Как да се справите със симптомите на перименопаузата
Ако сте от жените, които страдат от неочаквани изблици на гняв, неспокоен сън и често изпадат в крайни емоционални състояния, е възможно да сте навлезли в периода на перименопаузата.
Наскоро проведена анкета в социалните медии разкрива, че най-често съпътстващите я оплаквания са чувство на фрустрация и гняв. Има няколко фактора, които могат да затруднят поставянето на диагнозата и да задълбочат симптомите. Те са свързани с липсата на яснота относно това кога точно настъпва перименопаузата и голямото разнообразие от признаци, които понякога не отшумяват години наред.
Друг проблем е, че жените в САЩ много по-рядко посещават гинеколог, отколкото личния лекар, който следи общото им здравословно състояние и времето за извършване на цитонамазка (PAP тест). За съжаление той обаче рядко обръща внимание на въпроси, свързани с периода преди същинската менопауза.
„Гинекологичните прегледи се осъществяват на интервал от 3 до 5 години, когато трябва да се направи изследването за рак на шийката на матката. Това означава, че през останалото време жените не се срещат с гинеколог, освен при бременност или за консултация преди предписване на контрацептиви“, отбелязва д-р Карън Дютон, медицински директор по семейно планиране към медицинския център „Beth Israel Deaconess“ на Харвардското медицинско училище.
Някои от симптомите на перименопауза са толкова общи и характерни за други заболявания, че често се подценяват и не се свързват с въпросното състояние.
Симптоми на перименопаузата
Първите оплаквания на жените обикновено са липса на енергия и промени в настроението. В повечето случаи лекарите смятат, че те се дължат на напредналата възраст и не търсят причините във функцията на териодния хормон, ниските стойности на витамин B12 или пък стомашните проблеми.
В другата крайност са здравните специалисти според които перименопаузата е виновник за различни здравословни проблеми.
Томика Брайант, 49-годишна майка на две деца, разказва: „Лекарите твърдяха, че след лечението на рака на гърдата, на което бях подложена, съм навлязла в перименопауза и че до 12 месеца ще премина във фазата на същинската менопауза. Оказа се, че грешат. Сега, при всеки мой преглед, ми повтарят, че трябва да се подготвя психически за перименопаузата.“
46-годишната Моника Сакала признава: „Имам чувството, че съм станала сама жертва на себе си.“
Очевидно перименопаузата се отразява негативно на живота на жените и ги кара да се чувстват объркани и безпомощни. Има обаче начини, по които състоянието може да се облекчи така, че те да живеят отново нормално. Или до голяма степен нормално.
Какво да направите, за да потиснете симптомите на перименопауза?
Изразявайте с думи онова, което чувствате
Сложете край на стигмата и срама, като започнете да говорите за този напълно нормален етап от живота си. Защо темата за перименопаузата е табу и с какво тя е по-различна от темата за пубертета и съзряването при младите момичета?
В началото разговорите биха били неловки, но именно уязвимостта ще заздрави и сближи събеседниците. Когато здравословните проблеми се обсъждат, а не се премълчават, хората стават по-близки и не се чувстват сами в неволите си.
Водете си бележки
Записвайте си датите, часовете, симптомите и други важни житейски събития, които ще помогнат на лекаря ви да постави точна и навременна диагноза.
Д-р Дютон също смята, че е много по-лесно, когато пациентът си води записки на телефона или в календарче и след това сподели с лекаря си кога не е спал добре и дали на следващия ден e усещал прилив на топли вълни. Така най-бързо се установяват причините и се откриват тенденциите.
Пациентките могат и сами да следят кои симптоми проявяват най-често.
Моника Сакала започва да страда от нарушения на съня преди няколко месеца. Първоначално тя ги отдава на пандемията, но след време разбира, че проблемът е хормонален, тъй като неспокойният сън я навестява винаги и точно 2 седмици преди менструалния й цикъл. Тогава не успява да заспи до 3 ч. сутринта.
Експертите съветват да си водите и дневник с храненията и промените в хранителните предпочитания. Храносмилателната система на човека се променя с възрастта и той не усвоява храната, така както го е правел на 20 или 30 години.
Не подценявайте ролята на придружаващите заболявания, ако страдате от такова
Дори и не подозирате колко тясно свързани може да са придружаващите заболявания и начинът, по който протича менопаузата при вас.
Джулия Бек е на 54 и е майка на две деца. Тя страда от епилепсия, но не спира лечението си дори когато се раждат децата десетина години по-късно. На 40 решава да спре да използва спирала като контрацептив, което води до два много тежки епилептични пристъпа.
Благодарение на невролога и гинеколога, които посещава след това, жената разбира, че епилепсията и менопаузата оказват много силно влияние върху нея. Бек се подлага на изследвания и е настанена в болница за проследяване. Заключението, до което стига лекарският екип е, че жената е в перименопауза.
Медикаментите, която майката започва да приема, й помагат да премине по-лесно от едната фаза в другата и същевременно слагат край на пристъпите. Заради проблеми със застрахователя, след време Джулия Бек е принудена да преустанови терапията, което отново я връща в изходна позиция.
Погрижете се за себе си
Жените имат нужда да помислят и за себе си. Да отделят време за собственото си здраве и да бъдат проактивни, за да облекчат симптомите на перименопауза.
В някои случаи може да се наложи вие самите да подтикнете личния си лекар да обърне по-сериозно внимание на оплакванията ви. Или дори да го помолите да ви даде направление за специалист, така както е направила Ребека Дънкли на 47 години. Тя отива при своя личен лекар, твърдо решена да получи направление за ендокринолог. Лечението се оказва успешно, но преди това жената се налага да изглади някои разминавания в мненията на двамата специалисти.
Задавайте въпроси, търсете алтернативи и мнение на втори специалист, ако имате съмнения. Ако предчувствате, че нещо не е както трябва, се доверете на интуицията си и потърсете друг лекар. Най-вече такъв, който не подценява ролята на перименопазуата и менопаузата в живота на жената.
Променете начина си на живот
Можете сами да предприемете мерки, с които да облекчите състоянието си. Всички знаем, че правилното хранене, качественият сън и редовната физическа активност играя съществена роля не само при хроничните болести, но и при перименопаузата. Ако полагате усилия да живеете балансирано, ще преминете от перименопауза към менопауза значително по-безболезнено. Така например според д-р Дютон физическите упражнения намаляват честотата на топлите вълни.
Ползвайте органайзер
Малките стъпки водят до големи промени. При някои жени перименопаузата понижава концентрацията и намалява продуктивността им. Можете да промените навиците си, като записвате всичко в бележник, който носите винаги със себе си. Така няма да забравяте какво ви предстои и ефективно ще планирате деня си.
Не анализирайте свършеното за деня, а за седмицата
Добре би било да преосмислите представата си за продуктивност. Много по-добре се чувства човек, когато си прави равносметка за отминалата седмица, вместо да се упреква за онова, което не е успял да свърши в точно определен ден.
Приемайте витамини
Пийте витамини, хранете се здравословно, намалете приема на кофеин и бъдете физически активни. Всичко това се отразява положително на нивата на кръвната захар, които често при перименопауза се променят рязко и причиняват замаяност и нестабилност.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИШИ НЕОВАДИОЛ PERI-MENOPAUSE ДНЕВЕН КРЕМ ЗА НОРМАЛНА ДО КОМБИНИРАНА КОЖА 50 мл
ВИШИ НЕОВАДИОЛ PERI-MENOPAUSE РЕВИТАЛИЗИРАЩ НОЩЕН КРЕМ 50 мл
ВИШИ NEOVADIOL POST-MENOPAUSE ПОДХРАНВАЩ ДНЕВЕН КРЕМ 50 мл
ВИШИ НЕОВАДИОЛ POST-MENOPAUSE ПОДХРАНВАЩ НОЩЕН КРЕМ 50 мл
КАК ДА СЕ ПОДГОТВИМ ЗА ПЕРИМЕНОПАУЗАТА И МЕНОПАУЗАТА - Д-Р ЛУИЗ НЮЗЪН - ХЕРМЕС
МЕНОВЕНТЕЙДЖ PE ФИТОЕСТРОГЕН капсули 365 мг * 90 BIOCLINIC NATURALS
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Менопауза
- Лечение на вагинална сухота и атрофия
- Хранителни добавки при менопауза
- Менопауза
- Адел Джонсън: Бодибилдингът може да причини ранна перименопауза
- Когнитивният упадък може да се задълбочи в годините след менопаузата
- Преуморени, чувствителни, изнервени: Защо стресът е толкова голямо предизвикателство за жените над 40 години
Коментари към Как да се справите със симптомите на перименопаузата