Световната популация на пчелите продължава да се топи
Днес, 17 юли, българите отбелязват деня на Св. Прокопий и празника на пчеларя. Но в световен мащаб статистиката за броя на пчелите е не просто плашеща, а и представлява сериозна заплаха за бъдещето на цялата планета.
Човешката раса наистина започва да усеща последствията от собствените си действия. Пестицидите, които използваме масово в земеделието, особено в Южна Америка, през изминалите няколко години се свързват не само с много заболявания, но и с масовото унищожаване на световната популация на пчели.
Според изследване на Харвардския университет неоникотиноидите убиват все повече и повече пчели и са пряко свързани с явлението, наречено Синдром на разрушената пчелна колония.
Неоникотиноидите са най-използваните в света инсектициди.
По време на изследването учените наблюдавали 18 пчелни колонии в 3 различни пчелини в централната част на щата Масачузетс за период от 1 година. Четири от колониите редовно били третирани с реалистични дози неоникотиноидни пестициди, а други 6 – не. Шест от 12-те колониии, третирани с пестициди, загинали напълно.
Неоникотиноидните инсектициди се съдържат в големи количества в продуктите, произведени след засаждането на нивите, третирани с тези химикали. Тези данни се противопоставят на твърденията на химическата индустрия, че веществата са биоразградими и не представляват заплаха за хората и околната среда. Тези пестициди се откриват в почвата и дори в полета, които не са третирани с подобни химикали. Пчелите също активно разнасят замърсения полен от нивите, обработени с пестицидите, към други незасегнати растения и цветя, както и в собствените си кошери. Това доказва колко устойчиви са тези вещества и колко дълго те се запазват в околната среда.
Много проучвания показват, че съществуващите регулаторни закони не защитават тези толкова важни за хората насекоми, които отговарят за близо 70 % от опрашването на растителните ни източници на храна.
Шансът пчела, изложена на въздействието на пестицидите, да умре, е двойно по-голям, отколкото в нормални условия. Две трети от пчелите, имали контакт с пестициди, умират. При нормални обстоятелства загиват само 1/3 от тях. Заразените пчели също така са два пъти по-непродуктивни при събирането на полен, отколкото здравите пчели.
Друго американско изследване свързва измирането на пчелите с използването на фунгициди – друг вид пестицид, използван в земеделието.
Само в САЩ до 2014 г. пчелната популация е намаляла с 30 %, като някои пчелари съобщават, че са загубили между 90 и 100 % от пчелите си. Повече от 100 американски вида растения разчитат да бъдат опрашени от пчелите. При отглеждането им се използват 9 различни химикала – фунгициди, хербициди и инсектициди. Някои проби показват наличието на 21 различни вещества.
Европа, включително България, също докладват за масовото измиране на пчелните семейства.
Според учените пестицидите са виновни не само за изчезването на пчелите, но и на много други насекоми като пеперудата монарх.
Човечеството трябва да вземе необходимите мерки да спре този фатален процес, преди да е станало прекалено късно. Ако парите не бяха толкова важни, индустрията вероятно нямаше да търси неестествени методи за повлияване на много природни процеси като отглеждането на нашата храна. Трябва да помислим за бъдещето на нашите деца и планетата като цяло, преди ситуацията да е станала необратима, защото изчезнат ли пчелите, ще изчезнат и хората.
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРОПОЛСТОМ суспензия 250 мл
ХИМАЛАЯ КОФ СИРОП ЗА СУХА И ВЛАЖНА КАШЛИЦА 120 мл
ХЕРБИТУСИН БРОНХИ И ГЪРЛО пастили * 12
ГРАЦИЯ БИО - РЕГЕН САПУН ЗА КОСА И ТЯЛО 100 гр.
СУОНСЪН ПЧЕЛЕН ПРОПОЛИС капсули 550 мг * 60 SW324
ПРОМОБЪГ АУЕЙ БИОПОЛИН 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Домашни средства при ужилване от пчела и оса
- Пчелен прашец
- Ползите за здравето от прополис
- Апитерапия - лечебната сила на меда
- Изследвания от 2010 година, касаещи употребата на прополис срещу онкологични заболявания
- Пчелните продукти лекуват повече от 500 заболявания
- Смъртоносният лов за халюциногенния мед на Непал
- Изчакайте 5 минути, преди да подсладите горещия си чай с мед
- Хепатопротективно и антирадиационно действие на прополиса
- Пчелният клей лекува старческа глухота
Коментари към Световната популация на пчелите продължава да се топи