Учените изследват дали интровертите и екстровертите имат различни мозъци
Учените откриха, че мозъците на интровертите всъщност са по-различни от тези от екстровертите. Това никак не е учудващо, особено имайки предвид всички проучвания, свързани с невропластичността. Тя от своя страна е свързана с различни промени в мозъка (включително промени в невронните пътеки и синапси) като резултат от характера на човека, заобикалящата го среда и възприятията му за нея, невронните процеси, начините, по които мислят и чувстват.
Ние знаем твърде малко за мозъка, за това често ни изникват въпроси. Някои от тях са — дали мозъците на интровертите и екстровертите са различни, което да е причината за поведението им? Или пък заобикалящата среда и вижданията им за нея, емоциите, и мисловния процес са отговорни за оформянето на мозъка и за причиняването на промените в тези два типа хора. Или може би е комбинация и от двете?
Имали сте тежък ден, след който сте страшно изморени. Предпочитате да излезете с приятели или да се усамотите, за да отмине умората? Ако предпочитате първото, то най-вероятно сте екстроверт, а ако сте предпочели второто - вие сте интроверт. Разликата между тези два типа хора се изразява в това как те презареждат енергията си.
Нека първо погледнем към екстровертите, тъй като те представляват по-голяма част от населението. Те са изключително социални. Винаги са фокусирани върху това какво се случва около тях и върху прекарване на времето си с приятели. Обичат да работят на групи, имат много познати и решават най-лесно проблемите си, като ги обсъждат с останалите на глас. Известни екстроверти? Повечето известни хора са именно такива. За пример: Маргарет Тачът, Мохамед Али, Стийв Джобс, Опра.
Интровертите са "вътрешни хора". Те живеят в света на мислите, чувствата, фантазиите, идеите. Хората често бъркат интровертността със срам. Но срамът е по-скоро вид социален страх. Ексторвертите също могат да бъдат срамежливи.
Интровертите биха отишли на купон и биха си прекарали добре, но накрая ще се приберат и ще са им нужни ден-два, за да се възстановят и да презаредят. А те го правят, прекарвайки времето си насаме или с най-близък човек. Имат малко приятели, но техните връзки са изключително дълбоки. Когато става въпрос за вземане на решения, интровертите обмислят всичко. Наистина всичко. Популярни сред тях са — Алберт Айнщайн, Роза Паркс, Ганди.
Всички имаме т.н. ретикуларна активираща система, която се грижи за това мозъка ни да има стимулация непрекъснато. Ние регулираме това, социализирайки се. Точно за това, на интровертите не им е нужна голяма компания и повече забавление, за да са стимулирани и да се чувстват добре.
Учените са установили, че екстровертите представляват 50-70% от населението, а интровертите 16-50. През 1960 година психолог на име Ханс Айзак счита, че екстровертите имат ниско ниво на "възбуда", което изисква повече стимулация, за да бъдат активни. Това е интересно, тъй като проучвания показват, че предната част на мозъка на интровертите е изключително активна, докато при екстровертите - такава е задната част.
Какъв е смисълът на всичко това? На първо място, не бива да позволяваме каквито и да е етикети да определят същността ни. На второ — за да сме напълно щастливи е най-добре да вършим нещата, които ни доставят най-голямо удоволствие.
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Отвъд шаблоните: три мита за интровертите
- Един лесен тест ще покаже дали сте истински интроверт
- Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите
- Как типът личност и личностните черти влияят на психичното здраве
- Мозъкът на интроверта
- „Защо си толкова тих, защо не говориш” или какво е да си интроверт в свят на екстроверти
- 17 неща, които единствено по-тихите хора ще разберат
- Най-подходящите породи кучета за интроверти
- Родител интроверт и дете екстроверт: Как да постигнете баланс в отношенията
- Как да провеждате видео разговори и срещи, ако сте интроверт
Коментари към Учените изследват дали интровертите и екстровертите имат различни мозъци