Розово за момиченца, синьо за момченца - мит или реалност?
Лесно е да открием момичешката секция в магазин за дрехи - всичко е розово. При момчетата - всичко в синьо. Неизбежно ли е момичетата да харесват розово, а момчетата синьо? Неизбежно ли е да не попаднем в стигмата? Възможно ли е модната индустрия да ни вкарва в определени релси или предпочитанията към даден цвят са ни природно заложени?
Има голям брой изследвания по въпроса с цветовите предпочитания между различните групи. Някои от изследванията сочат, че бебетата и прохождащите дечица са привлечени от базови цветове – такива като синьото и червеното. Розовото не заема първите места в предпочитанията, но въпреки това е на по-предни места спрямо кафявото и сивото. Някои изследвания показват групов интерес към синьото, други към червеното, но няма ясно разграничение между половите предпочитания.
През 2007 изследване, проведено в Нюкасълският Университет в Америка, разглежда цветовите предпочитания при възрастните. Как мислите, дали повечето жени са предпочели розово или червено?. Отговорът е "не"! Цветът с най-високо предпочитание и от двата пола е синьото. Но жените показват по-високо предпочитание към червеникавите оттенъци, в сравнение с мъжете. Някои спекулират с това, че функцията на жените в миналото била да събират плодове, затова били привлечени от "по-румени" цветове. Логиката се губи в наличието на различни видове отровни плодове с червеникав цвят, няма как природата да е заложила това като инстинкт за самосъхранение в нас. Ако природата е заложила в жените симпатията към червеникавите оттенъци, не трябва ли това да е универсално? Скорошно изследване измежду жени от племето Химба в Намибия показва, че те нямат предпочитание към червеникавите тонове.
Има ли влияние културата върху цветовите ни предпочитания?
Културните норми също могат да бъдат отговорни за цветовите предпочитания. В култури като нашата, в които това е прието, бебетата биват заобиколени в тези цветове още раждането. Трудно е да се разграничат придобитите от заложените предпочитания. Изследване от 2011 г. провежда експеримент с едногодишни бебета, на които биват показани различни предмети – гривни, кутийки, рамки - в розово и в други цветове. Изследването показва, че няма определени предпочитания към розовото на този етап. След 2-годишна възраст обаче, момичетата започват да харесват розово, а момчетата да го отричат. Както знаем, това е възрастта, в която прохождащите деца стават осъзнати относно пола си и започват да се припознават в околните, подражавайки им.
Друго изследване, проведено с 5-годишни, показва, че когато децата в детските градини са разделени цветово, след третата седмица те започват да изпитват симпатия към всичко, което е в цвета на тяхната група.
Интересното е, че когато ние възрастните говорим за бременността, първото нещо, което задаваме като въпрос е: "момиче или момче?" Може би всичко по-горе доказва, че за бебетата първоначално цветовете не оказват никакво влияние, но това оказва влияние на това как ние ги третираме (бебетата). Виждайки бебе облечено в синьо, ние веднага го припознаваме като момче и обратното.
Розово за момченца?
Мит ли е, че преди век момчетата са носили розово? Кристиан Джарет описва в книгата си "Митовете на мозъка" как италианският психолог Марко Дел Гуидис се заема с търсене на корените на тази идея. Гуидис открива единствено 4 кратки цитата от списания, които описват розовото като цвят за момчета. В два от тях той предполага, че мястото на розово и синьо са били инцидентно разменени. Ровейки се из огромна база данни от 5 милиона книги, написани между 1800 и 2000 г, Гуидис открива липсва на всякаква информация за това, че "розовото е за момчета", дори след 1890 г. твърдението, че "розовото е за момичета" се засилва.
Както знаете розово се използва в кампаниите за рак на гърдата. Техният символ е розова лентичка. В Университета Еразмус в Ротердам откриват, че жените са склонни да дарят по-малко пари на кампании, в чийто реклами преобладава розовото. Твърди се, че причината не е в ненавист към розовото, а в подсъзнателен механизъм на защита срещу разделението на половете.
Оказва се, че цветовете все пак оказват влияние върху нашето поведение. Вие как мислите?
bbc.com
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДОБРО МОМЧЕ И УМЕРЕНО НЕЖНО - ГАЛИН НИКИФОРОВ - СИЕЛА
БЕЙБИ КАП ГЕЛ ЗА ИНТИМНА ХИГИЕНА НА МОМЧЕТА ОТ 2-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ 150 мл
ИНСПЕКЦИЯТА - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
ТАЕН ДНЕВНИК ЗА МОМЧЕТА - ХЕРМЕС
ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ТОМ СОЙЕР /ЗЛАТНО ПЕРО/ - МАРК ТВЕН - ХЕРМЕС
УЧЕНИЧЕСКИ НЕСЕСЕР МИКИ МАУС KIDS LICENSING MK30017
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Цветови тест на Люшер
- Пубертет при момчета
- Жена създава "Енциклопедия на цветовете", за да ни помогне да наричаме цветовете с правилните им имена
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Диференциране на пола
- Пубертет при момичета
- Цвят на кожата
- Какъв цвят виждате вие - син или зелен?
- Есенна цветотерапия или как ни влияят цветовете на есента
Коментари към Розово за момиченца, синьо за момченца - мит или реалност?