- Как хората над 50 години да се наслаждават на живота
- Хората не достигат зрелостта си на 18 години
- Някои части на човешкия мозък имат нужда от десетилетия, за да съзреят
- В Христовата възраст започваме да мислим и за другите
Коментари към 3 неща, които ви правят умствено зрели