Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Преуморени, чувствителни, изнервени: Защо стресът е толкова голямо предизвикателство за жените над 40 години

Преуморени, чувствителни, изнервени: Защо стресът е толкова голямо предизвикателство за жените над 40 години

от 21 юни 2023г., обновено на 21 авг 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Преуморени, чувствителни, изнервени: Защо стресът е толкова голямо предизвикателство за жените над 40 години - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Мислили ли сте си някога: „Родих и отгледах децата си, работих неуморно и въпреки това се чувствах добре. Защо сега изведнъж сякаш нямам сили? Как така вече не мога да понеса напрежението, което е било част от живота ми?“

Казват, че всеки от нас има своя прозорец на поносимост, който се смалява във времето. Когато сме млади, той е достатъчно голям, за да успеем да посрещнем всяко предизвикателство по пътя си. След това се появяват първите пукнатини в стъклото, докато накрая, сякаш с магическа пръчка, той просто изчезва. Необяснимо е, защото се предполага, че с напредването на възрастта ставаме по-мъдри и би трябвало да се справяме по-добре със стреса. Защо тогава за много жени на средна възраст в един момент се оказва толкова трудно да разрешават възникналите семейни проблеми или служебни казуси, така както са го правили преди?

Лорен Кенди е един от водещите на подкаст за живота на жените на средна възраст и автор на книга на същата тема. Самата тя е в средата на 50-те си години и е изпитала рязката промяна в способността си да управлява ефективно стреса. През последните четири години тя интервюира десетки жени в същата възраст и се убеждава, че случващото се с нея всъщност е явление, което се среща доста често. Всяка от интервюираните дами над 40 години споделя, че изведнъж е загубила умението си да се справя с трудностите в живота – без значение дали са сериозни или не.

Водещата на подкаст за жените на средна възраст Лорън Кенди

Как се променя животът на жената на средна възраст?

Въпреки че тази промяна сполетява наистина много жени, никоя не желае да говори за нея, защото се чувства неловко. Лорън си спомня как веднъж, под влияние на силни негативни емоции, дори е забравила в коя посока трябва да потегли с колата си.

48-годишна жена, гост в нейния подкаст, която е била пилот на самолет, разказва, че заради силен стрес не е успяла да паркира колата си и накрая се е разплакала. Тя добавя: „Не казвам на никого, че съм била пилот, няма да ми повярват.“ Нейният прозорец на поносимост е затворен. Увереността, която й е помагала в работата като пилот и в грижите за семейството, се е изпарила.

„Прозорец на поносимостта към стрес“

Лорен Кенди чува термина „прозорец на поносимостта към стрес“ за първи път от терапевта Джулия Самюъл. Според експерта през целия си живот ние се адаптираме към променящите се обстоятелства и в същото време нашите „прозорци“ стават по-големи или по-малки с цел да отговорят на нуждите ни. За жалост, с навлизането в средна възраст, много жени губят способността си да преценяват с какво могат или не могат да се справят, което отключва силен стрес. Като се прибави и влошеното качество на съня, характерно за този етап от живота, усещането може да бъде наистина болезнено и неприятно. Тези промени често им пречат да работят ефективно, да поддържат здравословни отношения с околните, да проявяват търпение към децата и да се грижат за доброто си психично здраве.

Във Великобритания най-голям е делът на самоубилите се жени на възраст 45-49 години.

Хормоналните промени през перименопаузата – причина за неспособността за справяне със стреса

Специалистите смятат, че процесът всъщност започва много по-рано, още по време на перименопаузата (десетина година преди настъпване на менопаузата). Тогава нивата на хормоните естроген, прогестерон и тестостерон варират в широки граници и накрая остават трайно ниски. Естрогенът е горивото на женското тяло. Благодарение на множеството рецептори, то функционира нормално. С напредването на възрастта производството на хормона се нарушава и впоследствие забавя, което може да отключи над 40 различни симптоми на перименопауза. Някои от тях са безсъние, депресия, шум в ушите и болки в ставите. Недостигът на естроген в мозъка се отразява негативно на неврологичните процеси, тъй като именно естрогенът регулира дейността на невротрансмитера серотонин, от който зависи настроението на човека.

Жена със светлоруса къса коса и очила гледа замислено в екрана на лаптоп

Паник атаките и тревожността

Ето какво разказва още водещата Кенди за своя личен опит с промените по време на перимунопаузата: „Преди години работех като редактор на списание ELLE, пътувах по света, написах книга. След това започнах да водя подкаст и в същото време се грижех за четирите си деца. Животът ми беше динамичен и въпреки това намирах баланс. Докато не дойде момент, в който започнах да получавам паник атаки само при мисълта как ще пътувам до работното си място. Навивах си аларма за 5 ч. сутринта, за да съм сигурна, че ще наваксам със задачите, които вече не успявах да отметна през деня, както правех преди. Виждах, че се случва нещо различно с мен и бях изненадана. Чувствах се неспособна да правя онова, което доскоро съм постигала с лекота. Започнах да си задавам въпроса коя съм аз всъщност.

