Промени нагласата и очакванията си, ако искаш да успееш
„Мисля, следователно съм“ е казал великият философ Рене Декарт. Съзнанието над всичко. Мисълта над материята. Това послание е навсякъде – в литературата, в езика, във философията. Умението да виждаме животът в перспектива е основата, върху която се гради успехът.
Психолозите също смятат, че Декарт е бил прав. Според тях очакванията, които имаме към самите себе си и към света около нас, дават сериозно отражение върху резултатите от нашите усилия.
Роузан Капана-Ходж, психолог от Кънектикът, споделя: „Научно доказано е, че мозъкът вярва на всичко, което му „кажем“, без значение дали е вярно или не.“
„Изследванията разкриват, че тази способност на мозъка ни е изключително важна, когато предстои да изпълним трудна задача или когато сме изправени пред голямо предизвикателство“, убеден е и Дейвид Робсън, автор на научни публикации и книги. „Знаем, че между мозъка и тялото ни съществува силна връзка и тя не е нито загадъчна, нито вълшебна. Просто така функционира човекът. Крайният резултат от това взаимодействие е промяна във физиологията ни“, добавя още той.
Според експерта мисълта, че можем да наваксаме изоставането в състезание или да преборим тревожността си, когато говорим пред публика, има неподозирана сила. В много случаи ни помага да се справим по-добре и да постигнем успех.
За да пренасочим очакванията си, така че да ни помагат в нашите начинания, са нужни самоосъзнатост, самосъстрадание и устойчивост, които можем да развием с помощта на 6 практики, доказали своята ефективност.
6 стъпки към промяна в нагласата и очакванията, за да бъдем по-успешни
Овладейте негативните мисли
Емилиана Саймън-Томас, научен директор на център „Greater Good“ към Калифорнийския университет в Бъркли, пояснява: „Всички наши очаквания, включително негативните, имат за цел да помогнат на мозъка да оцелее в този така сложен свят. Чрез тях той прави разбивка и отсява възможните сценарии в дадена ситуация.“
Негативните очаквания ни позволяват да предвидим къде ни грози опасност и да я избегнем. Те обаче невинаги са актуални, тоест понякога те не са адекватни за реалните условия, в които сме поставени. Получава се разминаване между очакванията и контекста на случващото се. Човешката склонност да усеща опасностите понякога изкривява представата ни за действителността и виждаме нещата не такива, каквито са.
Когато получаваме погрешна информация от мозъка, пред нас изникват още повече пречки по пътя към постигане на целта.
Според Саймън-Томас песимистичните мисли ни правят по-уязвими и раними в случай, че ситуацията наистина се развие в лоша посока.
Комуникирайте повече със самите себе си
Капана-Ходж съветва да общуваме повече със себе си, за да мислим по-позитивно. Без значение дали става въпрос за спортно постижение, промяна в хранителните навици, първа среща с някого или предизвикателство на работното място, всеки от нас трябва първо да си каже, че може да се справи. Да го заяви пред самия себе си.
За съжаление, често негативната ни мисли са автоматични и трудно можем да избягаме от тях. В такъв случай експертите препоръчват занимания, които ще ни помогнат да визуализираме по-ясно целите си и да контролираме нагласата си – молитва, медитация, писане в дневник.
Фокусирайте се върху предизвикателството
Обикновено възприемаме себе си и препятствията по пътя си по два основни начина. Ако изместим фокуса и повярваме, че сме способни да се усъвършенстваме и погледнем на трудностите като предизвикателства, а не като заплахи, вероятността да се справим е много по-голяма.
Можем да си зададем следните въпроси: Дали не бих могъл да се мобилизирам и да вложа цялата си енергия в това начинание? Представлява ли то заплаха към моята личност и към начина, по който се възприемам?. Ако сменим перспективата и решим, че задача, която трябва да изпълним, всъщност е просто изпитание, физиологичната реакция на тялото ще ни помогне и ще бъдем много по-креативни и ефективни от обичайното.
