Учените твърдят, че хората, които си говорят сами, са гении
Вероятно повечето от вас често си говорят сами. Това ви помага да се концентрирате по-лесно върху работата или проучванията си, получавате някои брилянтни идеи. И нещо по-важно, пишете по-добре.
А вие говорите ли си сами? Не се срамувайте да го признаете, защото науката стигна до заключението, че хората, които си говорят на себе си, всъщност са гении. Да, не се шегуваме!
Психологът Гари Лупян направил експеримент, в който участвали 20 доброволци, на които били показвани различни продукти в супермаркет, които трябвало да запомнят. Половината от тях трябвало да повтарят на глас предметите, докато другите мълчали. Накрая резултатите показали, че хората, които си повтаряли предметите, ги открили по-бързо – с между 50 до 100 милисекунди, сравнено с останалите.
"Често си мърморя нещо, докато търся продукти в хладилника или по рафтовете в супермаркета," признава самият Гари Лупян.
Именно този факт го подтикнал да проведе изследването. Лупян заедно с още един психолог, Даниел Суигли, стигнали до заключението, че хората, които си говорят със себе си, са гении. Ето и причините за това:
Това стимулира паметта
Когато си говорите сами, се активира вашият сензорен механизъм. Това стимулира паметта ви, тъй като можете да визуализирате думата и да предприемете съответното действие.
Помага ви да се концентрирате
Когато казвате нещо на глас, вие оставате фокусиран върху задачата си и това ви помага да разпознаете обекта, който търсите. Разбира се това работи само, ако знаете какво всъщност търсите. Например бананът е жълт на цвят и знаете как изглежда. Така че, когато го изричате на глас, в мозъка ви веднага изниква картина на плода. Но ако не знаете как изглежда мангото например, изричането на думата на глас, няма да ви помогне.
Помага ви да прочистите съзнанието си
Във всеки един миг през главата на всеки от нас преминават десетки, стотици различни мисли. Повечето от тях имат някакъв смисъл, други не. Представете си, че сте ядосани на някого и се чувствате сякаш искате да го убиете. И какво правите? Обикновено се затваряте сами в някоя стая и се опитвате да се успокоите, като си мърморите или крещите всичко, което искате да му кажете. Оставяте гневи ви да се изпари, като си говорите сами. Психоложката Линда Сападин казва:
"[Говоренето на себе си] ви помага да прочистите мислите си, да се придържате към онова, което е важно и да затвърдите решенията, които обмисляте."
източник: nifysection.com
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
КАК ДА НИ СЕ СЛУЧВАТ ХУБАВИ НЕЩА - МАРИАН РОХАС ЕСТАПЕ - СИЕЛА
РИЖОТО МАГАРЕНЦЕ ИЛИ ПРЕОБРАЖЕНИЯ - М. С. НОРБЕКОВ
КАК ДА ОТКРИЕМ ПРИЗВАНИЕТО НА ДУШАТА СИ - ЕДГАР КЕЙСИ - ХЕРМЕС
ПОЗИТИВНА ПСИХОЛОГИЯ - РУМЕН СТАМАТОВ И СВЕТЛАНА САРИЙСКА - ХЕРМЕС
ДУХОВЕ, ПРИЗРАЦИ И ПАЗИТЕЛИ - ТЕД АНДРЮС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Лечение със сертралин
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Агресивен ли сте?
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- 4-те основни перспективи за личността в психологията
- Кой е бащата на психологията
- Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
- д-р Теменужка Кънчева Йорданова
Коментари към Учените твърдят, че хората, които си говорят сами, са гении