Нарушенията на съня – следствие от спад в нивото на прогестерон в организма

Друга промяна, която забелязах, бе събуждането с писъци сутрин, след като съм сънувала цяла кошмари нощ. Спадът в нивото на хормона прогестерон е сред основните причини за нарушенията на съня, а според повечето експерти пълноценният сън е от съществено значение за доброто здраве. Ако не се наспиваме, се увеличава рискът от сърдечни заболявания и деменция. Жените са два пъти по-застрашени от безсъние от мъжете.

Анкета разкрива, че 65% от жените между 55 и 64 години не спят добре

Беше ми много трудно да приема факта, че на 47 години съм се сбогувала със спокойния и дълбок сън. Направих анкета във вестника, в който работех през 2019 г., резултатите от която бяха показателни. Жените отговориха, че не спят добре заради силния стрес, а 52% определяха съня си като некачествен. Процентът се покачваше с възрастта, като достигаше 65 при възрастова група 55-64 години. Тук се затваря порочният кръг, защото причина за по-тежкото протичане на перименопаузата е именно непълноценният сън.

Жена, която държи чаша вода и държи червено-бяла капсула до устата си

„Хормоналната заместителна терапия облекчи симптомите ми само за няколко седмици“

Когато чу за първи път моята история, личният лекар ми предписа антидепресанти, но вътре в себе си аз знаех, че не от това имам нужда. В ролята си на журналист реших да се срещна с един от най-авторитетните експерти по въпросите на менопаузата – д-р Луиз Нюсън. Тя ми описа през какви хормонални промени минава тялото ми в момента и ми назначи хормонална заместителна терапия, благодарение на която почувствах облекчение само в рамките на няколко седмици.

Имах усещането, че всичко в мен се беше объркало и сега отново се подрежда. Сънят ми се подобри, мозъчната мъгла се разсея, но и осъзнах, че моят прозорец на поносимост към стрес е станал много по-малък. Сега, когато вече знаех какво се случва, можех да намеря решение и да контролирам по-успешно състоянието си.

Приемане, че навлизам в нов етап от живота си

Станах много емоционална и това ме смазваше. Казах си, че е време да започвам да казва „Не“. Трябваше да реша как искам да живея оттук нататък. Погледнах на случващото се с различни очи и го приех като поредното приключение. Докато правех своето проучване за всички тези физиологични, и не само, промени в живота на жената на средна възраст, си дадох сметка, че преходът може да бъде много полезен за нас, стига да сме подготвени за него.

В края на миналата година се оказах затрупана с работа. Списъкът със задачи набъбваше, второто ми дете отиде да учи в университет, най-малкото започна училище, здравето на баща ми се влоши, а аз разбрах, че имам образувание в гърдата, което за щастие беше доброкачествено, но също допринесе за силния стрес. Отново не можех да спя през нощта.

Парасомния

Спомням си как една нощ, преди интервю с авторите на книга, свързана с менопаузата, почувствах сякаш някой е седнал върху мен и ме притиска към леглото с ръцете си. Бях ужасена. Няколко секунди по-късно тежестта сякаш изчезна. Огледах се, нямаше никого в стаята. По-късно ми казаха, че това е парасомния (нетипично поведение по време на сън).

Според д-р Алид Върнън, експерт по нощни ужаси, парасомниите са резултат от силен стрес и възникват в промеждутъка между съня и будното състояние. Тя споделя, че от парасомния страдат по-често жените, особено в периоди на хормонални промени. Никога по-рано не ми се беше случвало, макар че живеех под напрежение. Поуката, която си извадих, е, че за нас, жените, е важно да се научим да управляваме стреса.

Две усмихнати жени на средна възраст, които държат фунийки сладолед

Жените на средна възраст са дееспособни и равни с всички останали

Някои учени прокарват сексистката идея, че по-възрастните жени, които говорят открито за физическите и психичните си проблеми, са негодни за работа. Сякаш сме стока с изтекъл срок на годност. Затова представителките на предходното поколение на бейби бумърите (родените между 1946 г. и 1964 г.) са предпочитали да си мълчат. Аз обаче вярвам, че не това е начинът да се справим с предизвикателствата, които ни поднася средната възраст.

