Вижте невероятния свят на медоносните пчели и кошерите отблизо (Видео)
В момента науката за медоносните пчели – апиология – разпознава седем вида и общо 44 разновидности на тези седем вида насекоми от семейство Apis, въпреки че в исторически план категоризацията им е варирала от 6 до 11. Медоносните пчели съставляват съвсем малка частица от огромното семейство на пчелите, което включва около 20 000 проучени вида. Съществуват и други видове пчели, които произвеждат и съхраняват мед, но само тези, които се числят към семейство Apis, са истински медоносни пчели. Почти няма хора, които да не са опитвали мед и да не благоговеят пред природата и труда на тези насекоми, способни да съберат и пренесат до 30 килограма полени в един кошер годишно!
Медът представлява комплексна субстанция, получена при смесването, модифицирането и съхранението на нектар и сладки утайки от растенията и дърветата в медната пита от медоносните пчели, използващи тези ресурси за изхранването на колонията. За да съберат и пренесат нектара, необходим за производството на 1 литър мед, медоносните пчели изминават разстояние от близо 80 000 километра (общо)!
Почти 100% от меда, който хората консумират, се произвежда от представителите на видовете A. mellifera и A. Cerana в пчелните пити в кошерите, но известни количества от "течното злато на природата" се добиват от хората чрез събирането му от гнездата на различни видове пчели без жило.
Преди няколко години в западните страни бе отчетена необяснимо висока смъртност сред медоносните пчели от производителите, стигаща до 70% от една колония – безпрецедентно явление в историята на пчеларството. На този етап учените са по-склонни да вярват, че се касае за синдром, отколкото за някакво заболяване, въпреки че все още не могат да намерят обяснение за отключването му и да прогнозират какви биха могли да са последствията в дългосрочен план.
Пчелите комуникират помежду си основно чрез различни химикали и миризми, подобно на повечето насекоми, но използват и специфични поведенчески модели, чрез които предават информация за качеството и вида на източниците на хранителни ресурси, които са открили в заобикалящата ги среда, и точното им разположение.
Детайлите, които пчелите обменят помежду си чрез тази система от сигнали, могат да варират при различните видове; така например двата най-малки като размер вида - Apis andreniformis и A. Florea – "танцуват" върху горната повърхност на кошера, която е хоризонтална, докато други видове извършват този акт по вертикална повърхност, а пчелите работнички ориентират танца си в реалната посока на компаса спрямо източниците, от които набавят необходимите им за производството на меда ресурси.
Пчелите от вида Apis mellifera carnica пък използват в социалните си интеракции своите антенки с ясно изразено предпочитание към дясната от тях.
В това невероятно въздействащо видео можете да видите процеса на събиране и произвеждане на меда от пчелите в един пчелен кошер по начин, който е невидим дори за пчеларите, които го обработват.
Не бихте искали да пропуснете да видите нещо толкова красиво и възхитително и да изпитате почти физическо усещане за допира до косъмчетата по телата на пчелите, движението на въздуха, създадено от крилцата им, и стичащия се по медната пита мед!
снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИМАЛАЯ КОФ СИРОП ЗА СУХА И ВЛАЖНА КАШЛИЦА 120 мл
ХЕРБИТУСИН БРОНХИ И ГЪРЛО пастили * 12
ПРОПОЛСТОМ суспензия 250 мл
ГРАЦИЯ БИО - РЕГЕН САПУН ЗА КОСА И ТЯЛО 100 гр.
СУОНСЪН ПЧЕЛЕН ПРОПОЛИС капсули 550 мг * 60 SW324
ПРОМОБЪГ АУЕЙ БИОПОЛИН 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Компрес с мед срещу кашлица при деца
- Домашно лечение на синузит с чесън и мед
- Домашни средства при ужилване от пчела и оса
- Печени дюли с мед, орехи и стафиди
- Отслабване с мед и канела
- Бърз лек със сода и мед срещу болезнените афти
- Еликсир от мед и орехи – народната рецепта
- Пуешко филе в медено-горчичен сос и задушени зеленчуци
- Направете си домашен антивирусен оксимел с мощно действие против грип
Коментари към Вижте невероятния свят на медоносните пчели и кошерите отблизо (Видео)