Усмивките и посланията, които носят
Усмихвайки се, човек изразява своите емоции и чувства. Усмивките предават послания, а тяхното разчитане ще ви бъде от полза, когато общувате. Съществуват три основни типа приятелски усмивки - обикновена, приповдигната и широка. Разликата между тях е степента на интензивност, като по-интензивните усмивки предават и по-силни послания. Освен тях съществуват враждебни, неискрени и тревожни усмивки, като всяка една говори много за човека, който стои зад нея.
Обикновена усмивка
Обикновената усмивка с ниска степен на интензивност е израз на несигурност и липса на самочувствие. Нейният притежател е колеблив и въпреки че иска да осъществи приятелски контакт, той изпитва неувереност относно първите стъпки. Избягвайте този тип усмивка, тъй като тя създава впечатление за боязливост и желание да останете в сянка. Въпреки това в определени случаи тя би могла да ви бъде от полза. Когато се стремите да привлечете някого, чийто език на тялото издава известна стеснителност и несигурност, обикновената усмивка с нисък интензитет е далеч по-ефективна от усмивка, излъчваща сила и властност.
Обикновената усмивка с висок интензитет излъчва самоувереност и топлота. При нея устните са по-изтеглени встрани, като се създава по-голяма извивка в двата им края. Те са леко раздалечени и понякога се вижда част от горните зъби. Погледът е целеустремен, а стойката на тялото е по-отпусната. Интензитетът на усмивката може да се подсили чрез леко присвиване на очите.
Използвайте обикновената усмивка с висок интензитет сред хора, с които сте в приятелски отношения, но не и близки. Ако се усмихвате широко или приповдигнато, ще се получи преиграване, което няма да се приеме добре от вашия събеседник. Така не само няма да създадете положително впечатление, но ще оставите и чувство за тревожност в човека срещу вас.
Приповдигната усмивка
Името на усмивката говори за нейната същност - горната устна се издърпва назад, като открива част или всички горни зъби. Основното тук е долният ред зъби да не се открива, тъй като би изразил враждебно настроение и гняв.
Приповдигнатата усмивка с ниска интензивност предава средно по степен удоволствие. Тя носи послание за умерено задоволство от срещата.
Приповдигнатата усмивка с висока интензивност се използва тогава, когато искате да предадете по-силно и дружелюбно отношение. При нея зъбите са по-оголени, устата е малко по-отворена, а очите са присвити чрез леко притваряне на клепачите. Този тип усмивка изразява не само удоволствие, но и добронамерено съмнение или забавно учудване. За да се постигне тази промяна в смисъла на сигнала, долният ред зъби остава скрит. За израз на скептицизъм горните зъби леко застъпват долната, извита навътре устна, а очите се разширяват още повече. Тези малки, но значителни разлики определят голямото разнообразие от деликатни сигнали, изразяващи съмнение, лека изненада или неподправено недоверие.
Зад тази усмивка най-често се крие неискреност. Тя е много разпространена сред знаменитостите, които се опитват да покажат задоволство от срещата с почитатели и фотографи. Прибягвайте внимателно до приповдигнатата усмивка с висока интензивност, тъй като използвана в неподходящ момент тя би изглеждала много фалшиво и със сигурност няма да създаде положително и дружелюбно впечатление. Запазете я за близки приятели и роднини, с които поддържате топли взаимоотношения.
Широка усмивка
Широката усмивка е израз на много положителни емоции, радост и възторг. При нея са оголени и горните, и долните зъби, а очите са още по-присвити.
Интензивният вариант на широката усмивка е неприкритият смях, който изразява страхотно удоволствие и при който двата реда зъби не се докосват. Това е една от най-изразителните и заразяващи с настроение усмивки. Обикновено тяхната поява изисква стимул, като весела компания например, който да поддържа нивото на доброто настроение. Използвайте широката усмивка при неподправени и истински вълнуващи преживявания, и в никакъв случай при поздрав. Имайте предвид, че неподходящата усмивка в даден момент би могла да предизвика също толкова отрицателно впечатление, колкото и липсата на усмивка.
След като вече сте разменили усмивки със своя събеседник, срещата преминава на следващото ниво - ориентация, при която се съобразявате и нагаждате спрямо другия човек. След първоначалния визуален контакт са необходими няколко секунди за размяна на многобройни сигнали, които са по-силни или по-слаби, по-деликатни или по-неприкрити, и първите впечатления са в процес на формиране.
Следващата стъпка е от решаващо значение. Тялото ви продължава да "говори", приближавайки се твърде близо или запазвайки определено разстояние, ориентирайки тялото си правилно или неподходящо, и всичко това би могло да съсипе срещата, още преди да сте разменили и дума.
Снимка: pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимно
- Езикът на тялото
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Видове невербална комуникация
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Как да разчетете езика на женското тяло по време на флирт
- Какво разкриват очите като част от езика на тялото?
- Какво издават формата, размерът и разположението на очите за характера на човека
- Знаци, които показват, че той се интересува от вас
- Езикът на тялото: Жестове на ръцете
- Начинът, по който кръстосвате пръстите си, показва какъв тип човек сте
- Най-важното, което трябва да знаем за добрата комуникация
Коментари към Усмивките и посланията, които носят