23 интересни факта за Помпей и Везувий
Градът Помпей е едно от най-значителните археологически открития на съвременния свят, разкриващ детайлни подробности за живота на хората през I век след Хр. Той се приема за един от най-представителните източници, които разкриват стопанската история на античността.
Посетителите на тази забележителност могат да се пренесат в епохата на римската цивилизация и да усетят духа на живота през тази част от човешката история.
Помпей е като отворена книга, която дава възможност да се потопите в различен свят и да погледнете всекидневния живот през друг ъгъл.
Там ще видите градоустройство, което прилича на сегашното, но в допълнение с невиждани стенописи и надписи, които разкриват бита на тогавашните хора.
Заради избухването на вулкана Везувий през 79 година след Христа, Помпей бива залят от пепел, която покрива всичко и в продължение на хилядолетия запазва останките в загадка. Вулканичната пепел успява да покрие целият град и да го запази непокътнат. Така археолози успяват да реставрират, освен сгради от обществено значение, къщи на заможни търговци и битови принадлежности, но и човешки тела.
Територията на Помпей заема 44 хектара земя, която я прави най-голямата позната в света площ от руини.
Подбрахме 23 интересни факта за този исторически обект, които ще разкрият малка част от всичко, което градът представлява.
1. Помпей е създаден през 7 век пр.Хр. от оските, които дошли от Кампаниа (регион в южна Италия). Пристанищният град се използвал за търговия и се развивало земеделието. Богатата вулканична почва от по-ранните изригвания на Везувий създала предпоставка за развитие на грозде и маслинови дръвчета.
2. Помпей е толкова запазен, защото веднага е бил "погребан" от вулканичната пепел.
3. Амфитеатърът на Помпей е най-старата каменна сграда по рода си - датира от 79-та година пр.Хр.
4. Хората от Помпей не са знаели, че Везувий е вулкан, тъй като не бил изригвал в продължение на 1800 години.
5. Установено е, че малко над 13% са починали при първоначалния взрив. От общо население 15 000 души умират 2000, а останалите се пренаселват в околностите
6. През 2018 г. се разкрива надпис, който доказва, че Везувий изригва и разрушава Помпей след 17 октомври, а не на 24 август, както се е смятало дотогава.
7. Изригването на Везувий през 79 година пр.Хр. над градовете Помпей и Херкулан, избълва около 1.5 милиона тона лава... за секунда.
8. Катастрофалното изригване на Везувий е продължило повече от 24 часа.
9. След бедствието щетите са толкова големи, а ефектите от трагедията толкова жестоки, че никой не е правил опит да насели Помпей отново - най-вече, защото останките му са на 7-8 метра под пепелта. Мародерите обаче, се завръщат на Помпей, копаят тунели под пепелта и откриват много от богатствата на града
10. Преди самото изригване, никога не е ставало дума за "вулкан". Думата идва от "Vulcan" - римския бог на пламъците.
11. На височина от 1281 метра и на възраст от 17 000 години, се счита, че Везувий е изригнал над 50 пъти.
12. Всъщност Везувий има два кратера. Единият от тях е оригиналният, а другият се е сформирал при огъване на планината от предишно изригване.
13. Пирокластичният поток от изригването може да се движи със 724 километра в час и да достигне до 999 градуса по Целзий.
14. Древният град Помпей не е открит до 1748-а, след като работници попадат на него по време на изграждането на замъка на крал Чарлз III.
15. Преди изригването Помпей е желана дестинация за богатите римляни, които прекарвали почивките си там.
16. Везувий е единственият активен вулкан в континентална Европа и е считан за най-опасният вулкан в света.
17. Везувий изригва 6 пъти през 18 век, 8 пъти през 19 век. Последното му изригване е през 1944 година.
18. Последното изригване на Везувий от 1944 се случва в разгара на Втората световна война. Той унищожава бомбардировъчната станция на САЩ, разположена на няколко километра от него.
19. Обектите, погребани под Помпей, са запазени в продължение на почти 2000 години. Това е и една от причините Помпей да е включен в ”World Monuments Watch by the World Monuments Fund” през 1996 година, след това отново през 1998 и 2000 година. От 1997 г. Помпей е в списъка на обектите от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Счита се, че за опазването му са необходими 335 милиона долара.
20. Останките от Помпей биват посещавани от над 2.6 милиона души годишно.
21. Ако изригването се бе случило в друг ден, може би за хората е имало шанс да оцелеят. Но точно през този ден вятърът духа в северозападна посока - точно над града.
22. Над 3 милиона души живеят в непосредствена близост до Везувий. Все повече хора живеят опасно близо до него - по-близо, отколкото до всеки друг вулкан в света.
23. През 1819 година, когато крал Франсоа от Неапол посещава изложбата на Помпей със съпругата и дъщеря си, той е толкова смутен от еротичните произведения на изкуството, че нарежда да бъдат заключени в таен кабинет и да се позволява достъп до тях единствено на "хора в зряла възраст и уважаващи морала".
pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИСОУ I FEEL GLOSSY СКРАБ ЗА ТЯЛО С ДРЕНИРАЩ ЕФЕКТ 230 мл
СТАНДЕЛИ МАТИРАЩ РОЛЕР ЗА ЛИЦЕ С ВУЛКАНИЧЕН КАМЪК 0780417
МЕДИТЕРАНЕА ПОЧИСТВАЩА ПУДРА ЗА ЛИЦЕ С ВУЛКАНИЧНА ПЕПЕЛ И БАМБУКОВ ВЪГЛЕН 25 г ВМ-173
НовБАЙ БАЙ БЛЕМИШ ИЗСУШАВАЩ ЛОСИОН ВУЛКАНИЧНА ПЕПЕЛ 30 мл
СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Непозната земя
- Урук - градът, станал първообраз на цивилизацията
- Перорално приложение на медикаментите
- История на медицината в Египет
- История на лекарствата
- Лесбианизъм в древна Елада
- Древногръцка хуморална теория
- Как са изглеждали древните хора
- Римски закони, регулиращи сексуалните отношения и проституцията
- Лечебното изкуство през епохата на Средновековието и Ренесанса
- Принос на старобългарските лечители Василий Врач и Иван Рилски към развитието на лечебното изкуство по нашите земи от 10 и 11 век
Коментари към 23 интересни факта за Помпей и Везувий