Разширете кръгозора си
„Важно е да подчертаем обаче, че да имаме оптимистични очаквания не означава да приемем, че ситуацията може да се развие по един-единствен сценарий", допълва Джоан Розенберг, психолог от Калифорния. Тя смята, че е добре да бъдем умерени и да вярваме, че наистина можем да постигнем успех, без да бъдем твърде критични и безмилостни към себе си.
Когато ни предстои да покорим нов връх, Розенберг съветва да си кажем следното: „Ще направя всичко, което е по силите ми, за да проверя докъде бих могъл да стигна.“
Подгответе се за емоциите, които ще изпитате накрая
Истината е, че много често хората, които опитват нещо ново, се провалят няколко пъти, преди да успеят. Да се подготвим по най-добрия възможен начин за онова, което ни очаква накрая, означава да не отхвърляме нито един възможен сценарий и свързаните с него емоции. Еуфорията и радостта при успех, разочарованието и тъгата при провал.
Обикновено не бягаме от самата загуба, а от чувствата, които ни спохождат – страх, гняв, уязвимост, тъга и объркване. За повечето от нас физическите усещания и външните прояви на емоционалното ни състояние са по-притеснителни и плашещи – зачервяването на бузите или пък учестеният ритъм на сърцето.
За щастие, данните показват, че те траят не повече от 90 секунди. Ако сме подготвени психически както за успех, така и за загуба, ще можем да се впуснем по-смело в начинанието и ще бъдем по-силни и устойчиви в случай, че то все пак не завърши добре.
Извлечете поука и полезна информация от разочарованието
Провалът може да ни накара да се чувстваме ядосани или отчаяни, но може да ни донесе и някои ползи. Розенберг смята, че е много важно да си извличаме поука от всеки неуспех. Ако например не сме се представили достойно на състезанието по триатлон, може би е трябвало да се храним по-добре преди това, за да имаме енергия. Ако сме тъжни, че не са ни одобрили за работата, за която сме кандидатствали, означава, че трябва да продължаваме да търсим точно такава, защото ни харесва. Ако сме загубили приятел и се върнем назад към времето, прекарано с него, всъщност може би ще се окаже, че не сме се чувствали много добре в компанията му.
Мъчителните чувства са източник на полезна и обоснована информация, която ще ни помогне да вземаме правилни решения за в бъдеще.
Реалистичните оптимистични очаквания не могат да излекуват всяка болка от разочарование или загуба, но със сигурност ни дават възможност да се впуснем в поредното предизвикателство целеустремени и напълно отдадени.
What's going on in your mind matters. Changing your expectations can mean more success, experts say: https://edition.cnn.com/2022/01/20/health/expectations-optimism-mindset-wellness
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАКОНИТЕ НА ЧОВЕШКАТА ПРИРОДА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
ВИХРА И ВОДКА - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
РУСКИЯТ СЪСЕД - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
ПРЕУСПЯВАНЕ ЧРЕЗ СИЛАТА НА МИСЪЛТА - БРУС МАКЛЕЛАНД - ШАМБАЛА
КАРИЕРА ИЛИ НЕ - 10 ФАКТОРА ЗА УСПЕШНО НАЧАЛО НА КАРИЕРАТА - НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Три начина да придобием увереност, препоръчани от харвардски психолог
- Поощрявайте успехите на децата си, за да ги направите уверени личности
- Тайната към успеха се крие в партньора, когото избирате
- Най-добрите съвети, които успешните хора могат да ни дадат
- Кога ученето на чужд език е най-успешно?
- 12 разлики между позитивната и негативната гледна точка за живота
- 10 неща, които успешните хора правят всеки ден
- Как ритуалите променят мозъка, за да ни помогнат да постигнем по-добри резултати
- Пълноценен сън, упражнения и медитация - навиците за успех на милиардерите
- 4 начина, които ще ни помогнат да разберем в какво сме добри
Коментари към Промени нагласата и очакванията си, ако искаш да успееш