10 научно доказани истини за влюбените хора (2 част)

6. Ако се фокусираме върху любовта, ние можем да я подобрим.
Когато ние съзнателно съсредоточим вниманието си върху нашите чувства и действия към любим човек, ние започваме положителна реципрочна спирала на взаимна благодарност и щастие. Нека си го кажем: Ние всички искаме да сме обгрижвани и ценени. Изследванията също така показват, че изразявайки благодарност с думи или действия, всъщност създаваме положителни емоции в даващия, както и приемника.
7. Не е фиксирано количество.
Да обичаш един човек, дори много, не означава, че имате по-малко любов за даване към останалите. Всъщност, точно обратното е вярно: Любовта е с капацитет, който може да се самоизгражда чрез умствената концентрация, емоционална ангажираност и грижовни действия. Когато ние се фокусираме върху тях и се наслаждаваме на нашите любящи чувства към един човек, на вътрешното удовлетворение и връзка, които ние изпитваме, това може да ни мотивира да бъдем по-нежни като цяло.
8. Тя не е безусловна.
Една от предпоставките за любящи чувства е усещането за безопасност и доверие. За да се свържете с любов и съчувствие, префронталният кортекс трябва да изпрати сигнал до амигдалата (алармения център на мозъка), за да изключите автоматичното "борба или бягство". Хората, които преживяват травма в детството, пренебрежение, злоупотреба или други преживявания, които заплашват чувството за сигурност в обвързването, изключването на системата "бий се или бягай" – или да се чувстват достатъчно безопасно, за да обичат - е трудно начинание.
Тази сдържаност може да се преодолее с терапия или понякога с партньор, който многократно демонстрира надеждност и грижи. (Все пак, ако вашият израз на грижи не получава никакъв отклик в партньора, то може би е време да продължите напред.)
9. Тя е заразна.
Изразяването на грижи, състрадание и съпричастност може да вдъхновява тези чувства в останалите. Това е причината лидери като Далай Лама или Нелсън Мандела да вдъхновяват последователи - а това помога срещу режима "борба или бягство".
10. Любовта не е задължително да трае вечно, но не е невъзможно.
В сонет 116 Шекспир възпява вечната, непроменяща се любов. Ние вече знаем, че фиксирана, непроменлива любов съществува, но не и в норма. В действителност, някои теоретици дори поставят под въпрос идеята за фиксирано, непроменящо "аз" — ние не сме едно и също лице днес, каквото сме били преди 10 години. Опитът на живота може да промени нашата биология, модели на мислене и поведение и взаимоотношенията могат да бъдат оспорени, когато нуждите на един човек се променят или двамата партньори се развиват в различни посоки.
Вижте първа част на статията ТУК
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РАНА - МЕКА КОРИЦА - ЗАХАРИ КАРАБАШЛИЕВ - СИЕЛА
КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
ВРЕМЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ И ВРЕМЕ ДА СЕ МРЕ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ЕРИХ МАРИЯ РЕМАРК - ХЕРМЕС
ОСТРОВЪТ - АЛЕКСАНДЪР СЕКУЛОВ - ХЕРМЕС
В РОКЛЯ НА КРАЛИЦА - ДЖО УОТСЪН - СИЕЛА
МОДИСТКАТА ОТ ПАРИЖ - ДЖОРДЖА КАУФМАН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимно
- Любов и секс
- 15 от най-красивите стихове от световната поезия
- За несподелената любов: Как да я разпознаем и да продължим напред
- 30 любовни цитата за хора с разбити сърца
- Красиви цитати за любовта от български писатели
- 50 въпроса относно връзките, които да тестват вашата съвместимост
- Чувството за собственост в любовта
- 16 актьора, които в личния си живот не са такива, каквито са на сцената
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Михаил Лабковский: Срещате се с хора, които ви разстройват и разплакват? Да не сте мазохисти?
- 10 красиви цитата за родители, които ще ви вдъхновят
Коментари към 10 научно доказани истини за влюбените хора (2 част)