Платен годишен отпуск по време на менструален цикъл – нова тенденция на работното място
Нараства броят на компаниите, които осигуряват отпуск на жените по време на менструалния им цикъл. Въпреки това не липсват и скептици, според които мярката е ненужна и прекалено скъпа.
3 месеца, след като започва нова работа, 28-годишната Джеси, редактор в медия в Ню Йорк сити, припада в офиса. Тя знае, че цикълът й обикновено е съпроводен с болка, но не може да си позволи да отсъства, тъй като екипът й започва снимки, а служителите са твърде малко.
Жената споделя: „Отидох на работа, защото знам, че никой не възприема месечното ни разположение като болест.“
Когато болката в кръста се засилва и предизвиква силни спазми в корема, Джеси взема обезболяващо и продължава със служебните си задължения. Само 15 минути по-късно обаче тялото й изведнъж натежава и тя усеща, че губи почва под краката си. „Разбрах, че всеки момент ще припадна. Виждах размазано и не можех да реагирам. Помогнаха ми да легна на един диван, където се свих в ембрионална поза. След това дойде колега от отдела по здраве и безопасност, който се обади в бърза помощ за линейка“, спомня си редакторът.
Жената не се нуждае, и не желае, да постъпва в болница. Иска единствено да се прибере у дома и да легне. Ако работодателят й бе предвидил дни, в които всеки служител от женски пол може да си тръгне заради силни болки по време на цикъл, може би и Джеси нямаше да се чувства неудобно и нямаше да се налага да остане в офиса, въпреки дискомфорта.
Има компании, които вече дават възможност на жените да не работят, когато са неразположени. Този вид отпуск е определен като „отпуск по време на менструален цикъл“. Той позволява на всички служители, които се чувстват наистина зле по време на цикъл или в резултат на менопауза да работят дистанционно или им предоставя правото на допълнителни платени дни отпуск всяка година. Те няма нищо общо с полагащия се по закон платен годишен отпуск или правото за отсъствие по здравословни причини, което имат както жените, така и мъжете.
От кога съществува отпускът за жените в цикъл
Отпускът по време на менструален цикъл съществува под различни форми вече повече от век. Съветският съюз въвежда промяната през далечната 1922 г., последван от Япония през 1947 г. и Индонезия през 1948 г. В много световни икономики, включително американската, обаче тази мярка се прилага твърде рядко. Това кара поддръжниците й да стават все по-активни и да се опитват да я наложат на повече места. В резултат расте броят на компаниите, готови да улеснят живота на жените служители през тези болезнени дни от месеца.
Ако имат законно право да отсъстват от работа, те няма да се чувстват неловко в случай, че имат нужда да останат у дома, ще бъдат по-щастливи и продуктивни, което от своя страна ще им помогне да се задържат на пазара на труда. Откакто отпускът по време на цикъл стана често разисквана тема, се появиха и критици, според които ползите от него са несправедливи и не е изключено жените да бъдат заклеймени заради тази своя привилегия на работното място. Дали наистина допълнителните платени дни помагат или пречат на хората?
„От нас се очаква да дадем всичко от себе си и да работим въпреки болката“
Симптомите по време на цикъл могат да бъдат различни. За някои жени той преминава безпроблемно. Други обаче се принудени да изтърпяват силна болка, особено ако страдат от ендометриоза или предменструално дисфорично разстройство. Те често се оплакват от крампи, болки в гърба и мигрена, които според учените са най-честите причини за болка при жените в репродуктивна възраст.
Повечето представителки на нежния пол успяват да се мобилизират и да отидат на работа, дори когато се чувстват зле. „Причината е, че не желаят да споделят на какво се дължи дискомфортът им или се страхуват да не ги възприемат като слаби или неспособни да изпълняват служебните си задължения“, пояснява Гейбриъл Голдинг, лектор в юридическото училище „Adelaide“ в Австралия.
Резултатите от изследване, проведено през 2021 г., сочат, че 70% от общо 700 участници се притесняват да обсъждат със своя работодател какво би им помогнало да се чувстват по-добре по време на менструалния си цикъл. 83% признават, че качеството на работата им спада през този период от месеца.
