Известни личности с дислексия, превърнали трудностите във възможности
Хората, които страдат от дислексия – разстройство на способността за четене и разбиране на прочетеното – възприемат и научават нещата по различен начин, което често е неразбрано от обществото. Въпреки че може да е предизвикателство, много хора със състоянието постигат изключителни успехи в кариерата си. Всъщност много от тях вече познаваме.
Ето как единадесет известни личности с дислексия, преодолявайки трудностите, успяват да променят света.
Андерсън Купър – журналист
Журналистът Андерсън Купър, носител на шест награди „Еми“, е лицето на новините за милиони хора по света. Това обаче е успех, който той никога не е предполагал, че ще постигне като момче, изпитващо трудности с четенето.
Израснал в дом, където четенето и писането са с голяма стойност, Купър споделя, че като малък се е опитвал да бъде като брат си (запален читател), но често просто се е преструвал поради проблемите си с четенето и осмислянето на думите, по-специално на буквите.
Благодарение на учителите му, които забелязват проблема, Купър започва да се среща веднъж седмично със специалист по четене. В крайна сметка журналистът завършва успешно гимназия и записва журналистика в Университета „Йейл“.
Поглеждайки назад, Купър споделя, че е благодарен на своето училище и учителите, разпознали потенциала му и приели проблемите му с четенето сериозно. „За дете с умствени затруднения училището може да бъде невероятно изолиращо място.“, казва Купър. „Моето училище промени всичко в живота ми. И добрата новина е, че има страхотни училища, способни да осигурят необходимите ресурси и подкрепа.“
Шер – певица и актриса
Шер, една от най-обичаните певици в света, се сблъсква в детството си както с дислексия, така и с дискалкулия – разстройство в усвояването на смятането, което прави математиката допълнително предизвикателство.
„Не само думите ме затрудняваха, числата също бяха проблем.“, пише Шер в автобиографичната си книга. „Не можех да чета достатъчно бързо, за да се справя с всичките си домашни, а математиката беше като да се опитвам да разбера санскрит.“
През ученическите й години учителите също не могат да разберат какво спъва Шер, поради което, певицата е принудена да се научи да възприема учебния материал чрез слушане. Едва когато вече е майка на две деца, тя открива причината за затрудненията й с ученето, а именно дислексията. В автобиографията си Шер споделя, че разбира за проблема чак когато води сина си Чез Боно, който имал проблеми с четенето, в специализиран център.
Въпреки че все още изпитва затруднения с числата и четенето, Шер приема дислексията като нещо, което я прави уникална.
Кийра Найтли – актриса
Актрисата Кийра Найтли споделя, че дължи голяма част от професионалния си успех на нищо неподозиращата писателка Джейн Остин.
Като момиче Найтли изпитва затруднения с четенето поради дислексия, но сценарий, написан от Ема Томпсън по романа „Разум и чувства“ на Джейн Остин, помага на актрисата да преодолее предизвикателства.
„Майка ми ми даде копие от сценария, който Ема беше написала.“, споделя Найтли пред The Guardian. „А аз бях, и все още съм, дислексик и начинът, по който тя ми помогна, беше просто да каже: „Ако Ема Томпсън не можеше да чете, тя щеше да направи всичко, за да го преодолее, така че трябва да започнеш да четеш.“
>>> Най-лошите здравни съвети и твърдения, споделяни от известни личности
Робин Уилямс – комедиант
Известен като един от най-емблематичните комедианти в съвременната история, Робин Уилямс е известен с това, че през цялата си кариера споделя забавни случки от борбата си с дислексията през детските си години.
„Страдам от тежка дислексия. Бях единственото дете в блока, което на Хелоуин вместо „номер или лакомство“ (trick or threat) казваше „номер или пъстърва“ (trick or trout), поради което другите деца ми се подиграваха и искаха да ми дават риба.“, споделя Уилямс, омаловажавайки трудностите си с четенето.
Пабло Пикасо – художник
Един от най-плодотворните и креативни художници на 20-ти век, Пабло Пикасо създава картини, които отразяват гледни точки и перспективи, както артистични, така и буквални, които променят начина, по който света гледа на изкуството.
Чрез някои свои творби Пикасо често разкрива на света по какъв начин дислексията въздейства върху таланта му. Въпреки че в училище прилагат неподходящи за него методи, различната гледна точка на художника му дава уникалната перспектива, от която се нуждае, за да създаде някои от най-известните произведения на изкуството в света.
„Рисувам предмети така, както си ги представям, а не както ги виждам.“, споделя Пикасо.
Алберт Айнщайн – физик
Може би една от най-известните личности, за които се знае, че страдат от дислексия, е Алберт Айнщайн – теоретичен физик, който печели Нобелова награда за физика през 1921 г. и става синоним на интелигентност и остроумие.
Въпреки че като дете и тийнейджър Айнщайн показва признаци на креативност в геометрията, той също така се сблъсква с трудности в речта и вербалното развитие, както и в няколко предмета, изучавани в училище. Дори част от учителите му вярват, че „нищо няма да стане“ от него.
„Думите или езикът, както са написани или изречени, изглежда не играят никаква роля в моя механизъм на мислене.“, пише Айнщайн на математика Жак Адамар през 1945 г.
На своя приятел Макс Вертхаймер (психолог) физикът обяснява още, че: „Мислите не идват в никаква словесна формулировка. Много рядко изобщо мисля с думи. Идва мисъл и след това се опитвам да я изразя с думи.“
През годините Айнщайн описва писането като трудна задача, но той продължава да учи, използвайки своето нестандартно мислене и методология. „Въображението е по-важно от знанието. Знанието е ограничено. Въображението обикаля света.“
Джордж Вашингтон – първият президент на САЩ
Една от най-известните личности в американската история, генерал Джордж Вашингтон, първият президент на Съединените щати и един от бащите основатели на нацията, преодолява изключителни трудности при четенето, за да преведе Америка през войната за независимост.
Историците смятат, че проблемите на Вашингтон с четенето и граматиката вероятно произтичат от дислексия, но главнокомандващият се научава да открива заобиколни решения, за да разбере смисъла на написаното. Благодарение на тези усилия американския президент придобива знанията, силата и самочувствието, които са му необходими, за да стане една от най-уважаваните политически фигури в историята.
Упи Голдбърг – комик и актриса
Когато актрисата и водеща на токшоу Упи Голдбърг открива, че причината за затрудненията й с четенето произтича от нейната дислексия, тя изпитва облекчение. „Беше хубаво да знам, че не съм просто мързелива и че вече не трябва да обяснявам на хората, че изпитват затруднения.“, споделя Голдбърг. „Преди просто приемаха, че си мързелив и глупав.“
„Нещото, което ме смаза повече от всичко друго, беше това, че не разбирах как хората не забелязват, че съм умна. Аз просто не разбирах нещата по начина, по който те ги правеха.“
Сега Голдбърг е сред двайсетте души, които са получили награди „Еми“, „Грами“, „Тони“ и „Оскар“, за което е благодарна на дислексията. В професионалния си път тя успява да използва разстройството, за да подсили въображението и креативността си, които от своя страна прилага, за да изследва филми и герои, които я отвеждат в други галактики.
„Мисля, че предимството е, че мозъкът ми вижда и поставя информацията по различен начин, понякога по-интересно, отколкото си мисля.“, казва Голдбърг. „Мисля, че сега дислексията е по-малко предизвикателство, но най-важното е да се виждаме не като хора с увреждания, а като такива с интересна гледна точка.“
>>> Известни личности говорят открито за борбата си с депресията
Ричард Брансън – предприемач и инвеститор
Предприемачът Ричард Брансън споделя, че борбата му с дислексията в детството го е накарала да придобие умения за адаптивно мислене, които на по-късен етап са се превърнали в основни предимства. Говорейки за своите преживявания, Брансън казва, че иска стигмата върху дислексията да изчезне и следващите поколения да се научат как да превръщат трудностите си във възможности да мислят извън нормата. „Дислексията не е недостатък, тя е просто различен начин на мислене.“
„Веднъж освободен от архаичните училищни практики и предубеждения, умът ми се отвори. В реалния свят моята дислексия се превърна в огромно предимство. Помогна ми да мисля креативно и да виждам решения там, където другите виждат проблеми.“, споделя Брансън.
Хенри Уинклер – актьор
Актьорът, известен с ролите си във „Фонзи“ и „Щастливи дни“, невинаги е бил толкова уверен, колкото изглежда на екран. Хенри Уинклер споделя, че заради трудностите, с които се сблъсква, прочита първата си книга, когато е на 31 години – преживяване, което описва като „ужасно“, „унизително“ и „страшно“.
„По онова време не се знаеше много за състоянието и моите родители – немски имигранти и строги учители – не ме подкрепяха много.“, споделя Уинклер пред CBS. „Обръщаха се към мен с думите Dummer Hund, което на немски означава „тъпо куче“. Те бяха убедени, че съм мързелив.“
С годините увереността на Уинклер нараства. Сега той желае да помага на деца, страдащи от дислексия, да се изправят пред трудностите.
Кейтлин Дженър – носител на олимпийски златен медал
Спечелването на златен олимпийски медал в атлетиката през 1976 г. е постижение, което Кейтлин Дженър отдава на уроците, научени през детството, съпроводено с трудности с четенето.
„Ако не бях с дислексия, вероятно нямаше да взема златен медал.“, споделя Дженър. „Ако се справях по-добре с четенето, тогава спортът щеше да е лесен и никога нямаше да разбера, че е необходима упорита работа, за да постигнеш целите си.“
„Най-големият проблем при децата с дислексия е възприятието им за себе си. Това беше най-големият ми проблем.“, споделя Дженър. „Твърдо вярвам, че дълбоко в душата си всеки е шампион, който може да преодолява препятствията и да постига страхотни неща.“
12 Famous People Who Struggled With Dyslexia Before Changing The World: https://journal.imse.com/12-famous-people-who-struggled-with-dyslexia-before-changing-the-world/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Как да разпознаете дислексията през различните етапи на развитие
- Заекване - нови алтернативи и подходи
- Дисграфията – нечетлив почерк, пропуснати букви и правописни грешки
- Дискалкулия – същност, симптоми и лечение
- Алтернативни подходи при лечение на дислексия
- Съвети за родители на деца с дислексия
- 4 лесни дейности, с които родителят да помогне на детето си с дислексия
- Как да подобрим четенето при деца с дислексия
- Д-р Робърт Мелило ще обучава специалисти на своя метод за работа с деца с аутизъм
- Може ли музикалното обучение да помогне на хората с дислексия
Коментари към Известни личности с дислексия, превърнали трудностите във възможности