Прощъпулник - традиции и обичаи

Появата на бебче във всяко едно семейство е изключително щастливо събитие, което преосмисля живота на всички негови членове и с което са свързани много традиции и обичаи, запазили се до днес. На 40-тия ден от неговото раждане се приготвя Погача за новородено бебе, чрез която то се представя в обществото, а когато мъничето проходи, се прави Прощъпулник, който символично насочва детенцето към бъдещата му професия. В различните части на България го наричат още пощръпулник, престъпулка, преходница и престъпване.
Кога се прави прощъпулник?
Обичайно, ритуалът се прави, след като детето проходи стабилно, без да има нужда от подкрепа. Обикновено това става между десетия месец и втората годинка. Според християнската църква, подходящите дни за празници са понеделник, сряда или неделя, но повечето семейства предпочитат почивните дни. Препоръчително е мъникът да си е хапнал, преди да настъпи съществената част на обичая, за да не хване първо погачата, вместо да избере предмет и това донякъде да обезсмисли заложената идея.

Погача за прощъпулник
В деня на прощъпулника се замесва погача, за предпочитане от майката на проходилия малчуган, но ако тя не умее, може да й помогне жена с живи родители или да се купи готова питка. Преди да се опече, детенцето стъпва с босо краче върху тестото. В някои краища на България погачата е сладка и украсена с различни елементи - детски стъпала, плодове, слънце, изписва се името на детето и въобще всичко е въпрос на творческо въображение.
Предмети за прощъпулник
Предметите, чрез които мъничето трябва да избере символично бъдещата си професия, не трябва да бъдат познати за него, прекалено големи или в ярки цветове, защото то инстинктивно ще посегне към тях. Не е препоръчително да са и прекалено много на брой, за да не затрудните неговия "съдбовен" избор. Имайте предвид, че каквито и предмети да подберете, трябва да ги "орисате" предварително, тоест да се знае кой предмет на каква професия отговаря, а не тепърва да правите догадки, след като вашият наследник посегне към него.
Как се прави прощъпулник?
Майката внася погачата при гостите, но подтичвайки, за да бъде детенцето игриво и пъргаво. След това я търкулва по бялото платнище /можете да използвате сгънат бял чаршаф или по-голяма покривка/, в чийто край са подредени избраните предмети. То тръгва след нея, за да хване в ръце бъдещата си професия, без да се намесва никой отстрани.
Хубаво е да споделите празника с най-близките си хора и с приятели, които вашето дете познава, за да не се превъзбуди от чуждото присъствие у дома или на мястото, което сте избрали за провеждане на обичая.
Първият залък от погачата е отреден за проходилото детенце, след което всички започват да чупят от нея и да бягат, за да може то да расте пъргаво и сръчно, да ходи, без да се спъва и да припка бързо.
В миналото са поставяли куки за плетене, игли, чук и подобни предмети, но днес изборът е голям. Родителите, обаче, не трябва да прекаляват с техния брой, както споменахме по-горе, за да не объркат допълнително детето и задължително трябва да ги "нарочат" предварително.
В различните части на България обичаят прощъпулник протича по различен начин, но ключовите моменти са еднакви навсякъде - питката, която се разчупва и предметите, от които детето избира бъдещата си професия. Независимо от начина, по който ще го организирате, празникът трябва да е наситен с приятни емоции, а дали символиката на избрания предмет ще се сбъдне, това само времето ще покаже.
pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
НЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Семейни помощи за новородени и деца до 1 година
- Цветница - традиции и обичаи
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Катя Асенова Гинева-Попова
- д-р Валя Николова Миловска - Христова
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Станимила Милчева Петрова
Коментари към Прощъпулник - традиции и обичаи