По данни от изследване на университета „Radboud“ от 2019 г. политиката на присъствие на служителите, дори когато изпитват силна болка, има негативно отражение и върху продуктивността, тъй като води средно до 9 загубени работни дни годишно. С други думи, менструалният цикъл също се превръща в служебен казус.
Клоуи Колдуел, автор на книгата „Red Zone: A Love Story“, признава, че болката по време на цикъл често е била толкова нетърпима, че трудно е дочаквала края на работния си ден, докато е била сервитьорка. С времето жената е започнала да приема тревожността, крампите и изблиците по време на месечното си неразположение като нещо нормално. След няколко припадъка през 2017 г. тя решава да се консултира с лекар, който я диагностицира с предменструално дисфорично разстройство – тежка форма на предменструален синдром и й назначава подходящото лечение.
Според Колдуел нагласата на американците, че трябва да се трудят на всяка цена е резултат от наложилата се тенденция на работното място за постоянен стремеж към максимални резултати и отлична ефективност.
Голдинг смята, че един от най-успешните начини да се позволи на жените да се възстановят по време на менструален цикъл, е като им се даде право на няколко дни платен отпуск.
Неуважението
Австралия е сред страните, въвели политика на работното място, съобразена с неразположението на жените по време на цикъл. Пандемията доведе до свиване на пазара на труда, което накара работодателите там да проявят креативност в опитите си да задържат способните си служители и да поощрят тяхната лоялност и отдаденост.
Повишеното внимание върху проблемите на жените, които страдат от по-тежка менструация, събуди интереса и към други проблеми и въпроси, свързани с репродуктивното здраве, смята Мери Крукс, изпълнителен директор на женската организация „Victorian Women’s Trust“ в Мелбърн. Например, продуктите, използвани по време на цикъл (тампони, превръзки и други) бяха освободени от данъци през януари 2019 г. Някои държавни училища вече осигуряват безплатно превръзки и тампони на подрастващите, за да ги стимулират да не отсъстват, а федералното правителство наскоро обяви, че предстои да реализира Национален план за действие за подобряване лечението на ендометриозата.
28-годишната Луси е мениджър комуникации в Мелбърн. Тя работи в компания, която се грижи за жените по време на цикъл, като им позволява да отсъстват. Макар да не й се налага да се възползва от правото си всеки месец, жената понякога си остава у дома през първия ден, когато болките са много силни и се чувства изтощена и потисната. Жената признава, че в това си състояние „трудно би могла да се концентрира и да работи качествено“.
Нейният работодател предлага гъвкаво работно време и допълнителни 12 работни дни пратен отпуск годишно. Според Луси така той е успял да спечели доверието на служителите си. „Посланието в компании като тази, в която аз работя, е следното: „Ти познаваш най-добре тялото и нуждите си.“
Възможността да отсъства, когато се чувства зле, мотивира експерта да работи още по-усърдно и я кара да препоръчва работодателя си и на други. Сега жената вярва, че я уважават и то „не само заради способностите й, а заради самата нея“.
Бизнесмените признават, че въвеждането на допълнителен платен годишен отпуск по време на менструален цикъл, е и в тяхна полза. Кристи Чонг е изпълнителен директор на компания за бельо, създадено специално за тези дни от месеца. Тя решава да добави десет дни към законно полагащия се годишен отпуск на своите служители през месец май 2021 г. Според нея близостта и доверието между персонала и ръководството са се засилили, а компанията е привлякла интереса на още повече граждани.
„Когато подкрепяме жените с подобни мерки, те са по-мотивирани да дадат най-доброто от себе си.“ Кристи Чонг |
Разбира се, като всяка друга идея, и тази има своите противници. Те са на мнение, че подобна политика струва скъпо. Мериан Беърд, експерт по въпросите, свързани с отношенията между половете на работното място, ги контрира и заявява, че „инвестицията ще се възвърне многократно. Добрата политика на управление води до повишена продуктивност и ангажираност на жените, което безспорно носи ползи и за работодателя.“
Според Мери Крукс въведената мярка не само носи финансова печалба заради високата ефективност, но и отличава компаниите, които се грижат за жените служители, от онези, които не го правят.
Възраженията срещу допълнителния платен отпуск по време на цикъл
Скептиците виждат в налагащата се тенденция опасност от открояване на половите различия на работното място, тъй като на практика жените ще се възползват от право, което останалите няма да имат.
Голдинг отбелязва, че фокусирането върху женското тяло може да затвърди „стереотипа, че жените са по-малко ценни и по-малко надеждни на работното място“. Организационният психолог Мелиса Добман се страхува, че жена, която говори открито за болката по време на менструален цикъл със своя мениджър, може да бъде заклеймена като „твърде емоционална“.
Не е важно обаче само да се въведе промяната, а и да се създадат условия, които да позволят на жените да се възползват от нея. Голдинг разказва, че в Япония например малко от служителите отсъстват от работа по време на цикъл, въпреки че имат това право, тъй като се срамуват или смятат, че така ще попречат на кариерата си. За да се избегне подобен сценарий, е необходимо работодателят да убеди и докаже на подчинените си, че е нормално да си останат вкъщи, за да се възстановят. Това важи с особена сила за професиите, упражнявани най-вече от мъже.
Ролята на дистанционната работа
Възможността за работа от вкъщи също играе роля. Когато служителят работи дистанционно, е по-вероятно да не желае да използва полагащия му се допълнителен отпуск. Така си спестява неудобството пред началника.
За съжаление, корпоративни придобивки като платения отпуск по време на менструален цикъл или възможността за дистанционна работа, не могат да се прилагат във всяка сфера. Жените, които работят в обслужващия сектор и прекарват работния си ден в постоянно движение, са принудени да избират между отсъствие и заплащане.
„Животът ми щеше да е по-различен“
Мериан Беърд споделя страха си, че, ако служителите с по-тежки симптоми по време на цикъл, не бъдат подкрепени чрез въвеждането на допълнителен платен отпуск, те постепенно ще изпаднат от трудовия пазар.
Жените в менопауза например са сред най-застрашените да загубят работата си, сочат резултатите от проучване, проведено през 2021 г. Според него 25% от 2400 участници признават, че тежкото протичане на менструалния им цикъл, в комбинация с липсата на подкрепа и недоверието на ръководителите им, ги кара да се замислят сериозно дали да не напуснат. 22% пък са склонни да се пенсионират по-рано поради същите причини.
Гейбриъл Голдинг не подценява опасността от задълбочаване на половите различия, но и вярва, че положителната тенденция, която набира скорост в Австралия в момента, ще има положителен ефект. „Казано накратко, сигурна съм, че предимствата ще са повече от недостатъците“, завършва експертът.
Както Крукс, така и Беърд са на мнение, че въвеждането на мярката в някои компании е добър знак и ще доведе до промени в световен мащаб. Джеси, която припада в офиса заради силните болки, признава: „Ако компанията, в която работех, бе предвидила платени дни за хора като мен, щях по-рано да се науча да се грижа за себе си и да се вслушвам в тялото си. Животът ми щеше да е много по-различен.“
Could 'menstrual leave' change the workplace?: https://www.bbc.com/worklife/article/20220426-could-menstrual-leave-change-the-workplace
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ПЕРФЕКТА НОРМАЛ ВИОЛЕТ КОПРИНА *20
АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РЕЗЕНЕ 5 мл
ОЛУЕЙС МЕНСТРУАЛНИ БИКИНИ размер S/M * 3
ВЕГАВЕРО ДИВ ЯМ + ЦИНК капсули * 120
НовНЕЩАТА, ЗА КОИТО НЕ ТРЯБВА ДА ГОВОРИМ - НИМКО АЛИ - СИЕЛА
ТАМПОНИ СОФТ МИНИ * 10
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Циклични промени в ендометриума
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Южна копривка
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Моминска вратига, Танацетум
- Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
- Лечение при поликистозни яйчници
Коментари към Платен годишен отпуск по време на менструален цикъл – нова тенденция на работното място