Пет основни причини за оскъдната комуникация между съпруг и съпруга
Огромен процент от омъжените жени изпитват неудовлетворение от комуникацията си със своите съпрузи и се оплакват, че не намират начин да предразположат своята половинка да разговаря с тях. Това е факт – общуването между съпрузите в повечето семейства е нарушено и това влияе върху отношенията между мъжа и жената, които с времето стават все по-сложни и нехармонични именно по тази причина. Да бъде хвърлена вината само върху единия или другия пол би било грешно и пристрастно.
В тази статия ще стане дума за пропуските и грешките на съпругите, имащи отношение към това явление, но не защото жените са единствените, които трябва да полагат усилие за поддържането на нормална и смислена комуникация със своя партньор.
Тя е базирана на публикация по темата на Гари и Джой Лудберг – лицензиран брачен и семеен консултант и писателка – които имат над 30 години брак зад гърба си и няколко издадени книги на тема взаимоотношенията между партньорите в една двойка, написани в съавторство. В нея причините за разстроената и незадоволителна комуникация между съпрузите, за които са отговорни жените, могат да бъдат сведени до пет генерални проблема.
Говорите твърде много
Това е недостатък, характерен за повечето жени. Приемете го като даденост – жените просто са родени, за да говорят повече от мъжете. Статистиката е красноречива: мъжете казват средно по 12 000 думи на ден, докато жените изричат над два пъти повече за същия период – около 25 000. И все пак, този аспект от женската природа, както красноречието, интелигентността и духовитостта, присъщи на някои жени, не могат да бъдат използвани като извинение за перманентното надприказване на мъжа от съпругата му – този импулс може и трябва да бъде контролиран.
Или иначе казано добрата съпруга трябва да се научи да "държи езика си зад зъбите", да слуша повече и да изисква да бъде слушана по-малко. Още повече, че неизчерпаемата енергия на жените да говорят може да бъде изразходвана и по други начини, като например при общуването им с техните приятелки или докато къпят и наставляват децата (не и в разговор между свекърва и снаха обаче!)
Няколко съвета в тази връзка:
Не мислете, че сте способни да изразите мислите на съпруга си по-добре от самия него, без значение от колко отдавна се познавате и до каква степен сте проумели начина му на мислене и отношението към по този или онзи въпрос. Така, както вие предпочитате да изразявате сами мислите си, без някой да ги "редактира" и интерпретира, мъжете искат да имат правото да се изкажат и да бъдат изслушани, независимо дали темата касае семейството или техните лични интереси и настроения.
Отвикнете от навика да апострофирате съпруга си, когато имате гости и той понечи да отговори на въпрос, зададен към двама ви. Проявявайте повече търпение в моментите, в които разказва някоя история, която сте чували повече от веднъж. Не му отнемайте инициативата и когато разговаря с децата, защото в много случаи бащите казват повече с по-малко думи и предразполагат децата да разкрият по-съществени и съкровени неща, свързани с емоциите и плановете им за бъдещето.
Не се вслушвате в това, което той казва
Както вече стана дума по-горе, освен да намалите потока от думи и да се самоцензурирате в моментите, в които установите, че сте обсебили разговора, трябва да се постараете да се вслушвате в малкото, което съпругът ви споделя с вас. За него е важно да знае, че уважавате мнението му и не сте безразлични към преживяванията, неволите и амбициите му. Подтикнете го да говори и го оставете да говори – рискът да ви отегчи с безкрайна тирада, по която и да е тема, е незначителен (не забравяйте съотношението 1:2 или иначе казано на всяка негова дума вие казвате две).
Следващата ви цел ще бъде да дадете най-доброто от себе си, за да вникнете в начина на мислене на съпруга си и да разбирате правилно онова, което той има предвид, когато казва нещо. Всъщност жените са тези, които по-често казват по твърде заобиколен начин онова, което мислят и са склонни да правят абсолютно погрешни интерпретации. Мъжете най-често казват точно онова, което мислят. Или не казват нищо, защото са приели, че няма да бъдат изслушани или разбрани правилно.
Мъжете също така често намират по-рационално и ефикасно решение на даден проблем и умеят да пресяват нещата, оставяйки по-маловажните и търпящи отлагане задачи на заден план. Дори да сте доказали, че сте по-добри в преодоляването на някои спънки и изпълнението на задачи в срок, дори и да можете да приведете много примери за случаи, когато вие сте били прави, а той е сбъркал, не "запушвайте" устата на партньора си и не му отнемайте инициативата тогава, когато прояви такава. Засвидетелствайки му уважение и интерес към гледната му точка по всеки проблем, вие ще стимулирате съпруга си да разговаря по-често и по-обстоятелствено с вас.
Свикнали сте да налагате мнението си и се стремите винаги да излезете победител в словесните сблъсъци
Едно от най-големите притеснения на жените е, че оставят ли съпрузите си да говорят, няма да имат възможността да изложат своето становище. И в крайна сметка да го наложат. Затова и стигне ли се до спор или обсъждането на някакъв проблем, съпругите са склонни да апострофират съпрузите си, да ги надвикват и да съсредоточават енергията си в това да "надвият", вместо да стигнат до консенсус и най-доброто решение на самия проблем. Вместо да бързате да изложите своите виждания, опитайте се да разберете по-добре тези на половинката си, задавайки въпроси, предразполагащи към по-подробни и аргументирани обяснения. Също така, никога не забравяйте, че никой не е безгрешен и е възможно този път вие да бъркате, а той да е прав. Научете се да признавате грешките си и недейте постоянно да натяквате за неговите – никой не обича това! Просто приемете, че веднъж вие ще сте права, а друг път той.
Избирате неподходящ момент за започването на разговор
За провеждането на пълноценен и градивен разговор е необходимо не просто да имате желание за такъв, но и да са налице условия, позволяващи това да се случи. В момент, в който децата вилнеят из къщи, създавайки хаос и невъобразим шум или в полувремето на мача, който съпругът ви следи с особено голям интерес, едва ли ще успеете да обмените мисли на каквато и да е тема. Изчакайте децата да заспят, той да приключи със заниманията си, а вие – с вашите и едва тогава инициирайте разговор, който няма да бъде осуетен от външни обстоятелства.
Добре е да възпитате децата си така, че когато мама и татко разговарят и още повече, когато са в своята стая и вратата е затворена, не бива да ги прекъсват, освен ако не се касае за нещо особено важно. Така не само ще си осигурите необходимото спокойствие, но ще изградите у децата си правилна нагласа към този аспект от брачните взаимоотношения. Те ще израснат с мисълта, че партньорите в една двойка трябва да разговарят често, да споделят мислите и чувствата си вербално, да се изслушват и да се стремят към консенсус винаги и по всички важни теми.
Не знаете за какво да разговаряте с него
Когато една двойка стане семейна и се появят децата, времето на съвместните занимания и развлечения свършва и отстъпва място на претоварения график на всеки от двамата, в който работата и децата заемат централно място и изстискват до краен предел енергията и на мъжа, и на жената. В общия случай битовизмите и тревогите около децата за дълго стават едва ли не единствените теми на разговор, а умората и стресът правят партньорите нетърпеливи и раздразнителни при обсъждането им. Въпреки това връзката ви само ще спечели, ако намирате и други теми на разговор – такива, които не са свързани с проблеми и задачи, а ще ви подействат разтоварващо и ще разкрият нови тайни за вътрешния свят на вашата половинка.
Примерни теми, по които бихте могли да поведете разговор със своя съпруг, са неговите хобита и интереси, спомени от детството, любими филми, книги или телевизионни предавания, мечти – такива, които е осъществил или изоставил и такива, които са актуални към днешна дата; окуражете го да опише деня си, колегите си и текущата си задача в работата, да нахвърлите идеи за следващата ви семейна почивка или да сподели какво го е подразнило, впечатлило или накарало да се усмихне. Задавайте му въпроси, започващи с "Ако зависеше от теб…", "Бил си някога", "Можеш ли да си представиш", "Как би реагирал, ако…" и други от този тип, за да го предразположите към откровени и изчерпателни отговори, а след това на свой ред разкажете някоя любопитна случка, свързана с вас, за да събудите любопитството му.
В заключение отново ще изтъкнем важността на редовната и пълноценна комуникация между партньорите във всеки етап от връзката им, което означава както да споделяте собствените си мисли, така и да се вслушвате в тези на човека до себе си, да уважавате мнението му и да не искате от него да се съгласява с всичко, в което вярвате. И не забравяйте, че полифонията звучи добре в музиката на Бах или Хендел, да речем, но няма място в разговорите между хората. Там търсете единствено хармония!
Снимки: freepik.com
- Чувствено писмо на баща към малката му дъщеря за бъдещия й съпруг
- Фотографка си представя какъв би бил животът й, ако беше с различни мъже
- 10 словесни трика, с които да усъвършенствате комуникативните си умения (част 2)
- Паузите преди съобщаване на важна информация са характерни и за електрическите риби
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимно
- Любов и секс
- Видове невербална комуникация
- Реч
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
- Междуклетъчна сигнализация
- Най-важното, което трябва да знаем за добрата комуникация
- 23 трика за пълноценна комуникация с околните
- Трудна комуникация: как да се справим с проблемните хора
- Овладейте асертивната комуникация с помощта на пет лесни стъпки
- Мълчанието е злато, но дали е така и в любовта
Коментари към Пет основни причини за оскъдната комуникация между съпруг и съпруга