>>> Как да се справите със симптомите на перименопаузата

Информираността и откритото говорене за проблема са ключът към щастието на жената над 40

Важно е да сме подготвени, да знаем какво ни очаква. Виждам много жени от моето поколение, които продължават да работят усилено, опитвайки се да се преборят със симптомите. Ами ако знаеха какво им предстои и можеха де се подготвят? Представете си тогава колко по-продуктивни и ефективни биха били.

Ако и вие сте навършили 40 години, изпитвате силен стрес, не спите добре нощем и можете да се разплачете или разгневите по всяко време, то може би сте в период на перименопауза. Протегнете ръка за помощ, защото всички жени сме преминали, преминаваме или тепърва ще преминем през този нелек период. Но първата крачка, която трябва да направите, е да споделите с някого. Не се срамувайте да говорите открито за проблема, така със сигурност ще изпитвате по-малко стрес."

Какво се случва с тялото след 40-годишна възраст

 

 


 



Източник:

‘I started to unravel’: Why do so many women over 40 struggle with stress?: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2023/jun/11/i-started-to-unravel-why-do-so-many-women-over-40-struggle-with-stress
Снимка: twitter.com

Още по темата:
  • Как да се справите със симптомите на перименопаузата Как да се справите със симптомите на перименопаузата
  • Не превръщайте менопаузата в бизнес, а осигурете на жените качествено здравно обслужване Не превръщайте менопаузата в бизнес, а осигурете на жените качествено здравно обслужване
  • Адел Джонсън: Бодибилдингът може да причини ранна перименопауза Адел Джонсън: Бодибилдингът може да причини ранна перименопауза
  • Карън Фаркухарсън: Уволниха ме, защото отсъствах заради тежки симптоми на менопауза Карън Фаркухарсън: Уволниха ме, защото отсъствах заради тежки симптоми на менопауза
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАК ДА СЕ ПОДГОТВИМ ЗА ПЕРИМЕНОПАУЗАТА И МЕНОПАУЗАТА - Д-Р ЛУИЗ НЮЗЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА СЕ ПОДГОТВИМ ЗА ПЕРИМЕНОПАУЗАТА И МЕНОПАУЗАТА - Д-Р ЛУИЗ НЮЗЪН - ХЕРМЕС

МЕНОВЕНТЕЙДЖ PE ФИТОЕСТРОГЕН капсули 365 мг * 90 BIOCLINIC NATURALS
62.70лв.

МЕНОВЕНТЕЙДЖ PE ФИТОЕСТРОГЕН капсули 365 мг * 90 BIOCLINIC NATURALS

ВИШИ НЕОВАДИОЛ PERI-MENOPAUSE ДНЕВЕН КРЕМ ЗА СУХА КОЖА 50 мл
80.60лв.

ВИШИ НЕОВАДИОЛ PERI-MENOPAUSE ДНЕВЕН КРЕМ ЗА СУХА КОЖА 50 мл

ВИШИ НЕОВАДИОЛ PERI-MENOPAUSE ДНЕВЕН КРЕМ ЗА НОРМАЛНА ДО КОМБИНИРАНА КОЖА 50 мл
80.60лв.

ВИШИ НЕОВАДИОЛ PERI-MENOPAUSE ДНЕВЕН КРЕМ ЗА НОРМАЛНА ДО КОМБИНИРАНА КОЖА 50 мл

ВИШИ НЕОВАДИОЛ PERI-MENOPAUSE РЕВИТАЛИЗИРАЩ НОЩЕН КРЕМ 50 мл
84.10лв.

ВИШИ НЕОВАДИОЛ PERI-MENOPAUSE РЕВИТАЛИЗИРАЩ НОЩЕН КРЕМ 50 мл

ВИШИ NEOVADIOL POST-MENOPAUSE ПОДХРАНВАЩ ДНЕВЕН КРЕМ 50 мл
80.60лв.

ВИШИ NEOVADIOL POST-MENOPAUSE ПОДХРАНВАЩ ДНЕВЕН КРЕМ 50 мл

Коментари към Преуморени, чувствителни, изнервени: Защо стресът е толкова голямо предизвикателство за жените над 40 години

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Преуморени, чувствителни, изнервени: Защо стресът е толкова голямо предизвикателство за жените над 40 години
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:53
    Коментирайте "Преуморени, чувствителни, изнервени: Защо стресът е толкова голямо предизвикателство за жените над 40 години"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Менопауза
  • Топли вълни
  • Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
  • Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота
  • Див ям: полезни свойства и приложение
  • Лечение на вагинална сухота и атрофия
  • Емоционалните промени при менопауза
  • Канна, Скелетиум
  • Хормонално-заместителна терапия при менопауза
  • Регулиране на хормоните и менструацията чрез семена
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 9 часа и 24 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 7 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 58 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 58 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival