Хората лъжат, за да изглеждат честни - думата имат психолозите

"Много хора се влияят от репутацията си и това как биха били съдени от заобикалящите ги. В резултат, притеснението дали изглеждаме честни може да има превес над това наистина да бъдем честни, дори в ситуации, когато може да бъдем финансово ощетени за лъжата си", твърди водещият анализатор Шохам Чошън-Хилъл, старши лектор в Училището по бизнес администрации и Центъра за рационализации в Еврейския университет в Йерусалим. "Откритията ни показват, че в ситуации, когато хората имат изключително благоприятни условия, очакват реакции на съмнителност и предпочитат да излъжат, за да изглеждат честни, пред това да кажат истината и да изглеждат егоистични лъжци".
Проучването установява резултатите в серия от експерименти, извършени с адвокати и студенти в Израел, както и онлайн участници в САЩ и Обединеното Кралство. Проучването е публикувано онлайн във Вестника за експериментална психология.
В един от експериментите, включващ 115 адвокати в Израел, участниците имат задачата да си представят сценарий, в който казват на клиента си, че решението на даден казус отнема между 60 и 90 работни часа. Адвокатите работят в офис, така че клиентът не знае колко време действително им е отнело завършването на казуса. На половината от участниците се казва, че са работили 60 часа, а на останалите - 90 часа. След това трябва да отговорят на въпроса колко за работни часове ще таксуват клиентите си. Групата с 60 часа дава средноаритметичен отговор от 62,5 часа, където 17% от участниците лъжат, увеличавайки часовете си. Адвокатите от групата с 90 часа съобщават средно време от 88 часа, където 18% от участниците лъжат, намалявайки работното си време с няколко часа под времето, което реално са изработили.
Когато биват запитани за обяснение за часовете, които таксуват, някои от адвокатите от групата с 90 часа твърдят, че се притесняват клиентът да не се почувства измамен и да няма съмнения дали адвокатът го лъже за реално изработените часове.
В друг експеримент 149 студенти от израелски университет играят онлайн игри със зарове и монети по отделно, а впоследствие докладват резултатите си на изследовател. Участниците получават около 15 цента за всяко успешно хвърляне на монета или точки от зар, които докладват. Компютърната програма е манипулирана така, че половината от студентите получават перфектни резултати, а другата половина играе честно и резултатите им се базират на стандартните шансове за успех. В групата с перфектния резултат 24% докладват по-малък брой успехи, въпреки че им костват пари, сравнено с 4% марж на лъжи от страна на групата с реалните резултати.
"Някои от участниците преодоляват нежеланието си да лъжат и неглижират финансовите загуби само за да изглеждат честни пред един-единствен човек - провеждащият експеримента", споделя Чошън-Хилъл.
В друг онлайн експеримент с 201 възрастни от САЩ, участниците имат задачата да си представят сценарий, в който работят в компания и са обвързани с множество работни пътувания, с максимално месечно покритие от 400 мили. Казва им се, че повечето служители докладват между 280 и 320 мили.
На половината от участниците се казва, че са минали 300 мили през този месец, докато от другата половина знаят, че са изминали 400 мили. Когато участниците биват запитани колко мили са пропътували в рамките на месеца, групата с 300 изминати мили казва истината, докладвайки 301 мили средно разстояние. Групата с 400 обаче докладва средно изминати 384 мили, където 12% лъжат, докладвайки по-малко пропътувано разстояние. Сходни резултати се установяват и в друг онлайн експеримент с 544 участници от Обединеното Кралство.
Чошън-Хилъл вярва, че резултатите от проучванията са напълно приложими в реална среда, с разликата, че има ситуации, в които финансовият компонент или други важни елементи водят хората до казване на истината, независимо от това, че изглеждат нечестни.
"Докато нашите открития може да изглеждат насмешливи или нелогични, мисля, че повечето хора припознават момент в живота си, когато съвсем мотивирано са казвали лъжа в стремежа си да изглеждат честни", заявява тя.
Science Daily
-
Езикът на тялото издава дали той ви лъже
-
Светлана Комогорова – Комата: Напълно лишеният от способността да лъже човек неизбежно ще е с осакатено въображение
-
Фразите, които издават, когато той лъже
-
RIP Силвестър Сталоун или как фалшивите новини за кончината на някоя знаменитост продължават да се носят в онлайн пространството
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЖЕСТОКОСТ В НАШ СТИЛ - АРАМИНТА ХОЛ - ДЕЖА БУК
ИГРА НА ЛЪЖИ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
ПАРИЖКА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
ИЗЛЪЖИ МЕ, АКО МОЖЕШ - ПОЛ ЕКМАН
ЛЪЖИТЕ ЗА БОГ, В КОИТО ВЯРВАМЕ - УИЛЯМ ПОЛ ЙЪНГ - ХЕРМЕС
ЖИВОТ НА ПАРАЛЕЛ - ВЕРОНИКА ДЕНЕВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Да надникнем в ума на лъжеца
- Дали лъжците са по-малко хора
- Старите хора лъжат по-трудно
- Човешкият мозък свиква да лъже
- Който лъже, боледува
- Езикът на тялото издава дали той ви лъже
- Очите не могат да издадат лъжеца
- Фразите, които издават, когато той лъже
- Живее ли във вас лъжец? - психологически тест
- Най-разпространените заблуди за храната
Коментари към Хората лъжат, за да изглеждат честни - думата имат психолозите