10 болезнени истини, които Зигмунд Фройд разказа за живота
Освен влиятелен психолог и баща на психоанализата, което всички знаем, Зигмунд Фройд е и невролог, учен, психиатър, психотерапевт, философ и писател. Той търси истините за човешките същества и тяхното съществуване през целия си живот, ето защо всичко, което той казва, е от голямо значение за "човекопознанието".
"Масите никога не са ожаднявали за истина. Те изискват илюзии и не могат без тях. Те постоянно дават предимство на това, което е нереално пред това, което е реално; .. Те са почти толкова силно повлияни от това, което не е вярно, както от това, което е вярно. Те имат очевидна тенденция да не правят разлика между двете." - Зигмунд Фройд
Истините са трудни за приемане и това е факт, трудно е да си представим ако беше обратното.
А ето няколко от ужасните истини за нас:
1. Целта на всеки живот е смърт.
Един човек, който е наясно с това няма да бяга от всякакви актове на смелост. Ето защо най-голямата истина за живота е смъртта.
2. Има два основни фактора за запазване на човешкото здраве: да обичаш работата си и да обичаш живота си.
Това не означаваме да не живеем, само защото ще умрем. Ако приемем, че ние вече живеем, това означава, че ние ще умрем. Можем да обичаме цветята, дърветата, дъжда и миризмата на почвата след дъжд. Има, разбира се, толкова неща, които да бъдат обичани в живота. Не бива да мислим, че чашата е наполовина празна. Нито трябва да си мислим, че тя е наполовина пълна. Трябва да я видим такава, каквато е. Вашата работа може да създаде или разруши вашия живот. И болката от това да вършите работа, която мразите, е по-лоша от болката от удара по малкия пръст! Защото последната продължава няколко минути, докато първата може да продължи цял живот.
3. Нашите слабости са нашата сила.
Единственият начин нашите врагове да ни ударят е да се целят в нашите слабости. Ако човек приема собствените си недостатъци и ги прегръща, няма нищо, което другите да могат да използват срещу него. Ние можем да направим себе си мощни, като приемем, че имаме нашите собствени слабости. Ницше посочва подобна истина за живота, когато казва: "Нашите дилеми са нашите надежди."
4. Няма такова нещо като любов, има само либидо.
Не го казваме ние. А неврологът, психолог, учен, философ, психиатър и психоаналитик с дългогодишен опит. Ще се съгласите ли?
5. Хората са по-интелигентни, отколкото могат да си представят и са невъобразимо неморални.
Винаги има два пътя в живота. Независимо от пътя, който сте избрали, не е разумно да се критикува някой, който е поел по другия. Само един човек без морал може да прави това.
6. Сънищата са кралските пътища към несъзнаваното.
Друг ключов аспект по отношение на хората е несъзнаваното. Сънуването е необходимо за себепознанието и ние трябва да отделяме внимание на сънуването, колкото и на спането.
7. Неврозата няма никаква толерантност към несигурността.
Няма такава болезнена и неудовлетворяваща емоция като тази, която чувстваме към двусмислието. Но това, разбира се, може да влияе на всеки по различен начин.
8. Хората могат да се защитават срещу атаки, но те са уязвими на комплименти.
Повечето от нас не могат да търпят критика, така че ние се опитваме да намерим слаби страни на тези, които ни критикуват, за да ги нараним. Вж 3.
9. Човек трябва да превърне лабиринта в идеално права линия, за да разбере жените.
Всъщност, това не е факт. Може би проблемът е, че мъжете са толкова предсказуеми.
10. Винаги сме търсили силата и увереността навън. Но тези две неща са винаги вродени. И те са винаги там за нас, за да ги намерим.
Самоувереността е да вярваш на своето "аз". Това са основните елементи, които всеки трябва да притежава, дотолкова, доколкото те не допринасят за егоизма. Всичко е в нашите ръце и това винаги е било така. Винаги сме мислили по начина, по който желаем, винаги сме чували толкова, колкото искаме да чуе, и винаги сме виждали толкова, колкото искаме да видим. Чашата трябва да е наполовина пълна или наполовина празна за нас. Ние не сме в състояние да приемем нещата такива, каквито са. Ние не разбираме това, което ни е казано. И въпреки това, се разстройваме всеки следващ път. Причината за това е липсата на доверие, защото ако ние вярваме в себе си и силата, която притежаваме, ние ще разберем, както ни е казано, и ще видим както ни е показано.
Източник: onedio.co
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 3 част
- Случайни, разбъркани, любопитни психологически факти
- Какво издава почеркът за човека. Вижте какъв тип характер имате според ръкописния ви стил
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
РАЗРУХА - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ФАУСТИНО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
ПИКНИК КРАЙ ПЪТЯ - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Етапи от историята на човешката еволюция
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Флуоксетин
- Методи за лечение на анорексия
- Лечение със сертралин
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- д-р Георги Димитров Димитров
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
Коментари към 10 болезнени истини, които Зигмунд Фройд разказа за живота