Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Подготвени ли сме за генетична революция

Подготвени ли сме за генетична революция

от 31 май 2018г., обновено на 08 юни 2018г.
Подготвени ли сме за генетична революция - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Разкодирането на човешката генетична информация (позната като геном) започва преди 15 години с обещанието да промени света. Оптимистите сред нас предчувстват ерата, в която всички генетични заболявания ще се изкоренят. Песимистите се опасяват от разпространението на генетична дискриминация. Нито едно от тези предположения не е реализирано.

Причината за това е много проста: нашият геном е сложен. Способността да се локализират специфични разлики в генома е много малка част от разбирането ни за това как генетичните форми функционират, така че да доведат до проявата на характерните черти в индивида. И тъй като все повече продукти и услуги си служат с генетични данни, съществува опасността липсата на информираност относно сложността на генетиката да доведе до някои лоши решения.

Ген

В училище ни учат, че има доминиращ ген за кафяви очи и рецесивен за сини. В действителност почти няма човешки черти, които да се предават от поколение на поколение по толкова опростен начин. Повечето отличителни белези, включително цветът на очите, се развиват под влиянието на няколко гена, всеки от които оказва малък ефект.

Нещо повече, всеки ген допринася за много различни белези – понятие, наречено плейотропия. Например генетичните вариации, асоциирани с аутизма, също са свързани и с шизофренията. Когато даден ген се свързва с характеристика по положителен начин, (водейки до развитието на здраво сърце, например) но с друга по отрицателен начин (да кажем увеличавайки риска от макулна дегенерация на очите), той е известен като антагонистична плейотропия.

С подема на изчислителната мощ учените са способни да свържат много отделни молекулни ДНК разлики със специфични човешки характеристики, включително поведенчески черти като психопатията. Всяко от тези генетични различия обяснява малка част от разновидността на популацията. Когато всички тези вариации се сумират заедно (като се има предвид какво е познато като характерен полигенен резултат), те все повече започват да обясняват разликите, които виждаме в хората около нас. И ако липсват познания относно генетиката, това е моментът, в който нещата започват да се разбират неправилно.

Генетичната инфрормация може да бъде най-неоспоримия и точен предвиждащ показател за това, какви възможности, силни и слаби страни ще проявят в едно дете в училище. Чрез генетичните данни бихме могли с по-голяма ефективност да персонализираме образованието и да насочим ресурсите към тези деца, които имат най-голяма нужда.

Това, разбира се, може да се случи само ако родители, учители и политици имат необходимото разбиране за генетиката. Генетичните ефекти могат да бъдат предотвратени или подсилени чрез промяна в средата на човека, включително с предоставянето на образователни възможности и избор. Погрешното схващане, че генетичните влияния са фиксирани, може да доведе до система, в която децата са постоянно разделени на класове спрямо тяхната ДНК и не получават правилна подкрепа за действителните си способности.

По-добро медицинско познание

В медицински контекст хората могат да получат съвет и насоки за генетиката от лекар или друг специалист. Но дори с подобна помощ, онези с конкретни и специализирани познания ще имат предимството да взимат по-информирани решения спрямо собственото си здраве и това на семейството си. Много от нас вече са получвали предложения да се подложат на скъпи генетични изследвания или специфично раково. Разбирането за генетиката би им помогнало да избягват прилагането на лечения, които в действително не са подходящи за тях.

Вече е възможно редактирането на човешкия геном чрез техника, наречена CRISPR. Макар подобни генетични модификацонни техники да са регулирани, релативната им опростеност означава, че биохакерите могат да ги използват за подсилване на мускулната си тъкан или лекуване на ХИВ.

Хакерство

Подобни биохакерни услуги са достъпни са закупуване (дори и незаконно). Но както знаем от обяснението за плейотропията, промяната на един ген по положителен начин може да доведе до непреднамерени фатални последици. Когато липсват медицински специалисти, които да ни ръководят, сме още по-уязвими от генетичната дезинформация.

Например наскоро "Marmite" стартира рекламна кампания, която предлага генетичен тест за проверка на това дали обичаш или мразиш "Marmite" (хранителна паста). Докато на кампанията не липсва духовитост, тя все пак има няколко недостатъка. Първо, одобрението на "Marmite", както всяка сложна черта, се влияе от взаимодействието между гените и средата и далеч не се определя при раждането. В най-добрия случай подобен тест единствено може да предвиди дали сте по-предразположение да харесате "Marmite" или не, при това твърде неточно.

Дори най-добре образованите сред нас имат средно добро генетично знание. Това показва, че ясната информация относно генетиката трябва да бъде по-широко достъпна, дори рутинно преподавана – инкорпорирана в обучението на учители, адвокати и здравни работници, чиято ежедневна работа в недалечното бъдеще може да включва тази необходимост.

По статията работи: Наталия Тотева

Източник: theconversation.com

Снимки: unsplash.com, pixabay.com/bg

Още по темата:
  • Как Норман Борлауг спаси милиарди животи и поведе света към Зелената революция Как Норман Борлауг спаси милиарди животи и поведе света към Зелената революция
  • Защо носовете са като снежинките? Защо носовете са като снежинките?
  • 10 мита за гените – разбити 10 мита за гените – разбити
  • Двама братя се парализират всеки ден след залез слънце Двама братя се парализират всеки ден след залез слънце
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИХРУШКА - ТОМ 1 И ТОМ 2 - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
49.90лв.

ВИХРУШКА - ТОМ 1 И ТОМ 2 - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА

ТРЯБВА ДА ТЕ ПРЕДАМ - РУТА СЕПЕТИС - СИЕЛА
20.00лв.

ТРЯБВА ДА ТЕ ПРЕДАМ - РУТА СЕПЕТИС - СИЕЛА

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
25.00лв.

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

Коментари към Подготвени ли сме за генетична революция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Подготвени ли сме за генетична революция
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 11:38
    Коментирайте "Подготвени ли сме за генетична революция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Хорионна биопсия
  • Изследване на нухална транслуценция
  • Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
  • Генетични изследвания
  • д-р Петя Ангелова Николова
  • Приносът на Грегор Мендел за обособяването на генетиката: Експерименти с грах
  • Хромозомен анализ
  • Генетичният код на инуитите ги прави по-здрави, но и по-ниски
  • Перфектният генетично човек е... жена от Пуерто Рико
  • Генетични изследвания при муковисцидоза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Lifestyle: Как да се предпазя от полово предавани болести?

преди 3132 дни, 18 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 23 часа и 39 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 19 часа и 48 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 12 часа и 30 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 19 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЧАЙ ФИЛТЪР СЛИМ С ЛИМОН, МАТЕ И ЗЕЛЕН ЧАЙ МАТЧА * 20 AHMAD TEA

ЧАЙ ФИЛТЪР ИМУН С ЛИМОН, ДЖИНДЖИФИЛ И КУКРУМА * 20 AHMAD TEA

РОНДО ВИТАЛ ЛИПОЗОМЕН ВИТАМИН К2 + D3 течен 60 мл

УЕЙТ УЪРЛД ЛЪВСКА ГРИВА С ЧЕРЕН ПИПЕР таблетки * 365

МАКСМЕДИКС ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА + ВИТАМИН C капсули * 180

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СТРЕСОНАЛ капсули * 30 ГРИЙН АКТИВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 11:35:21

ТРИБУТИН таблетки 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 11:29:16

ХЛОФАДОН таблетки * 50 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 11:24:38

КОНКОР таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 11:16:19

д-р Нели Мишонова Василева

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 11:10:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival