Известни личности говорят открито за борбата си с депресията
Те са красиви, известни и успешни. Последното, което бихме си помислили, е, че и те - подобно на всяко човешко същество, имат своите периоди на тежки изпитания. Някои от тях дори се осмеляват да разкажат историите си, за което сме им изключително благодарни. Откритото говорене за психичното здраве разрушава стигмата и мотивира хората да търсят помощ за своите собствени проблеми, вместо да ги крият или да се срамуват от тях.
Прочетете откровенията на известни личности, които говорят открито за борбата си с депресията:
Брад Пит
Актьорът говори откровено за битката си с депресията през 90-те години в интервю за "Hollywood Reporter" през януари 2012 г.:
"Депресията те учи да разбереш кой си. Смятам, че това е страхотно образование - като семестър в университета. Е, през този семестър бях в депресия. Криех се от всичко, свързано със славата. Не исках да се виждам с никого. Исках просто да се прибера вкъщи и да се скрия. Това беше моята рутина тогава. Но безпокойството ми нарастваше все повече и една вечер просто казах: „Това е толкова пагубно.“
Анджелина Джоли
Актрисата Анджелина Джоли разказва за битката си с депресията в интервю за списание "Wall Street Journal" през ноември 2015 г. В тийнейджърските си години Анджелина страда от депресия, която отчасти приписва на своя „нездравословен“ роден град. „Израснах в Лос Анджелис, където фокусът е насочен много навътре. Не осъзнавах защо бях толкова саморазрушителна и нещастна. Не оценявах и не разбирах живота си. ”
Вината, която изпитва, задълбочава още повече състоянието й. „Израснах на място, където ако си известен, имаш пари, изглеждаш добре и имаш способността да работиш в този бранш, ти имаш всичко на света. Идва момент, в който постигаш тези неща, но осъзнаваш, че все още се чувстваш празен. По онова време аз не знаех къде се намирам. Не знаех къде да поставя себе си. "
Дуейн Джонсън
Американският актьор и кечист Дуейн Джонсън - Скалата, страда от депресия през двайсетте си години, когато кариерата му е в застой.
В епизод от Майсторския клас на Опра Уинфи Джонсън споделя обнадеждаващо и вдъхновяващо послание:
"Благодарение на депресията можеш да осъзнаеш нещо наистина важно и то е, "че не си сам", казва той. „Не си първият, който преминава през това, няма да си и последният, който минава през това… Искаше ми се да има някой до мен през това време, който просто да ме дръпне настрани и да ми каже: „Ей, всичко ще е наред. Ще се оправиш."
Опра Уинфри
Опра Уинфри е първата жена, която продуцира сама предаване, както и първата и единствена чернокожа жена милиардер в САЩ. „Шоуто на Опра Уинфри“ е едно от най-гледаните предавания в историята на американската телевизия, задържало се в ефир цели 25 години.
Дълъг е пътят на Опра от гетото, крайната бедност и насилието, които съпътстват живота й като дете, до приказния успех, на който се радва днес. Като един от най-тежките периоди в живота си обаче любимата водеща на Америка определя края на 90-те години на миналия век, когато филмът й „Любима“ (1998 г.) се оказва пълен провал в боксофиса.
"Тогава започна и моето дълго падение – депресията, пристрастеността към храната и потискането на всичките ми емоции.", разказва Опра. Това, което я спасява тогава, е практикуването на благодарност: "Трудно е да останеш тъжен, ако си фокусиран върху това, което имаш, вместо върху това, което нямаш“, обяснява тя.
Софи Търнър
Звездата от „Игра на тронове“ споделя, че както самата тя, така и голяма част от семейството й, са се сблъсквали с депресията. "Борбата ми с депресията започна, когато бях на 17 години", признава Софи, допълвайки, че съпругът й Джо Джонас й помага много в трудните периоди.
"Когато някой всеки ден ти повтаря, че те обича, и ти започваш да се обичаш малко повече.", казва актрисата.
Джоан Роулинг
Джоан Роулинг (автор на фентъзи поредицата "Хари Потър", на серията "Корморан Страйк", "Вакантен пост", "Икабог" и др.) е диагностицирана с клинична депресия и склонност към самоубийство, скоро след като слага край на краткия си брак с португалски журналист и се установява в Единбург. В този толкова труден период, в който тя трябва да се бори с депресия и сиуцидни мисли и да разчита само на социални помощи, за да отглежда дъщеря си, тя успява да завърши и първата книга за Хари Потър.
През 2008 г. в разговор със студенти от Единбургския университет тя казва: "Никога не съм се срамувала от това, че имах депресия. Никога. От какво да се срамувам? Минах през труден период и съм наистина горда, че излязох от това."
Опитът й с депресията я вдъхновява да създаде Дименторите, зловещите същества от третата книга за Хари Потър, които изсмукват душите на хората.
Джаред Падалеки
Депресията не подминава и Джаред Падалеки, познат от сериалите "Момичетата Гилмор" и "Свръхестествено". Той споделя: "Чувствах се така, сякаш ме е ударила торба с тухли. Беше шокиращо. Бях на 25. Вече имах успешна кариера. Имах кучета, които обичах, и тонове приятели, бях обожаван от фенове и бях щастлив с работата си... В депресията няма логика и да, тя не се случва единствено на хора, които не могат да намерят работа, или не могат да се впишат в обществото..."
Елън Дедженеръс
През 1997 г. телевизионната водеща и актриса Елън Дедженерис решава да разкрие на света, че е гей в поредица от смели изяви - първо в интервю за списание "Time", после чрез героинята си в телевизионното си шоу, а накрая и в ексклузивен разговор с Опра Уинфри. Реакцията е унищожителна. Рейтингът на шоуто й пада катастрофално, приходите също, а кариерата й е напълно унищожена. За този период Елън си спомня:
"Всичко, от което съм се страхувала някога, ми се случи. Загубих шоуто си. Бях обиждана и нападана непрекъснато. След като 5 години се бях трудила толкова усилено, трябваше да напусна студиото с ясното съзнание, че съм третирана неуважително само заради факта, че съм гей. Просто изпаднах в дълбока, дълбока депресия."
Джим Кери
За дългогодишната си битка с депресията актьорът Джим Кери, считан за един от най-забавните живи комици, казва: "Бях на "Прозак" много дълго време. Това може и да ми е помогнало за кратко... Живях с депресия в продължение на години, но сега, когато падне дъждът, не се задържа. Вече не остава достатъчно дълго, за да ме погълне и да ме удави.“
Джон Хам
През 2010 г. актьорът Джон Хам ("Момчетата от Медисън авеню") разказва пред "The Guardian" за борбата си с депресията и всички медикаменти, които се налага да приема, за да се освободи от оковите й.
"Можеш да бъдеш сигурен, че антидепресантите помагат, когато усетиш, че са променили химията на мозъка ти достатъчно, за да мисли: "Искам да стана сутринта; не искам да спя до следобед. Искам да стана и да отида да свърша нещата си, да отида на работа и..." Ето това означава да нулираш автометъра си и да стартираш двигателя си!"
Гуинет Полтроу, следродилна депресия
Гуинет Полтроу се бори с тежка следродилна депресия след раждането на сина си през 2006 г.: "Бях ужасена, когато изпаднах в състояние, което е напълно противоположно на еуфорията, която чувствах, когато дъщеря ми Ейпъл се роди. Не можех да повярвам, че ми се случва. Чувствах се като робот, който е лишен от всякакви емоции, усещания или инстинкти... През цялото време си мислих, че съм ужасна майка и ужасен човек, щом позволявам това да ми се случи."
Прочетете още:
- 7 знаменитости с психични разстройства
- Линда Еванджелиста: Тялото ми изглежда ужасно заради козметична процедура
Уинона Райдър, депресия, паник атаки, злоупотреба с алкохол
През 2000 година Уинона Райдър споделя пред "San Francisco Chronicle", че на 19-годишна възраст преживява изключително тежък период след раздялата си с Джони Деп. Тогава тя започва да злоупотребява с алкохола, получава пристъпи на паника и изпада в тежка депресия.
„На 19 бях убедена, че полудявам. Бях изтощена и преживявах ужасна депресия."
След като заспива със запалена цигара и се подпалва, Райдър търси лечение в психиатрична клиника, а впоследствие получава помощ и от частен терапевт.
Хейдън Пенетиър, следродилна депресия
През 2014 година Хейдън Пенетиър дари с дъщеричка партньора си Владимир Кличко. Месеци след раждането певицата и актриса, позната от сериалите "Герои" и "Нашвил", сподели пред "People":
"Следродилната депресия не се приема с разбиране. Много хора си мислят, че това състояние не е реално, че не е истина... Много хора ти казват: "О, от хормоните е...". Много хора отричат съществуването на следродилната депресия. Но те не знаят, че състоянието е абсолютно неконтролируемо. Все едно си в тунел. Дори не можеш да си спомниш кога си се чувствал добре... Наистина е болезнено и плашещо. Жените, които страдат от следродилна депресия, се нуждаят от разбиране и подкрепа."
Кара Делевин, депресия и тревожност
През юни 2015 г. моделът и актриса Кара Делевин споделя пред "Vogue", че на 15-годишна възраст е била "залята от огромна вълна депресия, тревожност и самоомраза". През този период тя приема многобройни психотропни лекарства, посещава армия от терапевти и дори обмисля самоубийство в апартамента си в Ню Йорк.
"Не исках да живея повече. Исках светът да се разтвори и да ме погълне“, признава тя и допълва, че е важно хората, страдащи от психични заболявания, да не мълчат, да не се срамуват, а да потърсят помощ и разбиране.
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Хистрионно личностно разстройство – същност, симптоми и лечение
- Мизофония: същност, прояви и лечение
- Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
- Как да постъпите, ако роднините отказват да приемат, че детето ви има психично нарушение
- Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
- Вдъхновяващи мисли за остаряването на 10 световни знаменитости
- Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
- Ето как изглеждат децата на 22 известни личности
Коментари към Известни личности говорят открито за борбата си с депресията