10 неща, открити още от древен Египет (1 част)
Може би един от най-големите символи за изобретателност и визия, са египетските пирамиди в Гиза. Древните египтяни процъфтяват бързо и поставят началото на може би една от най-напредналите цивилизации, които светът е познавал. Много от онова, което те създават, е познато на нас днес. Вижте някои от откритията на древните египтяни.
Гримът за очи
Разбира се, гримът няма как да се подреди до огъня или колелото, но той дава тласъкът на Египет към вечен живот. Откакто първоначално откриват грима през около 4000 година пр.Хр., той не е излязъл от мода. Но това, което е по-впечатляващо е, че дори днес много козметични компании използват същите техники, които са използвани в Египет преди хиляди години — комбинират сажди с минерал, наречен галенит. За египтяните гримът няма лимит. Той се използва както от мъже, така и от жени. Статутът и външния вид вървят ръка за ръка - колкото по-висока класа ти, толкова повече грим. Модата също е причината за "тежката" ръка на египтяните при нанасянето на черната смазка. Освен това, те смятат, че дебелия слой грим лекува различни заболявания на очите и ги предпазва от уроки.
Писмен език
Употребата на рисунки с цел разказване на истории не е никак нова техника. Намерени са пещерни рисунки във Франция и Испания, датиращи от 30 000 година пр.Хр. Но тези рисунки не биха се превърнали в писменост, ако не бяха хората от Египет и Месопотамия. Писмената система на египтяните започва с пиктограми, първата, от които датира от 6000 година пр. Хр. Пиктограмите са прости изображения, които репрезентират думите, които означават, но имат известни граници. С течение на времето, египетския народ добавя още елементи в писмената си система, включително азбучни знаци, които са еквивалент на звуци, както и други такива, с помощта, на които да имат възможност да пишат имената и идеите си. Днес всички свързваме египтяните със създаването на йероглифите, които са съчетание от азбучни, сричкообразуващи символи, както и с идеограмите — рисунки, които имат значението на цели думи (намирани най-често в гробниците). Разбира се, не бива да забравяме да благодарим на Розетския камък, който ни е дал възможността да разберем какво всъщност означават тези думи. Откриването му и работата на френския историк Жан-Франсоа Шамполион, който разкодира камъка, поставят край на 1500 годишния период, по време на който писмеността на египтяните е обвита в мистерия.
Папирусна хартия
Никой не отрича, че Китай променя света със създаването на хартията през 140 година пр.Хр., но онова, което много хора не знаят, е, че египтяните разработват друг еквивалент на тази хартия, хиляда години по-рано. Папирусът расте в блатистите райони на Нил, а неговите листа се оказват идеални за извличане на материал за писане. След като създават листите, те ги обединяват в свитъци, които изпълват с религиозни текстове, литература и дори музика. Те запазват тайната на създаването на папирусната хартия изключително дълго време, което им позволява нейното търгуване по цял свят. Процесът никога не е документиран и в крайна сметка се губи, докато д-р Хасан Рагаб не намира начин да ги произведе отново през 1965.
Календар
Много от нас буквално биха се изгубили, ако нямаха календар до себе си, който да им напомня за важни срещи, но в древен Египет календарът е обозначавал разликата между празник и глад. Без календар, древните египтяни няма как да знаят кога ще придойдат водите на Нил, а без това знание, цялата им селскостопанска система е изложена на риск. Именно затова, те започват да използват календар. Той бил толкова тясно обвързан със земеделието, че го разделили на три основни сезона — напояване, отглеждане и прибиране на реколтата. Всеки сезон има четири месеца, а всеки месец — 30 дни. Всичко на всичко, получавате 360 дни в годината — малко по-кратко от реалната продължителност. За да компенсират разликата, египтяните добавят пет дни между реколтата и сезона за напояване. Тези 5 дни са определени за религиозни празници в чест на синовете на боговете.
Плуг
Историците не са напълно сигурни откъде произлиза той, но някои доказателства сочат, че египтяните и шумерите са едни от първите народи, които го пускат в употреба през 4000 година пр.Хр. Със сигурност, тези плугове са имали недостатъци, които е трябвало да се подобрят. Изградени са от модифицирани ръчни инструменти, но не са особено ефективни, тъй като не са можели да копаят дълбоко в земята. Освен това, са били трудни са употреба. Много от откритите рисунки изобразяват няколко мъже, които дърпат плуг под слънцето. Всичко това се променя през 2000 година пр.Хр., когато египтяните първи съединяват плуга с говедата. Първоначално са свързвани за рогата на добитъка, но скоро разбират, че това намалява способността на животното да диша нормално. По-късните версии съдържат система от ремъци, което прави плуга много по-ефективен. Плугът е революция в земеделието на Египет, а съчетано със знанието им за река Нил, ги прави едно от най-развитото общество.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАМЕТ И СПРАВЕДЛИВОСТ - ДАНИЕЛА КОЛЕВА - СИЕЛА
КОДЕКС 632 - ЖОЗЕ САНТУШ - ХЕРМЕС
УРАНИЯ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - АНГЛИЙСКА АЗБУКА BJ757
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ АНГЛИЙСКИ ДУМИ 12940
ИСО СКРЕЧ КАРТА НА СВЕТА С АКСЕСОАРИ KRU9410
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Перорално приложение на медикаментите
- Асоциативни корови зони
- Храни, третирани с ДДТ - за „хубавите зеленчуци от едно време“
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Реч
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- История на наркотичните средства в медицината
- Захарна тръстика
Коментари към 10 неща, открити още от древен Египет (1 част)