14 удивителни примера за това как влияем на мозъка си – 1 част
Недоспиването не прави добра услуга на мозъка ви – загуба на паметта
Нашето поколение обича да споделя статуси от сорта "не мога да спя", "тотално недоспиване" и т.н., нали ? Станало е модерно да се оплакваме. Резултатът от това обаче е по-лош от това, което си мислим. Недоспиването може да доведе до загуба на паметта и влошаване състоянието на мозъка, което е потвърдено от Калифорнийския университет в Бъркли. В това изследване свързва всички точки за връзката между недоспиването и загуба на ефективност. Един от учените обяснява: "Когато сме млади, имаме дълбок сън, който помага на мозъка да складира и запазва нови факти и информация ... Но с възрастта качеството на съня ни се влошава и предотвратява запазването на тези спомени от мозъка през нощта." Ето защо нужното количество сън при възрастните обикновено е 7-9 часа. Това изследване е много обещаващо за превенцията на загубата на памет и проблемите с влошаването състоянието на мозъка. Така че, няма нужда да бъдете толкова строги със себе си и да се лишавате от сън. Това особено се отнася за тийнейджърите, които най-много се нуждаят от съхранение на паметта.
Стрес
Влюбването не е полезно за мозъка
Дехидратираният мозък е реален проблем
80% от мозъка ви е съставен от вода. Така че, ако не приемате нужното количество, тогава не правите добра услуга на мозъка си, тъй като той се нуждае от нея. Това, което също не знаем, е: Липсата на концентрация и бдителност води до влошаване на краткосрочната памет и други мозъчни функции. Дори 2-5% редуциране на водата може да доведе до понижаване на мозъчната активност. Така че, носете бутилка с вода навсякъде, където отивате, и не си правете шега с мозъка.
Бременността може да измени мозъка ви
Обикновено хората очакват физически промени по време на бременността, но тя води до промени в мозъка. Това може да звучи странно и интересно в същото време. Тези промени са в услуга на бъдещата майка и се случва така, че жените да могат да разберат по-добре детето си. Изследванията показват, че бременността променя структурата и размера на тези мозъчни региони, които са предимно ангажирани с разбирането на мислите, чувствата, вярванията и намеренията на другите; Това доказва проучване, публикувано в списание Nature Neuroscience. Бременността също така намалява сивото вещество. Въпреки това се провеждат проучвания, за да се види колко дълго тези промени продължават при една жена.
Обичате ли сладко?
Ако е така, тогава вероятно нанасяте големи щети на мозъка си, ядейки всички тези сладкиши и захарни изделия. Учените анализират, че индустриално произвежданата захар оказва влияние върху хората по най-лошия начин (добавя се към безалкохолни напитки, подправки, сосове и бебешка храна). Въпреки това, продуктите, които имат омега-3 мастни киселини в състава си (мазни риби, ядки и рибено масло) отстраняват последиците от това. Захарта може да задоволява вашите вкусови желания, но е огромна заплаха за мозъка ви, тъй като забавя процеса на мислене. Винаги е по-безопасно да избягвате консумацията на много захар и да бъдете приятелски настроени към тялото и мозъка. Яжте балансирана диета!
Романтичните чувства и майчината любов имат връзка
Това е едно наистина странно откритие на науката и въпреки това, много интересно. Оказва се, че по отношение на мозъчната активност, романтичните взаимоотношения и майчинските чувства са еднородни с леки разлики. Например, ако сте в страстна връзка с годеника или съпруга си, тогава най-вероятно да повишите сексуалната възбуда в себе си. В допълнение, усещането за тревожност и страх намалява, а усещането за еуфория се увеличава. Майчината любов е отговорна за иницииране на чувствата.
Още примери за това как влияем на мозъка си по удивителен начин вижте ТУК >>>
Източник: tapoos.com
Снимки: Пак там; tes.com
По статията работи: Елиза Трайкова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХАЯ ЛАБС L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 100
ПРОМОСПИРУЛИНА таблетки 500 мг * 50 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
ХЕРБАЛЛАБ ЖЕЛЯЗО + ВИТАМИН C капсули * 30
БИОКЕЪР МЕГА ОМЕГА 3 РИБЕНО МАСЛО капсули * 60
НАУ ФУДС СЛЪНЧОГЛЕДОВ ЛЕЦИТИН дражета 1200 мг * 100
ПИЕС - АЙКЮ ПАМЕТ капсули * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Черимоя
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Перила
- Обикновен габър
- д-р Александър Францов Босилков
Коментари към 14 удивителни примера за това как влияем на мозъка си – 1 част