Температурата в офиса – защо имаме различни предпочитания
Смяната на сезоните, свързана съответно със затопляне или застудяване, неминуемо води до използването на климатици или отоплители на работното място. Всеки човек обаче има собствено разбиране и желания за това каква температура трябва да се поддържа в офиса, поради което намирането на оптимално решение, което да удовлетворява всички, може да се окаже трудна задача. Защо обаче хората имаме толкова различни температурни предпочитания и на какво се дължи това?
Жените предпочитат по-топъл офис
Проучване, проведено през 2021 г., което включва над 38 000 участници, установява, че 38% от анкетираните са недоволни от температурата в офиса, като две трети от тях са жени. Други изследвания сочат, че жените желаят да се поддържа по-висока температура на работното място, докато мъжете предпочитат по-хладната офис среда.
Въпреки че предпочитанията варират, оптималната температура на работното място за жените е с около един градус по-висока от тази за мъжете – съответно 24 и 23,2°C. Наблюдаваната разлика най-вероятно се дължи на факта, че усещането за студ е по-засилено при жените.
Може ли температурата да повлияе на работоспособността?
Температурата в стаята определено може да повлияе на производителността. Установено е, че в по-топла среда (над 25°C) мъжете се справят по-зле с математически и устни задача, докато жените показват по-лоши резултати при по-ниски температури (под 25°C).
При друг тип задачи обаче температурата изглежда не оказва влияние. Изследователите не откриват разлика в представянето на двата пола при редица когнитивни задачи, като тестове за когнитивна рефлексия (въпроси, при които интуитивния отговор е грешен) или задачи за когнитивно натоварване.
Често се предполага, че концентрацията може да бъде повлияна от температурата, но това невинаги е така. Изследователите установяват, че ефективността на мъжете и жените, подложени на поредица от когнитивни задачи, не бива засегната при температура между 22°C (студена среда) и 25°C (гореща среда).
Какво се крие зад разликите между половете?
Хормоните играят ключова роля в температурните ни предпочитания. Тестостеронът – вид полов хормон – предизвиква увеличаване на мускулната маса около раменете. Мускулите обикновено генерират топлина, което е причина тази област от човешкото тяло, която е особено чувствителна към ниските температури, да е по-топла при мъжете, отколкото при жените.
Естрогенът, друг полов хормон, насърчава и поддържа разпределението на мазнините при жените, които са склонни да натрупват по-голямо количество между кожата и мускулите в редица области от тялото. Това повишава чувствителността на кожата на студ и води до предпочитания за по-висока температура в офиса.
Жените също са склонни да имат по-бавен метаболизъм от мъжете. Това означава, че те произвеждат по-малко топлина и телата им са по-податливи на студ при по-ниски температури.
>>> Кафето подпомага добрия метаболизъм, ако се пие след закуската, смятат експерти
Предпочитанията на жените могат да се променят спрямо менструалния цикъл
Менструалният цикъл оказва значително влияние върху температурните предпочитания на жените. След овулация яйчниците освобождават повече прогестерон, което кара температурата на тялото да се повишава с около 0,3–0,6°C. Това означава, че в този период от месеца жените възприемат външната температура като по-ниска.
Прогестеронът също помага за запазване на топлината, отклонявайки кръвта от кожата към органите. Това означава, че ръцете, ушите и краката на жените може да са с до 1-2°C по-студени от тези на мъжете.
В други периоди от месеца обаче може да е точно обратното. Естрогенът, чиито нива се повишават през първата половина на менструалния цикъл, пренасочва кръвта към кожата, което води до по-голямо разсейване на топлината и потенциални горещи вълни.
По време на бременност и менопауза нивата на половите хормони се променят драстично, което може да причини усещане за студ, но също и горещи вълни.
От гореизложеното става ясно, че жените е възможно да променят температурните си предпочитания често и това да е в рамките на нормалното.
Какво друго влияе върху температурните предпочитания?
Като цяло размерът и съставът на тялото оказват силно влияние върху температурните предпочитания. Колкото повече мускулна маса имаме, толкова повече топлина сме склонни да генерираме, поддържайки тялото си по-топло.
Възприемането на температурата също може да бъде повлияно от много индивидуални фактори като възраст, височина и тегло. Например хората с наднормено тегло предпочитат по-хладни помещения. Възрастта пък може да повлияе на терморегулаторните механизми, като способността на тялото да се поти.
Разбира се, видът работа, която вършим, също оказва влияние. Колкото повече се движим, толкова повече топлина генерираме. Не бива да забравяме и дрескода. Ако на работното място е прието да се носи официално облекло, по-хладната среда може да е по-подходяща.
И накрая, не можем да пренебрегнем индивидуалните предпочитания. Например хората, израснали в региони с по-ниска средна температура, предпочитат по-хладна среда и обратното.
Тъй като много фактори оказват влияние върху температурните предпочитания на хората, може да е изключително трудно да се намери оптимално решение, което да удовлетворява абсолютно всички. Поради това се препоръчва персоналът да бъде насърчаван да води открити разговори относно температурата в офиса.
You’re hot? I’m cold! Why our office temperature preferences can be vastly different to our colleagues’: https://theconversation.com/youre-hot-im-cold-why-our-office-temperature-preferences-can-be-vastly-different-to-our-colleagues-244184
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл.
СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИК НА АВТОМОБИЛ И БИТОВ 400 мл.
МИНИ КЛИМАТИК JOCCA
Безплатна доставка за България!ЗЕНЕТ ПРЕНОСИМ КЛИМАТИК 4 в 1 ZET-483
НовВАРИТЕКС ОРТОПЕДИЧНА ВЪЗГЛАВНИЦА ЗА СЯДАНЕ С D-ФОРМА ОТ МЕМОРИ ПЯНА (VISCO) 659
НАШАТА КНИГА - ЕМИЛ АНДРЕЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 14 психологически трика за перфектно интервю за работа
- Как и защо да почиствате редовно климатика си
- Офис синдром – същност, причини и симптоми
- Какви са страничните ефекти на климатика и вентилатора за здравето
- Топлият офис подпомага работата на жените
- Осигурете си прохлада вкъщи с обикновено алуминиево фолио
- Как да охладите дома си без климатик
- Невероятно, но факт: Служителите се чувстват по-добре без служебни партита
- Как деликатно да заглушиш гласа на дърдоркото в офиса
- Как да покажем, че сме личност от класа пред колегите си
Коментари към Температурата в офиса – защо имаме различни предпочитания